שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

תוכי קוקטייל

הקוקטייל, הידוע גם בשם נימפית מצויצת, הוא תוכי קטן השייך למחלקת העופות עומד כמין בפני עצמו במשפחת הקקדואיים האנדמי לאוסטרליה.

הוא נחשב כחיית מחמד ביתית וכתוכי שחי לצד בני אדם ברחבי העולם בגלל שקל יחסית לגדלו. מבין כל ציפורי המחמד, הקוקטיילים נמצאים במקום השני בפופולריות כאשר מי שעוקף אותם הוא התוכון המצוי.

הקוקטיל הוא הפרט היחיד במין הנימפיקוס, ונחשב כמין הקטן ביותר במשפחת הקקדואיים. בעבר הוא היה נחשב לתוכי ממין פרקיט או לקקדו קטן. עם זאת, מחקרים מולקולריים עדכניים יותר העניקו לו תת משפחה משלו בשם Nymphicinae והוא נחשב כיום כסוג ומין שעומד בפני עצמו. הקוקטיילים הם ילידי אוסטרליה, ויעדיפו לחיות באזורים בהם הקרקע לחה, או אזורים המכוסים בצמחייה סבוכה ועצים נמוכים.

טקסונומיה ואטימולוגיה

הקוקטייל הוזכר לראשונה על ידי הסופר וחוקר הטבע הסקוטי רוברט קר, בשנת 1793 בשם Psittacus hollandicus.

הקוקטייל סווג כמין בפני עצמו,  בשם Nymphicus, על ידי חוקר החיות ואגלר בשנת 1832. שם המין שלו הוא שיקוף החוויה של קבוצה אחת של אירופאיים קדומים שראו את הציפורים לראשונה באזור המחייה שלהן ונדהמו מיופיהן עד כדי כך שהחליטו לקרוא למין הספציפי הזה של הציפור על שם הנימפות המיתיות. השם הספציפי hollandicus מתייחס לניו הולנד, שמה ההיסטורי של אוסטרליה של ימינו.

מערכות היחסים הביולוגיות שלו היו זמן רב מאוד לא בטוחות כלל. כיום הוא קיבל את הסיווג של מין וסוג משל עצמו, אבל בתקופה קדומה יותר ציפור הקוקטייל הייתה חלק ממשפחת התוכיים רחבי הזנב. סוגיה זו הוסדרה באמצעות מחקרים מולקולריים שונים. מחקר שבוצע בשנת 1984 בחלבונים שונים שמצויים בציפורים שונות, ביסס את הקשר הקרוב שבין הקקדואיים לבין התוכיים.

נתוני רצף המיטוכונדריה של הקוקטייל  הציבו אותו בתת המשפחה של הקקדואיים. הסיווג של הקוקטייל למין התוכון המצוי היה כתוצאה של ירידה בגודלו של הקוקטייל והשינוי במאזן האקולוגי. מניתוח של רצף הגנים של הקוקטיילים הוכח כי הם מספיק שונים מהמינים האחרים במשפחת הקקדואיים ולכן הוחלט לבסוף לסווג אותם כמין וסוג משל עצמם. הקשר הביולוגי של הקוקטייל למשפחת הקקדואיים נתמך בכך שיש לפחות מקרה מתועד אחד של הכלאה מוצלחת בין הקוקטייל לקקדו ממין גאלה.

מאפיינים

בניגוד לרוב הקקדואיים, לקוקטייל נוצות זנב ארוכות המהוות בערך מחצית מהאורך הכולל שלו אשר מגיע ל-30 ס״מ ועד ל-33 ס״מ מה שהופך את הקוקטייל למין הקטן ביותר מבין כל משפחת הקקדואיים שהם בדרך כלל גדולים יותר וגודלם יכול להגיע לעד 60 ס״מ. הסוג הפראי (לא מבוית) של הקוקטייל הוא בדרך כלל בעל צבעים אפורים עם חלקים לבנים בולטים בקצוות החיצוניים של כל כנף.

