מתקן האכלה איטית לכלב

מתקן האכלה איטית לכלב הוא אביזר המסייע לכלבים שאוכלים מהר ואינם מעכלים את המזון בצורה בריאה. התופעה של אכילה מהירה טבועה אצל כלבים רבים כחלק מהיצר ההישרדותי שלהם. לא כל הכלבים הם כאלה, אך ישנם כלבים שאוכלים מהר כחלק מבעיה רפואית או כתוצאה מאכילה רגשית ומהפחד שהמזון יעלם אם לא יזדרזו לאכול אותו. המאמר יפרט כיצד ניתן לסייע לכלבים אלו.

 

מדוע לא בריא לכלב לאכול מהר?

בדומה לבני האדם, אכילה מהירה אינה בריאה לכלב. היא עלולה לנפח את הקיבה, לגרום להצטברות גזים, להפוך את הקיבה ואף לסיים את חייו של הכלב בעיקר אם לאחר הזלילה הוא פעיל.

ישנם כלבים שמתעטשים בזמן אכילה מהירה ולכן המזון עלול להגיע לריאות ולפגוע בהם. כמו כן, המזון אינו מתעכל כראוי ועלולות להתפתח בעקבות כך בעיות בריאותיות אחרות.

מכיוון שהמזון היבש מסייע לניקוי השיניים באמצעות הלעיסה שלו, באכילה מהירה לא תהיה למזון השפעה על ניקוי השיניים כי הכלב "שואב" את המזון ולכן תהיה לו הצטברות אבנית על השיניים.

לעומת זאת, אכילה איטית ורגועה מסייעת לעיכול המזון ומשפיעה על ההתנהלות של הכלב מכל הבחינות, לרבות חינוך להרגלים. במידה והכלב שלכם נוהג לאכול מהר שללו בעיות רפואית ושנו את ההרגלים שלו.

 

אכילה מהירה כתוצאה מחרדה או פחד

הסיבות לאכילה מהירה יכולות להיות כתוצאה מפחדים או חרדות של איום על הטריטוריה של הכלב או תחרות של הכלב עם כלב אחר אותו אתם מגדלים בבית. בעת האכילה המהירה כמות הרוק פוחתת, הלחץ מביא לחומציות בקיבה והתוצאה היא הקאה.

בנוסף לכך, כלב שאוכל מהר בולע למעשה אוויר שמעלה את המזון חזרה ונפלט בצורה של הקאה. לכלבים אותם מגדלים ביחד מומלץ לאכול בנפרד, בחללים שונים בבית ובוודאי שלא מאותה הקערה.

 

אילו שיטות יסייעו לכלב לאכול לאט?

בראש ובראשונה יש לחלק את המזון של הכלב ל-3 ארוחות ביום. יש לשמור על הכמות המומלצת לגילו ומשקלו אך לחלק אותה לכמויות קטנות. כך הכלב לא מעמיס על הקיבה והמזון לא ייפלט החוצה כאשר הוא אוכל מהר.

שנית, חשוב מאוד להרגיל את הכלב לאכול בישיבה ולאכול במשך 20 דקות. במידה והכלב עומד ומסתובב או שחלף פרק זמן זה, הרימו את המזון ואל תאפשרו לו לאכול יותר. אכילה בישיבה תסייע לעיכול המזון בצורה טובה יותר.

קיימת אפשרות לפזר את המזון היבש על הרצפה ולתת לכלב לאסוף את כופתאות המזון אחת אחת, אך זו אינה שיטה יעילה כיוון שאנו לא רוצים ללמד את הכלב לאכול מהרצפה.

שיטה נוספת להאטת הקצב היא להשתמש בכופתאות גדולות יותר או להכניס לקערה כדור טניס שאמור להאט את האכילה המהירה.

 

הפתרון המושלם – מתקן האכלה איטית לכלב

בין אם מדובר על צלחת או קערה להאכלה איטית ובין אם על מתקן להאכלה איטית, הכלב ילמד לאכול לאט, מעט וללעוס את המזון מבלי לבלוע אותו ישירות לקיבה במהירות. בצורה כזו אכילה גסה הנמשכת בין דקה לשתי דקות תיקח לכלבים כ-20 דקות.

למשל מתקן האכלה מדומה לדשא או מבוך, עמיד למים שניתן להכניס למדיח הכלים מאפשר לחלק את המזון לאזורים שונים שיש להתאמץ כדי לאסוף אותו עם הפה. המתקן מגיע במספר גדלים המותאמים לכלבים בוגרים ולגורים.

בדומה לכך ישנן קערות האכלה איטית המגיעות במידות שונות ומתאימות לכל גיל. מדובר על קערות מאתגרות שגם בהן יש ללקט את הכופתאות בצורה איטית וללעוס.

ליקוט המזון מתוך מתקן האכלה גורם לכלב להתעסק זמן ארוך יותר עם המזון ולמוח להפעיל את החשיבה כיצד הוא עושה זאת. חווית הליקוט של המזון היא נעימה אך גם מעייפת את הכלב בדיוק כמו אצל בני האדם שעייפים לאחר ארוחה איטית ומזינה.

 

מתקן האכלה הפועל באופן טכנולוגי ואוטומטי

מדובר על מוצר חדש המותאם למכשיר הנייד הסלולרי. על ידי לחיצת כפתור במכשיר החכם וחיבור לאינטרנט ניתן להתחבר למתקן ההאכלה האיטית ולתכנן את פונקציית האכילה בהתאם לכמות המזון הרצויה. מדובר על מכשיר חשמלי עמיד וקל לניקוי.

 

משחקי האכלה איטית לאינטראקציה מנטלית וחושית

ניתן לשחק עם הכלב משחק בו מחביאים את המזון היבש בתוך שמיכה או מגבת בצורה מפוזרת כאשר המשימה של הכלב היא למצוא את המזון על פי חוש הריח וללקט אותו. זהו משחק שיכול לעצבן כלבים מסוימים ולכן אינו מתאים לכל הכלבים.

ניתן לרכוש משחקי האכלה שונים כמו משחק האכלה בסגנון נחום תקום מתנדנד שיש להזיזו על מנת שהמזון ייפול והכלב יוכל ללקט אותו. משחק נוסף הוא מתקן אקטיבי הפועל באמצעות תנועה שהכלב לא מפסיק לשחק בו כיוון שהמזון מגיע בכל פעם שהוא מניע אותו.

לסיכום, בין אם תבחרו במתקן האכלה פשוט ובין אם במתקן אוטומטי או משחק מאתגר, השיפור בקצב האכילה יביא לתוצאות הרצויות.

מעוניינים לרכוש מתקן האכלה איטית לכלב שלכם? צרו קשר עם צ'או צ'או ותיהנו משירות מקצועי ואדיב!

להזמנה חייגו :