שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp

בעלי חיים – כל מה שצריך לדעת במקום אחד

בעלי החיים

כדי להתחיל להסביר מהם בעלי החיים, אפשר להסביר קודם מהם מבחינה מדעית בעלי חיים. בעלי חיים הם יצורים איקריוטים ממלכת בעלי חיים. זאת אומרת, יצורים אלו הם יצורים תאיים שיש להם גרעין ואברונים והם מהמפותחים ביותר בטבע וזה מה שמייחד אותם כבעלי חיים לעומת צמחים לדוגמה. רוב הדברים שמשותפים בין יצורים אלו, הוא צריכת החמצן, תנועה, רבייה מינית והתפתחות מתוך עובר ליצור חי. כיום מזוהים כמיליון וחצי מינים של בעלי חיים, ואם תאמינו או לא, יותר ממיליון מהם הם בכלל חרקים. יש כל מיני סוגים וצורות שונות שעונים על ההגדרה של בעלי החיים: יש כאלו שיהיו בגודל מזערי וקטנטן של 8.5 מיליונית המטר או להפך, הגדולים ביותר יהיו בגודל של שלושים עד ארבעים מטר ויוכלו להגיע למשקל של מעל למאה טון. בניגוד למה שנשמע לנו בדרך כלל, בעלי חיים איננו מונח שנועד להפריד חיות בני אדם ולכן גם בני האדם נחשבים בעלי חיים.

בנוסף, בעלי החיים מורכבים מכמה ענפים. רובם יהיו חלק מענף הפילוגנטי- כלומר יהיה להם ראש עד זנב ובטן וגב. ענפים נוספים הם חסרי החוליות ופרוקי הרגליים, לשם משתייכים החרקים, הרכיכות (כמו חלזונות) ועוד. הענף האחרון הוא שניוני הפה שכולל את קווצי העור והמיתרניים. המיתירניים אם כן, כנראה יהיו לכם קצת יותר מוכרים כי בענף זה אנחנו כבני האדם שייכים. את הענף הזה חולקים איתנו גם עופות, ציפורים, דגים, דו חיים ויונקים אחרים.

אם נקפוץ לרגע אחורה בזמן, בעלי החיים נחשבו ליצורים חיים עוד מתקופת הפרקמבריון. ומה היא תקופת הפרקמבריון? זהו העידן שנחשב התקופה הקדומה ביותר לאורך קיומו של כדור הארץ. כן כן, עוד מאז ישנם בעלי חיים בעולם שלנו! אבל, זה לא הבעלי החיים שמוכרים לנו היום אלו היו בעלי חיים קדמוניים. בעלי חיים קצת יותר מודרניים קיימים מאז “הפיצוץ הקמבריוני”, שבו התרחש שינוי משמעותי בהיווצרות מינים של יצורים חיים על פני כדור הארץ. ומתי זה היה? לפני לא יותר מכ- 542 מיליון שנים. ההשערה היא שלבעלי החיים אב קדמון משותף שחי לפני כ-650 מיליון שנה. השערה זו מבוססת על כך שזוהו כ6331 קבוצות של גנים משותפים עם בעלי חיים שקיימים גם היום.

עכשיו כשהבנו פחות או יותר מי או מה הם בעלי החיים, נסקור את המאפיינים המשותפים שלהם (ושלנו):

