כל מה שצריך לדעת על החתול מיאהו

חתול הבית הוא יונק טורף שבוית על ידי בני האדם. חתול הבית יכול להיות גם חתול חווה. חתולי הבית התלוו לבני האדם בגלל היכולות שלהם לטרוף מזיקים. כיום בערך כ60 גזעים מוכרים היום של חתול הבית והם נפוצים בכל העולם מלבד באנטרקטיקה. המילה חתול הגיעה אל השפה העברית משילוב בין ארמית (חתי) וערבית (חיטל) כנראה בגלל שחתול הבית נוהג לכסות את צרכיו. חתול הבית לרוב חי בממוצע 15 שנה כשחתול שחי בבית כנראה יחיה יותר מחתול רחוב, במיוחד חתול אשר עבר סירוס או עיקור.

 משקל חתול בוגר נע בין 4-5 ק"ג. על פי ממצאים, ביות החתולים החל בשנת 7500 לפני הספירה במצרים העתיקה. נכון להיום בארצות הברית, חתולים הם חית הבית השנייה הנפוצה ביותר ותתפלאו או לא, את המקום הראשון תפסו לא הכלבים אלא דגי מים מתוקים.

אופי ומבנה פיזי של החתול

חתולי הבית הם גמישים, בעלי תגובות ורפלקסים מהירים, שיניים וטפרים חדים וראיית לילה חדה. כל התכונות האלו משמשות אותם למעשה להפוך לטורפים מומחים לציד חיות קטנות. לעומת כלבים, החתולים יכולים להשמיע מאות צלילים שונים וכך לתקשר ביניהם. החתולים מייללים, מגרגרים, ונושפים ומסוגלים להפיק צלילים שונים נוספים שנועדו להעביר ביניהם מסרים. בנוסף שמיעת החתולים כה חדה עד שהם מסוגלים לשמוע צלילים רבים שבני האדם לא מסוגלים לשמוע, כמו ממש צלילים של עכבר ויונקים קטנים אחרים. חתולי הבית הם חיות לילה, זאת אומרת שהם פעילים בלילות ונחים ביום. ההמלטות יהיו בדרך כלל בעונות המעבר, אביב וסתיו והנקבות יולדות בין 2-5 חתלתולים בכל המלטה. למרות שחתולי הבית הותאמו לסיבת מחיה בבית, הרבה תכונות פראיות נשמרו כמו למשל: ציד שמתאפיין במארב, הליכה נמוכה וזינוק. בנוסף לציד חתול הבית יכול גם לטפס בעזת ציפורניו החדות מה שעוזר לו לברוח וגם לצוד. לחתול הבית חשובה מאוד ההיגיינה האישית שלו ולכן נוהג לנקות את בעצמו בליקוק וכיסוי הצרכים בחול. אם במקרה ליטפתם את החתול שלכם ושמתם לב שהוא מתנקה ישר אחרי, אל תעלבו, זו אפילו מחמאה. כאשר חתולי הבית מלקקים את האזור בו ליטפתם אותם הם בעצם מתקרבים אליכם על ידי קרבה לריח שלכם על פרוותם. כמו כן דוגמאות הפרווה גם הן תכונה שנשמרה כתכונת פרא שנועדה לייעל הסוואה.