הציצית הייחודית של הקוקטייל מבטאת את מצבו הרגשי. כאשר הציצית אנכית באופן דרמטי, הקוקטייל מופתע או נרגש. כאשר היא נוטה בעדינות הוא במצבו הנטרלי או הנינוח וכאשר היא משוטחת לרוחב הראש הקוקטייל כועס או מתגונן. הציצית מוחזקת שטוחה או בולטת החוצה גם כאשר הקוקטייל מנסה להיראות מפתה.

פני הזכר הם צהובים או לבנים בעוד שפני הנקבה אפורות או אפורות בהירות ושני המינים בעלי אזור כתום עגול בשתי האוזניים המכונה לעיתים ״לחי צ׳דר״ בשל הדמיון לצבע גבינת הצ׳דר. אותו צבע כתום בדרך כלל ״חי״ יותר אצל הגברים הבוגרים ודהוי יותר אצל הנקבות.

 

הקוקטיילים הם ציפורים קולניות יחסית כאשר קריאות הזכר מגוונות יותר מאלה של הנקבה. ניתן ללמד קוקטיילים לשיר מנגינות שונות ואף לדבר באמצעות לימוד מילים רבות וביטויים.

דימורפיזם מיני

כל האפרוחים והפרטים הצעירים של מין הקוקטייל נראים כמו נקבות וכמעט בלתי אפשרי לזהות מה הוא מין הגוזל מרגע הבקיעה ועד לרגע שבו נופלות הנוצות לראשונה. בנוסף, הגוזלים הינם בעלי פסים צהובים אופקיים אשר נמצאים על החלק התחתון של נוצות זנבם, כתמים צהובים על פני נוצות כנפיהם הפנימיות הראשונות, פס אפור על הפנים והציצית וכתם כתום עמום על כל אחת מהלחיים. 

קוקטיילים בוגרים הם בעלי דימורפיזם זוויגי, אך במידה פחותה בהרבה ביחס למינים אחרים של עופות. הדבר ניכר רק לאחר השינוי הראשון, המתרחש בדרך כלל כשישה עד תשעה חודשים מרגע הבקיעה. הזכר מאבד את החסימה הלבנה או הצהובה ואת הכתמים בחלק התחתון של נוצותיו בזנבו וכנפיו. הנוצות האפורות על לחייו וציציתו מוחלפות על יד נוצות צהובות בוהקות בזמן שהכתמים הצהובים על לחיו הופכים לבהירים ומובחנים הרבה יותר.

הפנים והציצית של הנקבה בדרך כלל יישארו אפורים, עם כי ביחד עם הכתם הכתום. בנוסף, הנקבה שומרת על החסימה האופקית של החלק התחתון של נוצות הזנב שלה. הצבע של הקוקטיילים נגזר משני פיגמנטים: מלנין (המספק את הצבע האפור בנוצות, עיניים, מקור וכפות רגליים) ופסיטקופולווינים (המספקים את הצבע הצהוב על הפנים והזנב ואת הצבע הכתום של כתם הלחי). הצבע האפור של המלנין גובר על הצהוב והכתום של הפסיטקופולווינים כאשר שניהם נוכחים.

השפעת המלנין פוחתת בפנים של הזכרים ככל שהם מתבגרים  מה שמאפשר לגילוי רב יותר לפיגמנט הפסיטקופולווינים שאחראי על הצבע הצהוב והכתום, ואילו עלייה בתכולת המלנין בזנב גורמת להיעלמות הפסים האופקים הצהובים בזנב. בנוסף למאפיינים הנראים לעין אלה, הקולות שמשמיעים הזכרים הבוגרים בדרך כלל חזקה יותר ומורכבת מזו של הנקבות.

