קולר חשמלי לאילוף כלבים – בעד ונגד

קולר חשמלי לאילוף כלבים הוא המצאה שהפכה בשנים האחרונות למבוקשת אצל בעלי הכלבים ולא רק בקרב מאלפים. הקולר מסייע לבעלי הכלבים האגרסיביים והגדולים יותר להתמודד עם בעיות ההתנהגות והחינוך שלהם. ביחד עם זאת, ישנן טענות המעודדת שימוש בקולר חשמלי לאילוף כלבים וטענות המתנגדות לו. המאמר יציג את הטענות הללו, יפרט את היתרונות והחסרונות של קולר זה ויסביר למי הוא מתאים.

 

מתי מומלץ להשתמש בקולר חשמלי לאילוף?

בעלי כלבים שמתקשים לחנך את הכלב שלהם על מנת שיהיה קשוב ויציית להם מבלי שימשוך את הרצועה ויקפוץ על אנשים ברחוב או על כלבים אחרים, מצאו פתרון בקולר החשמלי. בלחיצת כפתור הם מצליחים לגרום לכלב להיענות להם.

בנוסף, ישנם בעלי כלבים המעדיפים שיטת חינוך זו על קולר חנק המייצר לחץ גדול על צוואר הכלב או על קולר דוקרנים שעלול להכאיב לו כיוון שהוא צובט את הצוואר. כאשר הכלב אינו ממושמע קולר חשמלי בהחלט יכול לסייע בחינוך שלו.

 

כיצד פועל הקולר החשמלי על הכלבים?

קולר חשמלי מעביר זרם של חשמל סטטי לכלב דרך הקולר ובאמצעות שלט אלחוטי. הזרם החשמלי יכול לעבור בעוצמות שונות. מדובר על תדרים העוברים במרחק של עד 600 מטר מהכלב. בנוסף זהו מוצר העמיד למים וניתן לטעינה באמצעות סוללה נטענת.

ישנם קולרים חשמליים שיש להם גם פונקציות אחרות כמו רטט חשמלי שהוא פחות אגרסיבי מהזרם החשמלי, לחצן שריקה המסייע לשליטה בכלב ולחצן תאורה המיועד לשעות הלילה. את הקולר החשמלי מתאימים על פי משקלו של הכלב והיקף צווארו.

 

היתרונות של קולר חשמלי לאילוף כלבים

קולר חשמלי מאפשר לכלב להתרוצץ ולשחק ובו בזמן להיות ממושמע לבעליו. אין צורך לגעור בכלב או לתת לו פידבק שלילי. כאשר הכלב אינו מתנהג כראוי פשוט לוחצים על הכפתור והוא מגיב מיד ומפסיק את ההתנהגות הלא רצויה.

יתרון נוסף הוא מניעה מסכנות. כלומר, הקולר החשמלי מונע מהכלב לרוץ בפתאומיות אל הכביש, לקפוץ על העוברים והשבים או לברוח מחצר הבית. מדובר על אופציה המתקשרת עם הכלב כדי שיבין מה בעליו רוצה ממנו.

 

החסרונות של הקולר החשמלי לעומת קולרים אחרים

למרות שהקולר החשמלי מדויק יותר מכל קולר אחר וניתן לשלוט בכלב גם מרחוק הוא אינו פותר לגמרי את בעיות ההתנהגות של הכלב ועל מנת להשיג את התוצאות הרצויות מומלץ להשתמש בו באופן הדרגתי ולאלף את הכלב גם באמצעים אחרים כמו חטיפי אילוף.

בנוסף, הקולר החשמלי אינו מתאים לכל הכלבים. כלבים עם בעיות בריאותיות למשל לא יגיבו בצורה יעילה לזרם החשמלי והוא אף עלול להזיק להם. כמו כן, הקולר עלול להכאיב לכלבים זקנים או לגורים ולכן החינוך שלהם יהיה אחר.

הכלבים שלהם מומלץ לענוד קולר חשמלי

הקולר החשמלי מתאים לכלבים בריאים פיזית שהם יותר תוקפניים או ללא משמעת או כאשר רוצים לאלף אותם מבלי להשתמש אחר כך עם רצועה. גם לכלבים המסרבים להישמע להוראות בשל בעיות ריכוז הקולר החשמלי יהיה יעיל.

 

בעד ונגד קולר חשמלי לצורך חינוך כלבים

המתנגדים לקולר החשמלי טוענים שהוא עלול לגרום לבעיות נפשיות אצל הכלב, לפתח אצלו פחדים ולהכאיב לו באופן פיזי. המאלפים הממליצים על שימוש בקולר החשמלי טוענים מנגד שהוא יעיל אך השימוש בו צריך להיות באמצעות הדרכה.

הטוענים בעד הקולר החשמלי ממליצים עליו כי הוא יכול לפתור בעיות תוקפנות אצל כלבים במיוחד כשהם מצויים בסיטואציות מלחיצות שגורמות להם להיות אגרסיביים לסביבה בין אם לבני הבית בו הם גדלים ובין אם לאנשים זרים ובעלי חיים אחרים.

למרות שהקולר החשמלי חוסך עלויות כספיות אותם מוציאים בעלי הכלבים על אילוף מקצועי של הכלב ולמרות שהוא חוסך זמן של תהליך ארוך בחינוך הכלב, חשוב להיות ערני לתגובות הכלב בעת השימוש בקולר ולקבל ייעוץ לגבי התפעול שלו.

 

אילוף הכלב בשיטות אחרות מקולר חשמלי

את הגורים מומלץ לאלף ולחנך להרגלים כבר מגיל צעיר על ידי חיזוקים חיוביים, התמדה והרבה סבלנות. את הכלבים המבוגרים והכלבים שמצבם הבריאותי או הנפשי אינו טוב יש לחנך בשיטות אחרות כמו חטיפים לאילוף או באמצעות אילוף מקצועי.

ביחד עם זאת, אם החלטתם שלכלב שלכם מתאים רק קולר חשמלי מכיוון שכבר ניסיתם לאורך זמן לחנך אותו ולא צלחתם במשימה, תצטרכו להתאים אותו למידות הצוואר שלו ולהתייעץ עם בעל החנות בנוגע לציפיות שלכם מהכלב.

 

ההישגים והתוצאות להם מביא הקולר החשמלי

לסיכום, כל שיטת אילוף לוקחת זמן ודורשת סבלנות בניגוד לתוצאות המיידיות של הקולר החשמלי. כאשר הקולר מותאם לכלב ואינו גורם לו למצב רוח רע, דיכאונות או כאבים וכמו כן לא מעורר בו לחץ ופחדים תוכלו לשמור עליו מפני סכנות ולחנך אותו על מנת שלא יתקוף אחרים.

אל תהססו לקבל ייעוץ מקצועי מהחנות בנוגע לשיטות חינוך אחרות ולשיטת חינוך זו במידה והיא מתאימה לכלב שלכם.

להזמנה חייגו :