רובנו מכירים אקווריומים מפינת ההמתנה אצל רופא השיניים או כמתנה לסיום כיתה ג', אבל אקווריומים הם הרבה יותר מקופסאת פלסטיק שקופה עם דג זהב מסכן, או קופסא מפוארת יותר עם הדג שנדבק לזגוגית.

צריך לפני הכל לשים את הדגש על מה בדיוק מוגדר אקווריום. הוא חייב להיות מלא במים, וחייב להכיל לפחות צד אחד שקוף. אפשר לשים באקווריום כל דבר שתרצו, כל עוד הוא במים, עדיין זה יהיה אקווריום.

אם מדובר במיכל זכוכית שאינו מאכסן מים, נקרא גם "טרריום".

קל מאוד להבין מאין מגיעה המילה אקווריום, המילה "אקווה" בלעז היא "מים" בעברית וכך נולדה המילה.

מתחילת דרכם, ועד היום, לאקווריומים יש תפקיד חשוב ביותר בחקר הביולוגיה הימית. מאצות, לדגים, ללוויינים, ניתן לראות את כולם היום באקווריומים מסוגים שונים.

אז אילו סוגי אקווריומים קיימים?

מקובל לחלק אקווריומים לסוגים לפי סוג המים שהם מכילים ולפי טמפרטורת המים בתוכם. באקווריומים המכילים מים חמים ניתן לווסת את הטמפרטורה על ידי גוף חימום מיוחד לאקווריומים. גוף חימום זה הוא קריטי ליצורים ימיים המגיעים בדרך כלל מאזורים טרופיים.

מים מתוקים טרופיים (חמים):

 

סוג האקווריום הנפוץ ביותר מכמה סיבות עיקריות:

 1. הוא מאפשר אכסון של מגוון רב של דגים בגלל ריבוי המינים הטרופיים הקיימים בטבע.
 2. הוא יחסית זול לאחזקה ולקנייה
 3. רוב הדגים בו קלים לגידול.

מים מלוחים טרופיים (חמים):

 

פופולרי יותר בקרב מגדלים מתקדמים יותר מכמה סיבות:

 1. אחזקתו דורשת יכולת טכנית גבוהה
 2. הוא דורש הבנה של התהליכים שמתרחשים בו
 3. העלויות שלו גבוהות כיוון שהוא מאכלס בדרך כלל דגים, חסרי חוליות ואלמוגים יקרים יותר.

מים מתוקים קרים:

אקווריום המיועד לדגים המעדיפים לחיות במים קרים. הטמפרטורה בו היא בדרך כלל בין 20 -22 מעלות צלזיוס. יש לסוג אקווריום זה תושב אחד פופולרי במיוחד שנקרא Carassius auratus  המבוית. או בשמו היומיומי, דג זהב.

מים מלוחים קרים:

נדיר יחסית למרות עלותו הנמוכה. הוא לא דורש ציוד חימום, ציוד הסינון שלו פשוט מאוד, ואת חסרי החוליות שמאכסני אותו ניתן למצוא על כל שובר גלים.

ציוד אקווריומים

מיכל פלסטיק או זכוכית?

מיכל הפלסטיק הוא פחות מומלץ בעיקר כי הוא עלול להתעוות ולאבד משקיפותו. ולכן, למרות שהוא יותר יקר, מומלץ לרכוש אקווריום זכוכית. עובי הזכוכית צריך להתאים לנפח האקווריום. בנוסף, באקווריומים שאורכם גדולים ממטר, צריך להוסיף חיזוקים בחלק העליון והתחתון של האקווריום.

חצץ

החצץ מעניק לאקווריום תחושה ימית, והוא תורם רבות לעיצוב של האקווריום. אך יש לשים לב שחצץ צבוע עלול לזהם את המים בחומרים רעילים.

מערכת חימום

באקווריום מים חמים נשמרת טמפרטורה קבועה של 26 – 28 מעלות צלזיוס. גוף החימום נמצא בתוך האקווריום ואתו אפשר לכוון לטמפרטורה הרצויה. יש להתאים את ספק גוף החימום לנפח האקווריום ככלל אצבע, W0.5 לליטר מים. חשוב מאוד לקרוא את הנחיות היצרן

צמחייה

הצמחייה באקווריום חשובה מקמה סיבות:

 1. מייפה את האקווריום
 2. מדמה את סביבת החיים של בדג בטבע
 3. מהווה מקום מסתור לרבייה

בדרך כלל ניתן לראות באקווריומים ביתיים צמחייה מפלסטיק כיוון שם לא דורשים תחזוקה, לא כמו צמחייה טבעית שדורשת לפעמים תחזוקה רבה יותר מהתחזוקה של הדגים עצמם; יש לדאוג להם למצע לעיגון, חומרי דישון, גזימה, ויש להימנע מגידול דגים האוכלים את הצמחייה.

מערכת תאורה

חלק חשוב מהדמיית סביבת החיים הטבעית של הדג. היא חשובה לא רק לראייתו, אלא גם חשובה לתהליכי פוטוסינתזה של צמחייה טבעית שזקוקה לאור השמת על מנת לייצר לעצמה אנרגיה.

מערכת סינון

בניגוד לתחלופת המים בטבע שקורת כל הזמן, המים באקווריום מוחלפים רק פעם לשבוע או פעם בכמה חודשים, ולכן יש חשיבות גדולה למערכת הסינון במים.

ישנם שלושה סוגי סינון:

 1. פיזי – סינון של חלקיקים הגורמים למים להיות עכורים. הסינון נעשה בעזרת מדיות (ספוגים, פרלון, וכו') שמאפשרים מעבר של מים אבל עוצרים את הלכלוך
 2. סינון כימי – סינון הנעשה באמצעות פחם פעיל שסופח לעצמו את החומרים הרעילים שמקורם בדרך כלל משאריות מתכת, שאריות של תרופות ועוד. חשוב להחליף את הפחם לפי הוראות היצרן אחרת הוא מאבד מיעילותו
 3. סינון ביולוגי – מסנן את הפרשות הדג. הוא נעשה באמצעות בקטריות שגדלות על אלמנטים שונים באקווריום. כדי להגדיל את פני השטח לגידול הבקטריות משתמשים באלמנטים שונים אשר היחס בין שטח הפנים שלהם לנפחם קטן כגון חרוזי חרסית, פרלון, טוף, ועוד.

סוגי מסננים:

 • מסנן חיצוני – המים מוזרמים למסנן שנמצא מחוץ לאקווריום באמצעות צינורות פלסטיק. הוא מוסתר ואינו פוגע בעיצוב, נוח לתחזוקה, יש לו הספק נהדר. הוא מתאים לאקווריומים גדולים וצפופים
 • מסנן פנימי – המשאבה נמצאת בתוך האקווריום. הוא קטן, זול, ומתאים לאקווריומים קטנים ופחות צפופים
 • מסנן פנימי UGF\RUGF – מורכב ממשאבה שנמצאת מתחת לחצץ. הוא מהווה מצע לסינון ביולוגי. הוא בדרך כלל משולב עם מסנן חיצוני או פנימי נוסף

גם במסננים חשוב לזכור את כלל האצבע: 3 תחלופות מים בשעה.

לסיכום

אקווריומים יכולים להוות תוספת נהדרת לבית או לעסק. הם מהווים מקור לחקר, לימוד, ויופי. אך חשוב לדעת איך לטפל בהם כדי לשמור עליהם לטווח ארוך וכמובן כדי לא לסכן את הדגים והצמחייה החיה בתוכו.