  • קודם כל, לכולנו ממלכת-על משותפת אחת וזוהי ממלכת האיקריוטים. ומה זה אומר? יצורים איקריוטים, אלו היצורים שהם רב-תאיים. זאת אומרת, מורכבים ממספר רב של תאים בשונה משל מחיידקים, שמורכבים מתא אחד. היחידים שחולקים איתנו את תואר הכבוד הם הצמחים, כיוון שגם הם מורכבים ממספר רב של תאים, אבל עדיין, צמחים הם אינם בעלי חיים. יצורים איקריוטיים מכילים בתאיהם את החומר התורשתי שנקרא DNA. התאים של היצורים האלו גם יהיו גדולים יותר משל הפרוקריוטיים. הרקמות שבגוף הם קבוצות של תאים.
  • בעלי חיים הם בעלי יכולת לזוז! חוץ מהספוגיים, הם כנראה יישארו קצת מאחור (סליחה בוב-ספוג)…
  • כל בעלי החיים הם אירוביים. לא, זה לא אומר שאנחנו ספורטיביים במיוחד, אלא שאנחנו מפיקים אנרגיה ומתפקדים באמצעות נשימה של חמצן. היצורים האירוביים פועלים על פי מנגנון המטבוליזם, שבעברית פשוטה יותר אומר “חילוף חומרים”. חילוף החומרים הוא התהליך שבו האנרגיה שממנה עובד הגוף מופקת מתוך חמצן וגלוקוז. הגלוקוז זהו ה”מזון” שנכנס לגוף ממקורות חיצוניים. בסוף התהליך הזה נפלט פחמן דו-חמצני, שאותו לא צורכים בעלי חיים, אלא רק פולטים אותו החוצה לסביבה. חשוב לדעת שגם בעלי החיים הימיים צורכים חמצן והם עושים את זה על ידי ריאות שמקבלות את החמצן מתוך האטמוספרה (כן, מתחת לים). המטבוליזם מושפע גם מחום הגוף. בעלי החיים מתחלקים לקבוצות של בעלי דם קר: כמו זוחלים, דגים, פרוקי רגליים ורכיכות. כדיי שבעלי חיים אלו יוכלו לווסת את חום הגוף שלהם ולאפשר את המטבוליזם, הם פשוט משתזפים בשמש ונהנים מהחום. סיבה מספיק טובה גם בשבילנו ללכת לים, לא? לעומתם, היונקים והעופות הם בעלי דם חם שיכולים לשמור על חום הגוף שלהם והם לא תלויים בסביבה החיצונית (לא לגמרי. לא מומלץ ללכת לשחות עכשיו באגם קרח). ככה בעלי חיים אלו יכולים לפעול לאורך כל עונות השנה.
  • בעלי החיים הם יצורים צרכנים (הטרוטרופים), הכוונה היא לא בקניון, אלא בעלי חיים יוצרים תרכובות אורגניות למיניהן שבאמצעותם מאפשרות לבנות את גופם של בעלי החיים. התרכובות האורגניות האלו הן מזון מהסביבה וזה בעצם כל החומרים שמרכיבים את תהליך הפקת האנרגיה והמטבוליזם (חילוף חומרים). כאן גם נכנסת הצריכה של אורגניזמים אחרים, כיוון שלאלו יש תרכובות אורגניות שהאורגניזם עצמו לא יכול לייצר. היצרנים האלו הם הצמחים.
  • התפתחות בעלי החיים: חלק מבעלי החיים נולדים בצורה כזו שהם יכולים לזוז כבר מהרגע שבו הם נולדים, ויש כאלו שזזים רק כאשר הם נמצאים בשלב מסוים בחייהם- כמו למשל בעונת הרבייה. בשלבים אלו, רוב בעלי החיים מתרבים בצורה שהיא זיווגית ובה מעורבים תאים ייחודים שמתפקדים לשם הזיווג. הם מכילים את החומרים התורשתיים שמועברים לצאצאים. תאים אלו יהיו זכריים או נקביים אבל זה לא משפיע אם בעל החיים יהיה זכר או נקבה, אלו רק התאים שאחראים על הזיווג.

