חמוס – כל מה שרציתם לדעת

חמוס לא חומס שימו לב לא טעיתם הגעתם למקום הנכון, חמוס הוא בעל חיים קטן ואולי נראה לגם לא שגרתי אבל היום במיוחד באירופה ובארצות הברית, הרבה אנשים מחלטים לאמץ אותו כחיית מחמד.

גם ישראל צועדת קדימה ולא נשארת מאחור, יותר ויותר אנשים שמחפשים לאמץ חיית מחמד לא שגרתית לילדיהם בוחרים בחמוס ויש לכך סיבות רבות.
אז הצטרפו אלינו בואו להכיר את החמוס החמוד!

מאפיינים פיזיים

חמוס הבית ניזון ממזון מהחי כלומר הוא אוכל בשר, יש לו גוף ארוך וצר הוא גמיש מאוד בטבע הוא צד ביעלות רבה ארנבים, חולדות ומכרסמים אחרים שחיים במאורות.
מבחינת גודל, החמוס שוקל בין קילוגרם אחד ל3 קילוגרמים ואורך גופו כמה עשרות סנטימטרים בודדים.
החמוס חי בערך 5 עד מקסימום 10 שנים.

חמוס
שעת שינה לחמוס

התנהגות החמוס

חמוסים אמנם יכולים להיות חיית מחמד נהדרת אבל בטבע, הם צדים.
החומסים אוהבים בעיקר לצוד ארנבים, קטנים ,מכיוון שגופם קטן והם יכולים להיכנס בקלות למחילה של הארנב ולחטוף לו ארנבון כחטיף.

זאת אומרת, אם אתם חושבים על לאמץ חמוס תמיד תצטרכו לחשוב על האינסטינקטים הטבעיים שלו גם אם הם גרים איתנו בבית הם עדיין חיות בר המון מהתנהגויות האופייניות של החמוסים קשורים לגנים שלהם, אם תיתנו להם מקום לפרוק את הדחפים הטבעיים שלהם גם כחיות מחמד, הם יהיו הרבה יותר שמחים ויפתחו פחות בעיות התנהגות.

מהם הצרכים של החמוס?

החמוס הוא יצור פעיל ואנרגטי במיוחד, זה אולי נראה שהוא קטן מאוד אבל תיתנו לגודל שלו להטעות אתכם, הוא זקוק למקום בשביל לזוז לקוץ, לקפוץ ולשחק.
ולכן, כלוב החמוס האידיאלי צריך להיות גדול וכזה שיאפשר לו חופש תנועה מיריב.

החמוסים הם בעלי חיים סקרנים מאוד, הם יחקרו כל דבר חדש, הם יאהבו לשחק אתכם והם חברותיים נורא זה מה שהופך אותם למתוקים כל כך.

חשוב שתדעו גם שהם אהובים מאוד לישון והשינה חשובה להם מאוד, חלקם מבלים בשינה כה עמוקה עד שאפשר לחשוב שהם מתים.
לכן כדאי לבנות פינה שקטה בכלוב, בה החמוס יוכל לנוח ללא הפרעה ולהתעורר שוב עם סוללה על 100 אחוז.

הכי טוב לחמוס בשניים

בגלל שהחמוס אנרגטי מאוד, ואוהב מאוד לשחק הוא יהיה הכי מאושר בשניים, אם תחליטו שאם רוצים רק חמוס אחד, כנראה אלו יהיו אתם שתצטרכו לשחק איתו.
איך שלא יהיה כדאי לספק לחמוס משחקים כמו כדורים, משחקים אחרים שיש בהם תגמול, מנהרות דרכם הוא יכול לזחול ולעבור, ועוד כל מיני משחקים שחמוסים אוהבים וכל זה בשביל לשמור עליו בריא ומאושר.

חמוס
חמוס

המשחק בין שני חמוסים יכול להיות די אינטנסיבי ואפילו אלים.
בדרך כלל הם מתחילים לנשוך אחד את השני אבל אל דאגה הם לא פוגעים אחד בשני, למרות שלנו זה נראה לא נוח, כדאי לתת להם להמשיך בשלהם, זה לא אומר שהם אלימים אחד כלפי השני, עבורם זה רק משחק.

הזנת החמוס

החמוס אוכל במנות קטנות לאורך כל היום ואם אתם מתכוונים לתת לחמוס שלכם להסתובב בבית חופשי כדאי שתסתירו ממנו אביזרים ואוכל שהוא לכרסם.
בגלל שהם כל כך קטנים, לא תהיה להם בכל לבעיה להיכנס לארונות שלכם ולאכול את תכולתם. מומלץ לקנות מזון לחמוסים ו- חטיפים ותוספים לחמוסים, שמיועדים במיוחד עבורם.

אבל לא רק אוכל הם אוהבים אלא גם חפצים משונים אחרים.
הם יכולים להיכנס לחדר הילדים למשל ולגרור משם טושים, מחקרים ועטים לכלוב שלהם, כנראה שזה מין אינסטינקט טבעי ולא משהו שהם עושים בכוונה.

גידול חמוס בבית

כמו כל חיית מחמד, אנחנו תמיד יכולים לאלף אותם ולהתאים אותם לחיים יחד איתנו בבית. אבל כמובן, אנחנו תמיד צריכים לקחת בחשבון את הגבולות, יש אינסטינקטים שלא נוכל לשנות, למשל סביר להניח שלא נוכל לגרום לחמוס להפסיק לקחת את העטים והמחקים של הילדים או את המטבעות של השולחן לכלוב שלו, זה פשוט חלק מהאינסטינקט שלו יש לו משיכה לדברים בוהקים.

מה שחשוב לדעת לגבי אילוף חמוסים היא שקל מאוד להפחיד אותם ושימוש בעונשים כדרך של אילוף לא יהיה מועיל, להיפך הם יפחדו ויסתגרו בכלוב שלהם.
במקום זאת, כדאי להשתמש אך ורק בחיזוקים חיוביים עם החומסים, חטיפים, משחקים וכד' בשביל לאלף אותם וללמד אותם.

אם בכל זאת, החמוס לא מתנהג כמו שהייתם רוצים שיתנהג במקום להפחיד את החמוס כדאי פשוט להפסיק לשחק איתו או לנעול את הכלוב שלו מבלי להפחיד אותו.
חמוסים הם בעלי חיים אינטליגנטיים במיוחד ואתם יכולים להיות בטוחים שהם ילמדו מהר מאוד.

שאלות ותשובות

להזמנה חייגו :