מוטציות של הצבע

ברחבי העולם קיימות כיום 22 מוטציות הנוגעות לצבעו של הקוקטייל שנוצרו על ידי הצפרים השונים, מתוכן שמונה בלעדיות לאוסטרליה. מוטציות בצבעיו של הקוקטייל המצוי בשבי האדם התגלו בצבעים שונים, וחלקן היו שונות למדי מאלה שנצפו בטבע. כך למשל קוקטיילים פראיים הם אפורים עם הבדלים גלויים בין זכרים לנקבות. לקוקטיילים אפורים זכריים יש בדרך כלל ראשים צהובים ואילו לנקבה ראש אפור. צעירים נוטים להיראות כמו נקבות עם מקורים ורודים יותר.

המוטציה הצבעית הופיעה לראשונה בקליפורניה בשנת 1949. מוטציה זו היא כתם של צבע על ציפור שהינה בצבע אחיד אחר. לדוגמה, מוטציה זו עשויה להופיע בדמות כתם אפור על קוקטייל צהוב. צבעי לוטינו נצפו לראשונה בשנת 1958. לציפורים אלה אין כלל את הצבע האפור של חבריהן הפראיים וגווניהן נעים בין לבן ועד גוונים צהובים רכים. שילוב הצבעים הזה הוא פופולרי במיוחד.עקב ריבוי הרבעות, לעיתים קרובות יש לקוקטיילים האלה טלאי קירח קטן מאחורי ציציותיהם.

מוטציית הקינמון, שנראתה לראשונה בשנות החמישים, דומה מאוד למראה האפור; עם זאת, לציפורים אלה יש צבע חם וחום יותר. מוטציית הפנינה נצפתה לראשונה בשנת 1967. מוטציה זו באה לידי ביטוי כנוצה בצבע אחד עם קצה צבעוני שונה, כמו נוצות אפורות עם קצות צהובים. דפוס ייחודי זה נמצא על כנפי ציפור או על הגב. המוטציה הלבקנית היא תוצאה של חוסר בפיגמנט. ציפורים אלה לבנות עם עיניים אדומות.

 

קיימות מוטציות רבות אחרות הכוללות צבעי זית, כסף דומיננטי ונסגני. ישנן מוטציות צבע שבלעדיות לאוסטרליה: חורש אוסטרלי, דהוי, כסף מדולל, פסטל, פלטינה ועוד. קיימות מוטציות אחרות, כגון מוטציות שמשנות פנים, וכוללות פנים לבנות, פנים פסטליות, לחי צהובה דומיננטית, לחי זהב, פנים בצבע קרם ועוד. מוטציות הצבע של הקוקטיילים יכולות להיות מורכבות עוד יותר מכיוון שלציפור אחת יכולות להיות מוטציות צבע רבות. המוטציות יכולות להיות כפולות, משולשות ואף מרובעות ויש לכך תיעוד בספרי מחקר שונים.

הפצה ובית גידול

 

קוקטיילים הם ילידי אוסטרליה, שם הם נמצאים ברובם. למרות שהמדינה אינה עשירה במים ואינה מדינה קרה במיוחד, הקוקטיילים תמיד ימצאו ליד אזורים שקרובים למים. לא תמצאו את הקוקטיילים באזורים העמוקים והחמים משמעותית של אוסטרליה. המינים השונים, בעת הצורך, יעברו למקום בו ניתן להשיג מזון ומים. בדרך כלל הם נראים בזוגות או בלהקות קטנות. לפעמים, מאות נוהרים סביב גוף מים אחד. לצערם של איכרים רבים הם אוכלים לעתים קרובות גידולי שדה שונים. הם המין היחיד ממשפחת הקקדואיים שיכול להתרבות כבר בסוף השנה הראשונה לחייהם.

תוחלת חיים

תוחלת החיים של הקוקטייל בשבי האדם נעה בדרך כלל בין 16 ל 25 שנים, אם כי לעיתים הם חיים רק 10-15 שנים. לעומת זאת, יש דיווחים על קוקטיילים החיים עד 32 שנים, והפרט המבוגר ביותר שקיים תיעוד לגביו הגיע לגיל 36. תזונה ופעילות גופנית הם גורמים מכריעים עיקריים באורך החיים של הקוקטיילים. אם הקוקטייל ניזון נכון, הוא יכול בקלות לחיות עד 20 שנה.

