למה כלבים אוכלים קקי? ואיך גורמים להם להפסיק

מבין כל ההרגלים חמודים והמתוקים שיש לחברינו הכלבים, לאכול קקי הוא בהחלט לא אחד מהם! התנהגות זו מתעלה מעל לשתייה של מים מהאסלה או ליקוקי ישבנים ויכולה להשתוות אולי להתגלגלות באדמה מסריחה על מנת שהפרווה תיספג בצחנה בלתי נסבלת. אכן לא פשוטים הם חייו של מי שמגדל גור אבל אחרי שצולחים את השנה הראשונה זה ללא ספק נהיה הרבה יותר קל ונוח.

האמת היא שכלבים לא אוכלים קקי כדי להגעיל אותנו אבל זאת התגובה המתבקשת. למנהג המפוקפק יכולות להיות מגוון סיבות שחלקן קשורות לחינוך או אילוף וחלקן רפואיות והוא דיי נפוץ אז אין סיבה להיבהל. בערך אחד מכל 6 כלבים עלול לדבוק במנהג המגונה בצורה עקבית וכ25% מהכלבים ככל הנראה יאכלו קקי לפחות פעם אחת.

חשוב לציין שאין אנו מדברים על כלבה שילדה שגר גורים והיא אוכלת את הצואה שלהם על מנת לנקות אותם, זו תופעה טבעית שאינה מצריכה טיפול כלשהו.מחקרים עדכנים העלו את הסברה שאכילת צואה נובעת מהאופן שבו התפתחו הכלבים ומדובר במנגנון שמסייע להתמודד עם רעב בתקופות בהן היה מחסור במזון.

מתי זה נורמלי ומתי לא?

יש זנים אחרים של חיות שנוהגים לאוכל קקי על בסיס קבוע וזה נחשב להתנהגות רגילה ואפילו בריאה והכרחית כמו אצל גורי ארנבים. לכלבים אכילת צואה היא אינה הכרחית אבל היא כן תקינה בשלבים מסוימים בחייהם, אמא של גורי כלבים תלקק את הצואה שלהם למשך 3 השבועות הראשונים בחייהם כי הם עדיין לא מסוגלים לבחור איפה הם מתפנים וכך היא שומרת עליהם נקיים. גורי כלבים באופן טבעי נוטים לאכול קקי של עצמם, של כלבים אחרים, של חתולים ולעיתים גם של חיות אחרות.

שהכלב אוכל מהקקי של עצמו, לרוב זו תהיה פעולה לא מזיקה אך אכילה של צואה של חיות אחרות עלולה להיות מסוכנת במידה והצואה מכילה טפילים או חיידקים מסוימים. ברוב המקרים הגור יפסיק לאכול צואה בסביבות גיל 9 חודשים. אם הכלב התחיל פתאום לאכול קקי, חשוב לקחת אותו לוטרינר לבדיקה כדי לשלול בעיות רפואיות.

אז למה בעצם זה קורה?

אכילה של קקי היא ביטוי לסקרנות והחקרנות של הגורים הצעירים והיא צורה נוספת בה הם חווים את העולם על מגוון טעמיו ומרקמיו (נשמע נורא אבל זו האמת ).רוב הכלבים יסתפקו בלהריח את הצואה אבל חלקם ירצו בדומה לילדים לשים כל דבר בפה.

כמה עובדות מוזרות ומפתיעות שקשורות לתופעה

עובדה קצת מוזרה, כלבים לרוב לא ימשכו לקקי נוזלי, רך מאוד או לשלשול, הם יעדיפו יציאות קשות והאהובות ביותר הן יציאות קפואות כאשר מזג האויר קר ביותר. מנהג זה מושפע גם מכמות הכלבים שגדלים יחד בבית,בערך 20% מהכלבים שגדלים בבית עם כלב  בלבד 1 יאכלו קקי, לעומת זאת בבתים עם 3 כלבים ומעלה, בערך שליש מהכלבים יאכלו צואה בשלב כלשהו של חייהם. נקבות נוטות יותר לאכול קקי מאשר זכרים וזכרים לא מסורסים הם בעלי הנטייה הנמוכה ביותר. כ80% מהכלבים לא יאכלו את הקקי שלהם ויעדיפו קקי של כלבים אחרים. כ90% מהכלבים יעדיפו צואה יחסית טריה בת 48-24 שעות. כלבים זללים שאוכלים מזון מהשולחן נוטים לאכול גם קקי.