כל אלו הם המאפיינים שמגדירים מהם בעצם בעלי החיים, ומתוכם הבנו שהטווח יכול להיות החל מיצור קטן כמו חילזון ועד אלינו- לבני האדם. כל המאפיינים האלו בעצם משותפים כמעט לכל בעלי החיים. ומערכת היחסים של בני האדם וחיות אחרות החלו עוד מזמן ויש בה כמה נקודות מפגש. נקודות מפגש אלו למשל היו הציד, הביות ואפילו טיפול באמצעות בעלי חיים. ביות של בעלי חיים, לשימוש של צורכי האנושות החל עוד בתקופה הפרה-היסטורית. מטרות הביות היו לרוב לצורכי לבוש, חקלאות, מאכל או נוי (כמו דגים ואקווריומים), וכמובן שגם בעלי החיים מתפקדים גם כחיות מחמד.

חיות כיס

חיות כיס אלו חיות ששייכות למשפחת היונקים. ישנם כמה סוגים שונים של חיות כיס ולכן חיות כיס נחש כתת-מחלקה כחלק ממשפחת היונקים. מוכרים כ280 חיות כיס שונות ו200 מתוכם נמצאים רק באוסטרליה ובמקומות קרובים לשם! חיות כיס אחרות תוכלו למצוא באזורים כמו אמריקה הדרומוית והצפונית. אז למה בעצם חיות כיס נקראות “חיות כיס”?

למעשה, כשנולד צאצא לחיית כיס מסוימת, מה שקורה הוא שהצאצא שנולד ישר אחרי הלידה נכנס לתוך הכיס של אימו ושם הוא נשאר לעוד כמה חודשים עד שיכול להתפתח ולהתחיל ללכת בזכות עצמו. הכיס הוא בעצם קפל בתוך הבטן של האמא וממש מתפקד ככיס לצאצא שנולד. כשהצאצאים שרק נולדו מגיעים אל הכיס של אימם, הם עדיין לא מסוגלים לינוק בעצמם ולכן בתוך הכיס יש פטמות של חלב וכך הצאצאים מקבלים את המזון מאימם על ידי זה שהפטמות ממש משקות אותם על ידי השפרצת החלב ישירות אל פה הצאצא. אחרי שהם גודלים ומתפתחים מתחילים הצאצאים לינוק בעצמם.

חיות כיס מוכרות יהיו הקנגורו, הקואלה והשד הטזמני האוסטרליים, האופוסומים (נפוצים לרוב באמריקה)- שהם בעצם משפחה שלמה של חיות כיס ויש כמה סוגים שונים של אופוסומים.

חיית בר

חיות הבר אלו חיות שבשונה מחיות הבית לא עברו תהליך ביות. כלומר, לא הותאמו ולא משמשות את צורכיהם של בני האדם. חיות הבר חיות לרוב באזורים מבודדים מבני האדם ואין ביניהם קשר, אף על פי שישנן חיות בר שגרות באזורי מחיה עירוניים ומאוכלסים (תופעת חזירי הבר למשל). חיות בר אם כן, אלו חיות שלא היו במגע של אדם גם לא בשבי. זן הבר לעומת זאת אלו חיות בר שאולי חיו בתנאי מחייה שמבוקרים על ידי אנשים כמו בבי, או במרכזי הצלה והגנה ולאחר מכן החוזרו לסביבה המחייה הטבעית שלהם, אך הן עדיין חיות בר. חשוב לציין שהרבה מחיות הבר נמצאות במצב של סכנת הכחדה. בהרבה מהמקרים המקור לסכנת ההכחדה נעוץ בפעילותם של בני האדם. בני האדם גרמו בצורה עקיפה וישירה לפגיעה בחיות הבר. בין אם זה בסלילת כבישים, בניית בתים, השתלטות על קרקעות וכריתת יערות. כתוצאה מפעילויות אלו, חיות בר יצאו מהסביבה הטבעית שלהן לסביבה אחרת וגם פעולה זו גורמת להכחדה של חיות בר אחרות, שזוהי כן סביבת מחייתן הטבעית.