עובדה מעניינת שעוזרת להבדיל בין חתול זכר לחתולה נקבה היא ההבחנה לפי כמות צבעי הפרווה. ברוב המקרים – כ99.5%, חתול בעל פרווה עם שלושה צבעים יהיה חתולה. בשאר המקרים כאשר ישנו זכר בעל שלושה צבעים בפרוותו החתול כנראה עבר מוטציה שגרמה לו להיות בעל שלושה צבעים וגם גורמת לחתול הזכר להיות גם עקר. עיני החתול משתנות לפי האור זאת אומרת, כאשר החתול נמצא באור יום, אישוניו יהיו בצורה של פס או סדק צר כיוון שהם מצטמצמים על מנת לחזק את טווח הראייה, ולעומת זאת בחושך האישונים מתרחבים ומחזירים אור- מה שמאפשר לחתול ראיית לילה. בנוסף לזה לחתולים יש שלושה עפעפיים. שפם החתול למשל, הוא תכונה ייחודית של החתול. בעזרת השפם החתול יכול להרגיש בזרמים באוויר ולמדוד ולהעריך את דרכו- כמו למשל קפיצה למרחק. לשון החתול היא מחוספסת והם לא יכולים להרגיש טעם מתוק, אבל הם כן מסוגלים להרגיש בשלושה טעמים אחרים- מר, חמוץ ואומאמי! בכפות רגליהם של החתולים, יש כריות שעוזרות לו ללכת בשקט על מנת לארוב לציד. בנוסף חתולים הולכים על קצות האצבעות ולא דורכים על הרגל כולה, כמו גם כלבים.

כדאי להכיר כמה תכונות אופי של החתול כדי להכיר את חתול הבית ולדעת איך להתנהג בסביבתם. כאשר חתול מגרגר הוא שמח. כשכוש בזנב, לעומת כלב, מראה על עצבנות. אז אם ראיתם חתול מכשכש בזנב לידכם עדיף להתרחק, לכשכוש הזנב שמצביע על עצבנות יכולות להתלוות תגובות נוספות כמו פעירת פה או קולות נשיפה וחשיפת שיניים, משיכת אוזניים לאחור וקימור הגב. אם החתול זוקף את זנבו הוא מרגיש בטחון וזה בדרך כלל יהיה ליד אם החתול או ליד המגדלים שלהם. יש חתולים שיסתדרו מצוין עם כלבם והאופי שלהם אף מזכיר אופי של כלב.

אם תהיתם למה חתול שורט חפצים בסביבתו– זה בגלל שכך החתול נוהג לסמן טריטוריה. באזור הציפורניים יש בלוטות שמפרישות ריח של החתול (כמו השתן שגם זהו גם סימן מזהה לטריטוריה) וכך הם מפזרים את הריח שלהם בסביבה. החתולים מאוד קנאים לטריטוריה שלהם, וכאשר נמצאים באזור שלא מוכר להם יהיו מפוחדים מאוד.

חתול הבית בעולם

לחתול הבית משמעויות שונות בתרבויות רבות. במצרים החתולים היו חיה קדושה והריגה של חתול גררה איתה עונש מוות! החתולים זוהו עם האלים ונהגו לחנוט אותם במותם. במצרים גם כן התפתחה האמונה הטפלה שלחתולים יש תשע נשמות כיוון שזוהי תכונה אלוהית. גם בתאילנד חתולים נחשבו לקדושים. במיתולוגיה הנורדית לאלה פריה התלוו חתולים לכרכרתה וכך הפכו לחיות מחמד לצד האדם. אבל ההערצה והחיבה לחתולים לא נמשכה לזמן רב, שמם הטוב של החתולים השתנה בימי הביניים. בתקופה זו פתחו את האמונה כי החתולים הם עוזרי המכשפות, במיוחד חתולים שחורים כיוון שהאמינו שהם קשורים לשטן. הם נרדפו והושמדו ברחבי אירופה, מה שהוביל לגדילה של מכרסמים ומזיקים אחרים. יש אומרים שתוצאה זו תרמה להתפשטות מגרפת הדבר הקטלנית באירופה. גם באסלאם מקום החתול הוא מכובד ואפילו נותנים להם לישון במסגדים כמקום מכסה ומטפחים אותם. ביהדות החתול מזוהה עם צניעות. בתרבות של היום החתולים היו השארה לדמויות פופולריות רבות כמו "גארפילד", סילבסטר החתול ופליקס החתול, החתול במגפיים ועוד הרבה אחרים.