להזמנה חייגו :

כתובתינו :

ר״ח כלנית 23, כפר ורדים

מוצרים מובילים

נאו הודו, סלמון, ברווז 3.6 ק"ג
מזון לגורי חתולים אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו הודו, סלמון, ברווז 3.6 ק"ג
מזון לגורי חתולים אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו ברווז סלמון והודו 11.3 ק"ג
מזון לכלב סניור מגזע גדול וענק אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו הודו סלמון וברווז 11.3 ק"ג
מזון לכלב מגזע גדול וענק אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו גורים 11.3 ק"ג
מזון אולטרה פרימיום לגורים מגזע גדול וענק ללא דגנים

נאו גזע זעיר וקטן 5.4 ק"ג
מזון אולטרה פרימיום לכלב זעיר ללא דגנים

נאו גזע זעיר וקטן 5.4 ק"ג
מזון לכלב זעיר אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו דגים 5.4 ק"ג
מזון לכלב מגזע זעיר וקטן היפואלרגני ללא דגנים אולטרה פרימיום

נאו דגים 5.4 ק"ג
מזון לכלב מגזע זעיר אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו דגים 11.3 ק"ג
מזון לכלב היפואלרגני אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו סניור הודו סלמון וברווז 11.3 ק"ג
מזון אולטרה פרימיום לכלבים בוגרים ללא דגנים

נאו הודו סלמון וברווז 11.3 ק"ג
מזון לכלבים אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו הודו סלמון וברווז 2.7 ק"ג
מזון אולטרה פרימיום לגורי כלבים ללא דגנים

נאו הודו סלמון וברווז 2.7 ק"ג
מזון אולטרה פרימיום לגורי כלבים ללא דגנים

נאו הודו סלמון וברווז 2.7 ק"ג
מזון אולטרה פרימיום לגורי כלבים ללא דגנים

נאו דגים 3.6 ק"ג
מזון היפואלרגני ללא דגים אולטרה פרימיום לחתול

נאו דגים 3.6 ק"ג
מזון היפואלרגני לחתול ללא דגנים אולטרה פרימיום

נאו סניור עוף והודו 3.6 ק"ג
מזון לחתול אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו סניור עוף והודו 3.6 ק"ג
מזון לחתול אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו ללא דגנים 3.6 ק"ג
מזון לחתולים אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו ללא דגנים 3.6 ק"ג
מזון אולטרה פרימיום לחתולים ללא דגנים

גו! קרניבור סלמון וקוד לכלב 10 ק"ג
מזון היפואלרגני לכלב רגיש אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו! סנסטיב סלמון ופורל 7.2 ק"ג
מזון היפואלרגני אולטרה פרימיום לחתולים רגישים ללא דגנים

גו! שימורים הודו 156 גר`
גו מזון אולטרה פרימיום לחתולים ללא דגנים במרקם פטה

גו! שימורים סלמון 156 גרם
מזון היפואלרגני אולטרה פרימיום לחתולים גו ללא דגנים במרקם פטה

גו! שימורים עוף 156 גרם
גו שימורים אולטרה פרימיום לחתולים ללא דגנים

גו! שימורים במרקם פטה סלמון ופורל 156 גר`
גו שימורים אולטרה פרימיום לחתולים ללא דגנים

גו! שימורים פטה ברווז 156 גרם
גו לחתולים ללא דגנים שימורים אולטרה פרימיום

שימורים לכלבים אולטרה פרימיום ללא דגנים

שימורים לכלבים אולטרה פרימיום ללא דגנים

שימורים לכלבים אולטרה פרימיום ללא דגנים

שימורים לכלב היפואלרגני אולטרה פרימיום ללא דגנים

אוכל היפואלרגני אולטרה פרימיום שימורים לכלבים ללא דגנים

שימורים
שימורים לחתולים ללא דגנים פטה אוטרה פרימיום

מזון היפואלרגני שימורים לכלב אולטרה פרימיום

מזון אולטרה פרימיום לחתולים לטיפוח העור והפרווה
מזון אולטרה פרימיום לחתולים לטיפוח העור והפרווה