מקור לכתבה:

https://www.nationalgeographic.com

 

להזמנה חייגו :

כתובתינו :

ר״ח כלנית 23, כפר ורדים

מוצרים מובילים

נאו הודו, סלמון, ברווז 3.6 ק"ג
מזון לגורי חתולים אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו הודו, סלמון, ברווז 3.6 ק"ג
מזון לגורי חתולים אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו ברווז סלמון והודו 11.3 ק"ג
מזון לכלב סניור מגזע גדול וענק אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו הודו סלמון וברווז 11.3 ק"ג
מזון לכלב מגזע גדול וענק אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו גורים 11.3 ק"ג
מזון אולטרה פרימיום לגורים מגזע גדול וענק ללא דגנים

נאו גזע זעיר וקטן 5.4 ק"ג
מזון אולטרה פרימיום לכלב זעיר ללא דגנים

נאו גזע זעיר וקטן 5.4 ק"ג
מזון לכלב זעיר אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו דגים 5.4 ק"ג
מזון לכלב מגזע זעיר וקטן היפואלרגני ללא דגנים אולטרה פרימיום

נאו דגים 5.4 ק"ג
מזון לכלב מגזע זעיר אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו דגים 11.3 ק"ג
מזון לכלב היפואלרגני אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו סניור הודו סלמון וברווז 11.3 ק"ג
מזון אולטרה פרימיום לכלבים בוגרים ללא דגנים

נאו הודו סלמון וברווז 11.3 ק"ג
מזון לכלבים אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו הודו סלמון וברווז 2.7 ק"ג
מזון אולטרה פרימיום לגורי כלבים ללא דגנים

נאו הודו סלמון וברווז 2.7 ק"ג
מזון אולטרה פרימיום לגורי כלבים ללא דגנים

נאו הודו סלמון וברווז 2.7 ק"ג
מזון אולטרה פרימיום לגורי כלבים ללא דגנים

נאו דגים 3.6 ק"ג
מזון היפואלרגני ללא דגים אולטרה פרימיום לחתול

נאו דגים 3.6 ק"ג
מזון היפואלרגני לחתול ללא דגנים אולטרה פרימיום

נאו סניור עוף והודו 3.6 ק"ג
מזון לחתול אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו סניור עוף והודו 3.6 ק"ג
מזון לחתול אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו ללא דגנים 3.6 ק"ג
מזון לחתולים אולטרה פרימיום ללא דגנים

נאו ללא דגנים 3.6 ק"ג
מזון אולטרה פרימיום לחתולים ללא דגנים

גו! קרניבור סלמון וקוד לכלב 10 ק"ג
מזון היפואלרגני לכלב רגיש אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו! סנסטיב סלמון ופורל 7.2 ק"ג
מזון היפואלרגני אולטרה פרימיום לחתולים רגישים ללא דגנים

גו! שימורים הודו 156 גר`
גו מזון אולטרה פרימיום לחתולים ללא דגנים במרקם פטה

גו! שימורים סלמון 156 גרם
מזון היפואלרגני אולטרה פרימיום לחתולים גו ללא דגנים במרקם פטה

גו! שימורים עוף 156 גרם
גו שימורים אולטרה פרימיום לחתולים ללא דגנים

גו! שימורים במרקם פטה סלמון ופורל 156 גר`
גו שימורים אולטרה פרימיום לחתולים ללא דגנים

גו! שימורים פטה ברווז 156 גרם
גו לחתולים ללא דגנים שימורים אולטרה פרימיום

שימורים לכלבים אולטרה פרימיום ללא דגנים

שימורים לכלבים אולטרה פרימיום ללא דגנים

שימורים לכלבים אולטרה פרימיום ללא דגנים

שימורים לכלב היפואלרגני אולטרה פרימיום ללא דגנים

אוכל היפואלרגני אולטרה פרימיום שימורים לכלבים ללא דגנים

שימורים
שימורים לחתולים ללא דגנים פטה אוטרה פרימיום

מזון היפואלרגני שימורים לכלב אולטרה פרימיום

מזון אולטרה פרימיום לחתולים לטיפוח העור והפרווה
מזון אולטרה פרימיום לחתולים לטיפוח העור והפרווה

