קוקר ספניאל- כל מה שכדאי לדעת על הגזע

רקע

בדומה לקינג צא׳רלס קבליר ספניאל, העיניים השחורות הגדולות, הפרווה המלאה והארוכה, האוזניים שפשוט מבקשות שיגעו בהם, ההבעה המתוקה, אי אפשר שלא לאהוב את הקוקר ספניאל האנגלי או האמריקאי.

המשיכו לקרוא כדי ללמוד עובדות חדשות ומעניינות שסביר להניח שלא ידעתם על הגזע הפופולרי.

גור קוקר ספניאל
גור קוקר ספניאל

מקור הגזע והיסטוריה

במקור הקוקר ספניאל האנגלי נוצר כחלק מהכלבים שנוצרו כדי לסייע לציידים שצדו עופות שונים באזורים שונים (היה נהוג בעבר לקרוא לאותם גזעי לכלבים ״כלבי רובים״ או ״כלבי עופות״) ואותם כלבים היו מחולקים לקטגוריות על פי איזה עוף הם צדים.

כל זה היה הרבה לפני המצאת רובי הציד האמינים של היום, כאשר ציידי ציפורים השתמשו בכלבים במקביל לרשתות, קשתות ועוד אמצעים שונים לציד.

הספניאלים, הפויינטרים, הסטרים, הרטריברים, היו חלק מאותם כלבים שהורבעו לצורך מטרה מסוימת ומתוך אותה קבוצה הספניאלים היו נחשבים לוותיקים ביותר.

גזעי הקוקר ספנייל

קיימים סוגי ספניאל רבים. גזעי הספניאל האנגליים פותחו לפני מאות שנים באנגליה מכלבים שמוצאם היה ספרדי ומכאן מגיע שמם שכן ספניאל נובע מהמילה ספניש (ספרדית באנגלית).

בעבר היה נהוג לחלק את גזעי הספניאל הרבים לא לפי גזע אלא לפי סוג. כלומר הם היו מחולקים לפי אזור הציד וכך נוצרו הספניאל מים והספניאל אדמה.

את גזעי הספניאל אדמה היו מחלקים לתת קטגוריות של גודל. הגדלים הגדולים יותר היו הספניאל ה״מקפץ״ והספניאל ״שדה״ והגדלים הקטנים יותר שהתמחו בצייד ציפורים באזורים מיוערים נקראו קוקר ספניאל (מהמילה woodcock=חרטומן יערות).

http://www.youtube.com/watch?v=FSsW34_zQvE

במאה ה-19, התרחבות הפופולריות בתצוגות הכלבים, ביחד עם אנגליה הוויקטוריאנית והשיגעון שלה לסיווג ומיון, הפכו את הסוגים השונים של הספניאלים לגזעיים רשמיים.

כך בעצם הספרינגר ספניאל האנגלי, הפילד ספניאל, הקוקר ספניאל האנגלי וכל הספניאלים האנגליים שאנו מכירים היום, קילבו את ההכרה הרשמית שלהם כגזעים נפרדים ושונים.

הקוקר ספנייל האמריקאי

חובבי הכלבים האמריקאים של תחילת המאה ה-20 החליטו לפתח קוקר משלהם.

הקוקר האמריקאי היה קטן יותר, עם יותר פרווה, ראש קצר יותר וגולגולת קטנה יותר ביחס לבן דודו האנגלי.

אלה שהעדיפו את כלב הציד האנגלי הוותיק, ייסדו את מועדון הגזע לקוקר ספניאל האנגלי באמריקה בשנת 1935.

בשנת 1946 ההתאחדות האמריקאית הרשמית לכלבנות הכירה בקוקר ספניאל בגרסה האמריקאית שלו ובקוקר ספניאל האנגלי כשני גזעים נפרדים ושונים.

למרות זאת, למשך תקופה לא קצרה, שני הגזעים המשיכו להתחרות אחד בשני בתצוגות כלבים באותה זירה תחת אותה קטגוריה וזאת למרות שהיו מוכרים כבר כשני גזעים שונים.

מארצות הברית הגזע הגיע גם לישראל והיום הוא אחד הגזעים הפופולריים בארץ והם משמשים את המשטרה שנעזרת בהם בשל כישוריהם לאתר סמים ואמל"ח.

