מזונות מומלצים לכלבים

מזונות מומלצים לכלבים הם בראש ובראשונה מזונות איכותיים המכילים מרכיבים המסייעים למניעת מחלות ואלרגיות. המזון צריך לענות על הצרכים של הכלב ולספק לו איזון בין כל המערכות בגוף. מדובר על מזון רטוב או יבש ללא תוספות של חומרי לוואי, חומרים משמרים או צבעי מאכל. בין אם מדובר על כלב מבוגר ובין אם מדובר על גור, האוכל צריך להיות טעים ומשביע.

 

אילו מזונות מומלצים לגורים ולכלבות מניקות?

גורים צריכים לאכול בצורה מאוזנת כ-3-4 ארוחות קטנות ביום או כל 3 שעות לאורך השנה הראשונה לחייהם. לאחר השנה הראשונה ניתן להגדיל את הכמויות בתדירות פחות גבוהה. כלומר לעבור ל-2 ארוחות ביום. מזון המכיל זרחן וסידן יעזור להם לפתח את העצמות.

ביחד עם זאת יש לתת את הדעת גם לגזע שלהם בכל הקשור לצריכת מזון. גורים מגזע גדול כמו סנט ברנרד או דני גדול צריכים לאכול מזון לגורים לאורך שנה וחצי. לעומתם כלבים מגזע קטן כמו מלטז או פינצ'ר מתפתחים לאורך חצי שנה.

מזון לגורים יהיה גם יעיל לכלבות מניקות מכיוון שהוא מספק יותר קלוריות לגוף בתקופת ההנקה. לפיכך, מזון המכיל יותר חלבונים, ויטמינים, מינרלים וחומצות שומן כמו אומגה 3 או DHA ישמרו על מערכת עיכול תקינה ועל ייצור קולוסטרום אותו הגורים יונקים כ-8 שבועות.

 

מזונות מומלצים לכלבים בגילאים ומצבים שונים

ישנם מצבים בהם יש לתת לכלבים מזון מיוחד בשל מצב בריאותי, עודף משקל או גיל. למשל, לכלבים מעל גיל 8 מומלץ לתת מזון סניור המשלב עוף, אורז ונוגדי חמצון על מנת לחזק את המערכת החיסונית שלהם ולמנוע מחלות כלי דם ולב, מחלות סרטן וכד'.

 

עודף משקל

לכלבים הסובלים מעודף משקל מומלץ לתת מזון לייט שיש בו כמות מופחתת של פחמימות דל בסוכר ושומנים. לחילופין, לכלבים רזים מומלץ לתת יותר אוכל המורכב מחלבונים ופחמימות.

 

בעיות עיכול

לכלבים הסובלים מבעיות עיכול הגורמות להם לשלשולים מומלץ לתת מזון המבוסס על כבש או דגים ולכלבים הסובלים מנשירת שיער ובעיות בעור מומלץ לתת אוכל שמבוסס על דגים, חזיר או ברווז בתוספת שיבולת שועל. לכלבים עם אלרגיה לגלוטן מומלץ לבחור מזון ללא דגנים.

 

רגישויות

כלבים שרגישים למוצרי חלב לא צריכים לצרוך מזונות כאלו וגם אין סיבה לספק אותם לכלבים שאינם אלרגיים לחלב כי זה יגרום להם לשלשול. הגורים מקבלים נוזל סמיך בהנקה הדומה לחלב ואם אינם יונקים ניתן לספק להם פורמולות קנויות אחרות.

 

ההבדלים בין המזונות לכלבים מגזעים שונים

בדומה לגורים מגזעים שונים, בחירת המזון צריכה להיות מותאמת לגזע גם כשהכלבים גדולים. למשל, מזון יבש לגזע גדול לא יהיה באותו הגודל של הכופתאות כמו מזון של גזע קטן. עובדה זו נעוצה בשל גודל השיניים ועוצמת הלעיסה.

כלבים מגזע גדול עלולים לבלוע כופתאות קטנות ואילו כלבים מגזע קטן יתקשו להכניס לפה שלהם כופתאות גדולות יותר. כמו כן, כלבים מגזע גדול זקוקים למזון השומר על הסחוס והעצמות יותר מכלבים מגזע קטן.

 

מזונות ורעלים שאינם מומלצים כלל לכלבים

על מנת לא לפגוע במערכת העיכול של הכלבים יש להימנע ממתן עצמות לכלבים שעלולות לגרום להם אף לחנק. בנוסף שאריות ביתיות של דגים, עוף או בשר לא מומלצות. יתרה מכך, מזון שלא התבשל כראוי כמו ביצים, דגים או בשר יכול לגרום למחלות במעיים.

אחד החומרים הרעילים ביותר מצוי בשוקולד ממנו אנו נהנים כבני אדם. חומר זה הנקרא תיאוברומין יכול לגרום למוות אצל כלבים. לפיכך, חשוב להשגיח על ילדים קטנים בבית שלא יתנו לכלב בטעות שוקולד.

 

כיצד בוחרים מזון קנוי מומלץ לכלבים?

המזון האידאלי לכלבים הוא המזון היבש שנמכר בחנויות החיות. ביחד עם זאת, יש לבחור את שק המזון שיעשה הכי טוב לכלב שלכם. על מנת שזה יקרה יש לקנות אותו מיצרן איכותי בעל מוניטין שמייצר אוכל שאינו מעובד ואינו מהונדס.

אריזות האוכל אותן מייבאים מחו"ל מומלצות מאוד מכיוון שהן מיוצרות במפעלים שערכו מחקרים מקיפים והמציאו פורמולות שונות המסייעות לבריאות הכלבים ולמשקלם התקין. ביחד עם זאת, מומלץ לקרוא את המרכיבים המצוינים על אריזות המזון.

המרכיבים אותם מכיל המזון צריכים להכיל חלבונים מן החי, ירקות, מעט דגנים וצמחי מרפא כשמדובר על כלבים בריאים. התפריט שלהם צריך להיות מאוזן ולהשפיע עליהם מבחינת עיכול המזון ועד למצב רוח טוב ושמח.

 

גם קצב האכילה של הכלבים מסייע לעיכול

חשוב לדעת שקצב האכילה אצל כלבים משמעותי לתהליכי העיכול. כלב שאוכל מהר מדי יכול לפגוע בספיגת המזון ובתחושת השובע שלו. יתרה מכך, הקיבה שלו עלולה להתנפח, יהיו לו יותר גזים ובמקרה והקיבה תתהפך הכלב עלול למות.

כיום ניתן לרכוש קערות מזון בעלות בליטות שמסייעות לכלבים לאכול בצורה מתונה על מנת שלא יזיקו לעצמם. בין היתר מומלץ לבדוק שהאכילה המהירה אינה תגובה לבעיות חרדה. למידע נוסף והמלצות על מזון לכלבים צרו קשר עם החנות.

להזמנה חייגו :