גו! סנסטיב סלמון ופורל 3.6 ק"ג
מזון היפואלרגני לחתול רגיש אולטרה פרימיום ללא דגנים

מזון לחתולים גו אולטרה פרימיום ללא דגנים
מזון לחתולים גו אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו! לטיפוח העור והפרווה סלמון 7.2 ק"ג
מזון היפואלרגני לחתול אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו לטיפוח העור והפרווה כבש ק"ג 11.4
מזון לכלב אולטרה פרימיום לטיפוח העור והפרווה

גו! סנסיטיב הודו 11.4 ק"ג
מזון לכלב רגיש סופר פרימיום ללא דגנים מהדורה מוגבלת

גו! סנסיטיב סלמון 10 ק"ג
מזון היפואלרגני לכלב רגיש אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו! לטיפוח העור והפרווה עוף 11.4 ק"ג
מזון לכלב אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו! סנסטיב דג פולוק 7.26 ק"ג
מזון היפואלרגני לחתול רגיש אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו! סנסטיב דג פולוק 10 ק"ג
מזון היפואלרגני לכלב רגיש אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו! סנסטיב ברווז 3.6 ק"ג
מזון לחתול אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו! קרניבור כבש וחזיר 10 ק"ג
מזון לכלב לכל שלבי החיים אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו! קרניבור עוף הודו וברווז 10 ק"ג
מזון לכלבים סניור אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו! קרניבור עוף הודו וברווז 10 ק"ג
מזון אולטרה פרימיום לכלב ללא דגנים

גו קרניבור עוף, ברווז והודו לגורים 2.72
מזון אולטרה פרימיום לגורי כלבים ללא דגנים

גו סנסיטיב ברווז 11.3
מזון לכלבים אולטרה פרימיום מתכון מוגבל ללא דגנים

מזון לחתולים גו אולטרה פרימיום ללא דגנים
מזון לחתולים גו אולטרה פרימיום ללא דגנים

מזון לחתולים גו אולטרה פרימיום ללא דגנים
מזון לחתולים גו אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו קרניבור סלמון 7.27
אוכל היפואלרגני לחתולים אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו קרניבור כבש וחזיר בר 7.27 ק"ג
אוכל לחתולים אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו קרניבור עוף, ברווז והודו לגורים 2.72
אוכל לגורי כלבים אולטרה פרימיום ללא דגנים

גו סנסטיב טלה 11.4 ק"ג
אוכל לכלבים רגישים אולטרה פרימיום

גו לטיפוח העור ברווז 11.4 ק"ג
אוכל לכלבים אולטרה פרימיום לטיפוח העור והפרווה

גו לטיפוח העור סלמון 11.4 ק"ג
מזון לכלבים אולטרה פרימיום לטיפוח העור והפרווה

מזון אולטרה פרימיום לחתולים לטיפוח העור והפרווה

גו! סנסטיב ברווז 3.6 ק"ג
מזון לחתולים גו סנסיטיב

מזון לחתולים גו אולטרה פרימיום ללא דגנים
מזון לחתולים גו אולטרה פרימיום ללא דגנים