נתונים ומאפיינים

הקוקר ספניאל האנגלי הוא כלב פעיל בעל ממדים קטנים יחסית. הגזע יכול להגיע לגובה של 38-43 ס״מ בזכר וגובה של 36-41 ס״מ בנקבה. משקלה של הנקבה נע בין 12 ק״ג ל-15 ק״ג ואילו משקלו של הזכר ינוע בין 13 ק״ג ל-16 ק״ג.

לקוקר ספניאל האנגלי ראש עגול, פרווה נעימה כמשי שאורכה בינוני ואוזניים ארוכות ונפולות שמכסות חצי מפניו.

פרוותם של רוב כלבי הקוקר ספניאל הינה בצבע זהוב או שחור.

מבחינת אופי הגזע, מדובר בגזע טוב לב, נעים, נוח, עדין ובוטח ובעל אינטליגנציה ממוצעת. כלבי הקוקר ספניאל האנגלי אוהבים את כולם. הם אינם גזע דומיננטי והם מתנהגים באופן מאוד צייתני גם כלפי זרים מה שהופך את הכלב ללא מתאים לשמש ככלב שמירה.

תוחלת החיים הממוצעת של הקוקר ספנייל נעה בין 12 ל-14 שנים.

אילוף

למרות שמבחינת אינטליגנציה יש כלבים חכמים יותר, הקוקר ספניאל קל ונוח לאילוף ולומד מהר, וכל זאת בתנאי שהוא מקבל אילוף נכון ומקצועי.

חשוב להתחיל את תהליך האילוף כבר בשלב הגורות של כלבכם כדי למנוע מצב שבו כלבכם יהיה ביישן מידי או תוקפני.

חשוב לחשוף את כלבכם לסיטואציות שונות, אנשים זרים וכלבים אחרים כדי למנוע מצבים של בעיות התנהגות שונות שנובעות עקב חשיפה לא נכונה.

רצונם החזק של כלבים אלו לרצות את בעליהם גורם להם לרצות ללמוד פקודות בסיסיות אך יש לזכור כי הקוקר ספניאלים דורשים חזרה מרובה על הפקודות וזמן כדי להפנים את הנושא, הם לא יסתדרו טוב עם מספר פקודות חדשות בו זמנית.

לאלף בצורה נעימה

חשוב להדגיש שמומלץ לא להרים את הקול על הכלבים הללו בזמן האילוף וגם עונשים אינם אפקטיביים וכנראה שעדיף לנהוג בהם בשיטת האילוף ה״חיובית״.

חשוב ללמד את הקוקר ספניאל שלכם שהמעמד שלו עומד מתחת לבני אדם. חשוב לא לוותר לקוקר ספניאל שלכם בגלל המראה החמוד שלו ולחשוב שהכל יהיה בסדר. כמו כל כלב חשוב שבעל הכלב יבסס את המעמד שלו גבוה יותר מהמעמד של הכלב ב״להקה״ המשפחתית. הזנחת ביסוס המעמד של הבעלים עלול להוביל למצב שבו הכלב שולט בבעליו- דבר המחמיר עם הזמן ועלול ליצור בעיות התנהגות חמורות.

בנוסף להשגת סטאטוס של מנהיג, חשוב לתת לקוקרים הרבה שעות ריצה וספורט, שלא ייפתחו בעיות נפשיות כגון דיכאון וקופצניות.

קוקר ספניאל בבית

כלבי הקוקר ספניאל האנגליים הם כלבים ידידותיים ופעילים, אשר מתענגים על חברת בני אדם וכל מה שהם רוצים לעשות זה לרצות את הבעלים שלהם.

הקוקרים מהווים חיות מחמד מושלמות בבתים עם ילדים ומסתדרים היטב עם חיות בית אחרות. כלב הקוקר ספניאל אנגלי הוא מושלם לבית עם ילדים משום שהוא חיובי בהתנהגותו, עדין גם כלפי זרים ואוהב להכיר אנשים חדשים ולחוות חוויות. בעיות ההתנהגות העיקריות שהוא עלול לסבול מהן קשורות למצבים בהם הוא אינו זוכה ליחס ולכן עדיף לגדלו בתוך הבית קרוב לחיק המשפחה ולא בחצר.

רמות אנרגיה

כלבי הקוקר ספנייל הם בעלי רמות אנרגיה בינוניות ומסתגלים ללא כל בעיה למאפייני החיים של המשפחה המאמצת שלהם, ויכולים להשתלב במשפחה פעילה וגם בכזו שפעילה פחות.