גו! סנסטיב סלמון ופורל 3.6 ק"ג
מזון היפואלרגני לחתול רגיש אולטרה פרימיום ללא דגנים

מזון לחתולים גו אולטרה פרימיום ללא דגנים
מזון לחתולים גו אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו! לטיפוח העור והפרווה סלמון 7.2 ק"ג
מזון היפואלרגני לחתול אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו לטיפוח העור והפרווה כבש ק"ג 11.4
מזון לכלב אולטרה פרימיום לטיפוח העור והפרווה

גו! סנסיטיב הודו 11.4 ק"ג
מזון לכלב רגיש סופר פרימיום ללא דגנים מהדורה מוגבלת

גו! סנסיטיב סלמון 10 ק"ג
מזון היפואלרגני לכלב רגיש אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו! לטיפוח העור והפרווה עוף 11.4 ק"ג
מזון לכלב אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו! סנסטיב דג פולוק 7.26 ק"ג
מזון היפואלרגני לחתול רגיש אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו! סנסטיב דג פולוק 10 ק"ג
מזון היפואלרגני לכלב רגיש אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו! סנסטיב ברווז 3.6 ק"ג
מזון לחתול אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו! קרניבור כבש וחזיר 10 ק"ג
מזון לכלב לכל שלבי החיים אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו! קרניבור עוף הודו וברווז 10 ק"ג
מזון לכלבים סניור אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו! קרניבור עוף הודו וברווז 10 ק"ג
מזון אולטרה פרימיום לכלב ללא דגנים

גו קרניבור עוף, ברווז והודו לגורים 2.72
מזון אולטרה פרימיום לגורי כלבים ללא דגנים

גו סנסיטיב ברווז 11.3
מזון לכלבים אולטרה פרימיום מתכון מוגבל ללא דגנים

מזון לחתולים גו אולטרה פרימיום ללא דגנים
מזון לחתולים גו אולטרה פרימיום ללא דגנים

מזון לחתולים גו אולטרה פרימיום ללא דגנים
מזון לחתולים גו אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו קרניבור סלמון 7.27
אוכל היפואלרגני לחתולים אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו קרניבור כבש וחזיר בר 7.27 ק"ג
אוכל לחתולים אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו קרניבור עוף, ברווז והודו לגורים 2.72
אוכל לגורי כלבים אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו סנסטיב טלה 11.4 ק"ג
אוכל לכלבים רגישים אולטרה פרימיום

גו לטיפוח העור ברווז 11.4 ק"ג
אוכל לכלבים אולטרה פרימיום לטיפוח העור והפרווה

גו לטיפוח העור סלמון 11.4 ק"ג
מזון לכלבים אולטרה פרימיום לטיפוח העור והפרווה

מזון אולטרה פרימיום לחתולים לטיפוח העור והפרווה

גו! סנסטיב ברווז 3.6 ק"ג
מזון לחתולים גו סנסיטיב

מזון לחתולים גו אולטרה פרימיום ללא דגנים
מזון לחתולים גו אולטרה פרימיום ללא דגנים