גוסטוסיטה לחתלתול פטה עוף וביצים 85 ג`
אוכל רטוב איכותי לחתלתול

גוסטוסיטה לחתול מסורס פטה טונה 85 ג`
אוכל רטוב איכותי לחתול מסורס

גוסטוסיטה לחתול פטה סלמון ושרימפס 85 ג`

גוסטוסיטה לחתול פטה עגל וגבינה 85 ג`
אוכל רטוב איכותי לחתול

גוסטוסיטה לחתול פטה טונה 85 ג`
אוכל רטוב איכותי לחתול

גוסטוסיטה לחתול פטה ארנבת 85 ג`
אוכל רטוב איכותי לחתול

גוסטוסיטה לחתול פטה בקר 85 ג`
אוכל רטוב איכותי לחתול

גוסטוסיטה לחתול פטה עוף 85 ג`
אוכל רטוב איכותי לחתול

youtube.com/watch?v=_y7K8q5lB4U

גוסטוסיטה לחתול פטה עגל וגבינה 100 ג`
אוכל רטוב איכותי לחתולים

גוסטוסיטה לחתול פטה טונה 100 ג`
אוכל רטוב פטה נהדר לחתולים

גוסטוסיטה לחתול פטה ארנבת 100 ג`
אוכל רטוב פטה נהדרים לחתול

גוסטוסיטה לחתול פטה בקר 100 ג`
אוכל רטוב פטה נהדרים לחתול

גוסטוסיטה מונו פרוטאין לכלב פטה ברווז 150 ג`

גוסטוסיטה מונו פרוטאין לכלב פטה סלמון 150 ג`

גוסטוסיטה מונו פרוטאין לכלב פטה כבש 150 ג`

גוסטוסיטה לחתול פטה דג וירקות 400 ג`
שימורי פטה נהדרים לחתול

גוסטוסיטה לחתול פטה סלמון 400 ג`
שימורי פטה נהדרים לחתול

גוסטוסיטה לכלב פטה עוף והודו 400 ג`
שימורי פטה נהדרים לכלב

גוסטוסיטה לחתול פטה עוף 400 ג`
שימורי פטה נהדרים לחתול

גוסטוסיטה לכלב פטה כבש עם סלמון וגזר 400 ג`

גוסטוסיטה לחתול פטה עגל 400 ג`

גוסטוסיטה לחתול פטה בקר 400 ג`
אוכל רטוב נהדר לחתולים

גוסטוסיטה לגורי כלבים פטה עוף ובקר 400 ג`

גוסטוסיטה לכלב פטה בקר 400 ג`
שימורי פטה נהדרים לכלב

מזון לחתולים פעילים הפי קט טלה 4 ק"ג
אוכל סופר פרימיום לחתולים

אוכל לחתולים הפי קט לארג` בריד 10 ק"ג
אוכל סופר פרימיום לחתולים

אוכל לחתולים הפי קט לארג` בריד 10 ק"ג

מזון לחתולים ביתיים הפי קט בקר אלפיני אינדור 4 ק"ג

מזון לחתולים ביתיים הפי קט בקר אלפיני אינדור 4 ק"ג

אוכל לחתולים פעילים הפי קט בקר אלפיני 4 ק"ג
אוכל סופר פרימיום לחתולים פעילים

אוכל לחתולים הפי קט מופחת שומן לייט 10 ק"ג
אוכל לחתולים מופחת שומן סופר פרימיום

אוכל לחתולים הפי קט מופחת שומן לייט 4 ק"ג
אוכל לחתולים סופר פרימיום מופחת שומן

אוכל חתולים הפי קט מסורס מעוקר סטרילייז סלמון 10 ק"ג
אוכל סופר פרימיום לחתולים מסורסים או מעוקרים

אוכל חתולים הפי קט מסורס מעוקר סטרילייז סלמון 4 ק"ג
אוכל לחתולים מסורסים או מעוקרים סופר פרימיום

אוכל חתולים הפי קט מסורס מעוקר סטרילייז עוף 4 ק"ג
אוכל סופר פרימיום לחתולים מעוקרים או מסורסים

אוכל לגורי חתולים הפי קט ללא דגנים סנסטיב ג`וניור 4 ק"ג

הצטרפו לניוזלטר של

עקבו אחרינו

צור איתנו קשר

פרטי התקשרות

פנה אלינו באמצעות טלפון או דואר אלקטרוני.

בימים א'-ה' בין השעות 9:00-18:00
בערבי חג ובשישי בין השעות 9:00-14:00