עם זאת, מוטב שתזכרו כי מדובר בכלבי ציד ולכן חשוב להשתדל לספק להם כמות סבירה של פעילות גופנית ואפשרויות להתרוצץ בחופשיות.

אופציה נוספת להוצאת אנרגיה לכלבי הקוקר ספניאל היא באמצעות שחייה. כלבי הקוקר ספניאל הם שחיינים נהדרים שמאוד נהנים מבילוי במים, ולכן יש להיזהר כאשר נמצאים איתם בקרבת מים ולהקפיד על בטיחותם שבטעות לא יקפצו לתוך המים מבלי שתשימו לב.

מחלות

הבעיות העיקריות שמשפיעות על הקוקרים הן גלאוקומה, בעיות עיניים כגון התעוורות ומחלות רגליים וברכיים שונות.

כמו כן, רגיש הגזע להיפ-דיספלסיה (מחלת ירכיים), אלרגיות וזיהומים בעור, דלקות אוזניים, הרס של כדוריות דם אדומות שיכול לגרום לאנמיה וניוון שרירים ומחלות לב.

הקוקר הוא מסוג הכלבים שיהיו בריאים במשך 10 שנים ועלולים לחלות במחלות מסוכנות ולעתים קטלניות תוך ימים ספורים.

גם חשוב לטפל באופן מיוחד באוזניים ובעיניים של הקוקר ספניאל. את העיניים צריך לנקות עם צמר גפן רטוב ומים בלבד, ולזכור שדמעות תכופות הן סימן לבעיה.

טיפוח וטיפול פרווה של הקוקר ספנייל

ביחס לטיפוח הפרווה של כלבכם, יש להבריש את פרוות כלבי הקוקר ספניאל האנגליים בקביעות, ובמקביל גם להסיר את השיער העודף מתעלות האוזן שלהם כדי להבטיח אוורור של האוזניים ומניעת דלקות. כמו כן, חשוב גם לטפל בפרווה שצומחת לכלב  סביב כפות הרגליים.

מאחר שהטיפול בפרווה עשוי להיות מאתגר, מומלץ לקחת את הקוקר ספניאל שלכם לביקורים שגרתיים אצל הספר כלבים שלכם כמה פעמים בשנה.

גם אם כלבכם בריא, חשוב להקפיד על ביקורים קבועים אצל הווטרינר כדי לאבחן ואף למנוע כל מיני בעיות רפואיות שעלולות לצוץ.

חשוב להקפיד על מזון כלבים איכותי, בריא ומאוזן.

מכירה או אימוץ

לפני שאתם בוחרים בקוקר ספניאל שמוצע למכירה, היעזרו ברכז הגזע בישראל לאיתור גורים או המלטות קרובות. קנייה תחת רכז הגזע מבטיחה גור להורים בעלי תעודות יוחסין ואישורי בריאות המעידים על עמידה בתו התקן הבינלאומי של הגזע. בתי גידול מסוימים גם יכולים לעזור לכם בייבוא כלב ספציפי מחו״ל במידה ומצאת שם המלטה קרובה.

במידה ואתם רוכשים גור ממגדל פרטי אשר לא מספק תעודות, יכול מאוד להיות כי אותו בית גידול לא חוקי ולכן הגורים שהוא מוכר יהיו בלי "אחריות" לבעיות כאלה או אחרות שעלולות לצוץ בעתיד ועליכם לקחת את זה בחשבון.

תעודות או לא תעודות ?

אם אין לכם צורך בתעודות, אנחנו ממליצים לכם לפנות לאימוץ. בעמותות השונות ניתן למצוא כלבי קוקר ספניאל לא גזעיים ומעורבים בכל מיני גזעים אחרים. במידה ופניתם לאימוץ, חשוב שתדעו שהוא יהיה כרוך בתשלום מחיר סמלי לטובת סל אימוץ שהולך לטובת החיסונים והסירוס/עיקור של כלבכם ולכן הוא לא יהיה בחינם.

גם באתרים שונים ברחבי האינטרנט, כמו באתר יד 2 או קבוצות שונות בפייסבוק, תוכלו למצוא כלבי קוקר ספניאל מעורבים למסירה או לאימוץ.

סיכום

לסיכום, מכלב ציד אנגלי לכלב משפחה אהוב על ילדים, זהו השינוי שעבר הקוקר ספניאל האנגלי עם השנים הרבות שעברו מאז שנוצר לראשונה.

 

להזמנה חייגו :