גוסטוסיטה לחתלתול פטה עוף וביצים 85 ג`
אוכל רטוב איכותי לחתלתול

גוסטוסיטה לחתול מסורס פטה טונה 85 ג`
אוכל רטוב איכותי לחתול מסורס

גוסטוסיטה לחתול פטה סלמון ושרימפס 85 ג`

גוסטוסיטה לחתול פטה עגל וגבינה 85 ג`
אוכל רטוב איכותי לחתול

גוסטוסיטה לחתול פטה טונה 85 ג`
אוכל רטוב איכותי לחתול

גוסטוסיטה לחתול פטה ארנבת 85 ג`
אוכל רטוב איכותי לחתול

גוסטוסיטה לחתול פטה בקר 85 ג`
אוכל רטוב איכותי לחתול

גוסטוסיטה לחתול פטה עוף 85 ג`
אוכל רטוב איכותי לחתול

youtube.com/watch?v=_y7K8q5lB4U

גוסטוסיטה לחתול פטה עגל וגבינה 100 ג`
אוכל רטוב איכותי לחתולים

גוסטוסיטה לחתול פטה טונה 100 ג`
אוכל רטוב פטה נהדר לחתולים

גוסטוסיטה לחתול פטה ארנבת 100 ג`
אוכל רטוב פטה נהדרים לחתול

גוסטוסיטה לחתול פטה בקר 100 ג`
אוכל רטוב פטה נהדרים לחתול

גוסטוסיטה מונו פרוטאין לכלב פטה ברווז 150 ג`

גוסטוסיטה מונו פרוטאין לכלב פטה סלמון 150 ג`

גוסטוסיטה מונו פרוטאין לכלב פטה כבש 150 ג`

גוסטוסיטה לחתול פטה דג וירקות 400 ג`
שימורי פטה נהדרים לחתול

גוסטוסיטה לחתול פטה סלמון 400 ג`
שימורי פטה נהדרים לחתול

גוסטוסיטה לכלב פטה עוף והודו 400 ג`
שימורי פטה נהדרים לכלב

גוסטוסיטה לחתול פטה עוף 400 ג`
שימורי פטה נהדרים לחתול

גוסטוסיטה לכלב פטה כבש עם סלמון וגזר 400 ג`

גוסטוסיטה לחתול פטה עגל 400 ג`

גוסטוסיטה לחתול פטה בקר 400 ג`
אוכל רטוב נהדר לחתולים

גוסטוסיטה לגורי כלבים פטה עוף ובקר 400 ג`

גוסטוסיטה לכלב פטה בקר 400 ג`
שימורי פטה נהדרים לכלב

מזון לחתולים פעילים הפי קט טלה 4 ק"ג
אוכל סופר פרימיום לחתולים

אוכל לחתולים הפי קט לארג` בריד 10 ק"ג
אוכל סופר פרימיום לחתולים

אוכל לחתולים הפי קט לארג` בריד 10 ק"ג

מזון לחתולים ביתיים הפי קט בקר אלפיני אינדור 4 ק"ג

מזון לחתולים ביתיים הפי קט בקר אלפיני אינדור 4 ק"ג

אוכל לחתולים פעילים הפי קט בקר אלפיני 4 ק"ג
אוכל סופר פרימיום לחתולים פעילים

אוכל לחתולים הפי קט מופחת שומן לייט 10 ק"ג
אוכל לחתולים מופחת שומן סופר פרימיום

אוכל לחתולים הפי קט מופחת שומן לייט 4 ק"ג
אוכל לחתולים סופר פרימיום מופחת שומן

אוכל חתולים הפי קט מסורס מעוקר סטרילייז סלמון 10 ק"ג
אוכל סופר פרימיום לחתולים מסורסים או מעוקרים

אוכל חתולים הפי קט מסורס מעוקר סטרילייז סלמון 4 ק"ג
אוכל לחתולים מסורסים או מעוקרים סופר פרימיום

אוכל חתולים הפי קט מסורס מעוקר סטרילייז עוף 4 ק"ג
אוכל סופר פרימיום לחתולים מעוקרים או מסורסים

אוכל לגורי חתולים הפי קט ללא דגנים סנסטיב ג`וניור 4 ק"ג

הצטרפו לניוזלטר של

עקבו אחרינו

צור איתנו קשר

פרטי התקשרות

פנה אלינו באמצעות טלפון או דואר אלקטרוני.

בימים א'-ה' בין השעות 9:00-18:00
בערבי חג ובשישי בין השעות 9:00-14:00