בעיות רפואיות שיכולות לגרום לאכילת צואה

קודם כל אם הכלב שלכם התחיל עם המנהג המפוקפק, חשוב שתיקחו אותו לוטרינר על מנת לשלול בעיה רפואית כמו אלו:

  • טפילים כמו תולעים או מזיקים אחרים.
  • מחסור תזונתי בגלל אוכל לא מתאים או באיכות ירודה שלא מכיל מספיק חלבון, שומן או ויטמינים ומינרלים.
  • סוכרת, בעיות בבלוטת התריס ועוד.

סיבות שקשורות להתנהגות או לסביבה

כלבים הנמצאים בבידוד חברתי או מחסור בחברה – כלבים הם חיה חברותית, במידה והם לא מבלים מספיק זמן עם עוד כלבים או עם בני אדם הם יכנסו לסטרס שעלול לשבש ולשנות את ההתנהגות שלהם בצורה קיצונית.

כלבים שנמצאים באזור מחיה מגביל וקטן מדי – אכילת קקי דיי נפוצה אצל כלבים שהגיעו מכלביות, ברובן הם מבלים בכלובים צפופים עם כמות גדולה של כלבים אחרים.

חרדה – כלבים שחוו טראומה או טיפול קשוח ולא עדין בעודם גורים או כאלו שנענשו בחומרה ועברו שיטות אילוף קשוחות ולא מתאימות, עלולים לסבול מחרדה שמשפיע על ההתנהגות שלהםץ

כלב שעושה את צרכיו בבית ורוצה להעלים את הראיות, עלול לאכול את הצואה של עצמו בגלל הפחד מהעונש שמצפה לו.

חיפוש של קצת תשומת לב – לא תמיד זה רק נדמה לנו, חלק מהכלבים יאכלו את הקקי שלהם כדי לקבל תשומת לב ותגובה מהבעלים שלהם. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם המצב הזה היא לא להגזים בתגובה, להעיר לכלב בצורה מתונה ולהמשיך במהירות לסדר היום הרגיל.

בלבול עם אוכל רגיל – כלבים שאוכלים במקום שהוא קרוב מאוד לזה שהם עושים בו את הצרכים עלולים לפתח בלבול ולקשר בין ריח האוכל לריח הצואה ויתקשו להבדיל ביניהם.

הרגלה של האמא – כלבות שמניקות מלקקות את צואת הגורים, לעיתים הם מקיאות אוכל רגיל מעורבב עם הצואה ואז הגורים אוכלים אותו. במקרים אלו הם עלולים לפתח את ההרגל לאכילת צואה.

מחייה עם כלב זקן או חולה – לפעמים כלבים צעירים ובריאים שחיים ביחד עם כלבים חולים או זקנים יאכלו את הצואה שלהם, הסיבה אינה ברורה אבל אחת התיאוריות גורסת שזה קשור להגנה על הלהקה מפני טורפים שעלולים לגלות את חולשת הכלב המבוגר באמצעות הצואה שלו.

איך גורמים לכלבים להפסיק לאכול קקי?

תוספת של ויטמינים

חלק מהמחקרים העלו תאוריה שהסיבה לאכילת הצואה היא הצורך בהשלמת חוסרים מסוימים בתזונה וויטמין בי בפרט.

תוספת של אנזימים לעיכול

מזון יבש לכלבים מכיל כמות פחמימות גבוהה יותר מאשר התזונה הטבעית בטבע של הזאבים, בחלק מהמקרים אנזים בשם פאפין יכול לסייע.

ריסוס הצואה בחומר דוחה כלבים

אפשר לרסס את צואת הכלב בתרסיס דוחה כלבים או בעל טעם מר וכך הכלב ילמד שלא לאכול את הצואה.

אילוף וחינוך נכונים

שמרו על אזור הרביצה של הכלב נקי (כולל הגינה של הבית ), כך לא יהיה לו קקי לאכול. בעלי חתולים צריכים להקפיד ולשמור על שירותי החתול נקיים והרחק מהישג הכלב. השגיחו על הכלב שלכם בזמן טיולים ואספו את הצרכים במהירות כך שלא תהיה לכלב הזדמנות לאכול אותם. אלפו את הכלב לבוא אליכם לקבל חטיף ישר אחרי שהוא עושה צרכים, כך הוא יפתח הרגל לבוא אליהם ולא להתעסק עם הקקי אחרי שהוא מתפנה.

עוד מידע על הנושא באנגלית

להזמנה חייגו :