כלב לברדור רטריבר – המדריך המלא

לברדור רטריבר הכלב האהוב ביותר בעולם

רקע

הלברדור רטריבר הוא גזע הכלב הפופולרי ביותר בארצות הברית והנפוץ ביותר בקנדה, בממלכה המאוחדת, ישראל ומדינות מערביות נוספות.

כלב הלברדור הוא בין כלבי המשפחה הנפוצים והאהובים ביותר היות ומדובר בגזע שבין מאפייניו תכונות הנאמנות, אהבת אדם, ידידותיות, שמחה ואנרגיות ממכרות. המשיכו לקרוא כדי להיווכח.

כלב לברדור קורץ
כלב לברדור קורץ

מקור הגזע והיסטוריה

משערים כי מוצאו של הלברדור מהאי ניופאונדלנד שהוא אי בקנדה אך ייתכן שהוא הובא לשם על ידי דייגים שיישבו את האזור על מנת שאלה יעזרו להם בעת דייג הדגים. בזכות אופיו הטוב ויכולות הצייד והשחייה שלו האנגלים הביאו אותו עמם לאנגליה בסוף המאה ה-18.

הלברדור רטריבר הוכר לראשונה כגזע על ידי ההתאחדות האנגלית לכלבנות בשנת 1903 ואילו בהתאחדות האמריקאית הגזע נרשם רק בשנת 1917.

נתונים ומאפיינים

הלברדורים הם כלבים גדולים יחסית ובניגוד לגזעים אחרים לא תמצאו אותם בגודל ננסי (בניגוד לפודל שאפשר למצוא ב-3 גדלים שונים).

זכרי הלברדור מגיעים למשקל שנע בין 29-41 ק"ג ולגובה של 56-63 ס"מ ואילו הנקבות ל-25-32 ק"ג בגובה 54-60 ס"מ.

קיימים שני סוגים של לברדורים – אנגלי ואמריקאי. הלברדור האנגלי נמוך במקצת מהאמריקאי, בעל פנים מלאות ומזג רגוע יותר בדרך כלל.

פרוות הלברדור קצרה, מלאה ובעלת שכבה כפולה. הלברדור משיר את פרוותו פעמיים בשנה או באופן קבוע, תלוי באקלים. מומלץ לקלח את הלברדור מספר לא רב של פעמים על מנת שלא לפגוע בפרוותו אך בכל זאת להשאירו נקי. כמו כן, מומלץ להבריש את פרוותו של הלברדור כדי להקטין את כמות הפרווה העודפת שתנשור ממנו.

בזכות הקרום בכפות רגליו וזנבו הרחב והחזק הלברדור הוא שחיין מצוין. הקרום עוזר ללברדור גם באקלים מושלג כך שהשלג לא יכנס בין אצבעותיו.

לרוב הלברדור יהיה בצבע בז'(גולדן-מוזהב). ניתן למצוא גם כלבי לברדור שחורים ואילו הלברדור החום הוא הנדיר ביותר. אולם, למרות האמור, בארצות הברית קיימים כ-30 גווני צבע רשמיים ללברדור רטריבר וביניהם אפור, לבן וצבעים נוספים.

בדרך כלל הלברדור יהיה בעל צבע אחד עם אוזניים כהות יותר ודוגמה דמוית אוכף על גבו אשר תהא כהה מעט יותר. הלברדור שחור מתאפיין גם בכפות רגליים לבנות ומעט פרווה לבנה באזור החזה.

תוחלת החיים של הלברדור היא 12-16 שנים.

אילוף

בהיותו כלב חזק פיזית ובעל אנרגיה גבוהה, חשיפה נכונה כבר בהיותו גור חשובה ביותר.

חשוב לחשוף את הגור לאנשים, כלבים אחרים, מקומות וסיטואציות בין הגילאים 7 שבועות ועד 4 חודשים.

ככלל הלברדור לא תוקף, אך אילוף נכון מגיל צעיר חשוב מאוד בכל מקרה. למרות האמור, במידה וקיימת בעיית התנהגות, אילוף בגיל צעיר יוכל לעזור לכם לאבחן אותה ולטפל בה מידית.

כמו כן, אילוף מגיל צעיר יתרום הן לכם והן לכלבכם בכך שיאפשר לכלבכם להתפתח נכון ובבגרותו יהיה כלב מאוזן יותר, רגוע יותר וקשוב הרבה יותר.

באילוף למשמעת לדוגמה חשוב מאוד לקשר ללברדור את המשחקים לאילוף עצמו. באילוף הלברדור אלמנט ה"צופר" חשוב מאוד עם ביצוע הפעולה.

בנוסף, חשוב מאוד לשתף את הלברדור בפעילויות המשפחה כדי למנוע מצב של חרדת נטישה שעלולה להתפתח אצל הלברדורים.

דבר נוסף שיש לציין, ההסתגלות של הלברדור היא מהירה מאוד ולכן יהיה מאוד נוח לאילוף.

הלברדור ככלב עבודה

מעבר לשימוש הנפוץ של הכלב כחיית מחמד משפחתית מצוינת הוא משמש גם למטרות אחרות ולא נופל מיכולתו בהם. בין אותן המטרות ניתן למצוא עבודה בצייד, עבודה בחילוץ והצלה, ככלבי נחייה לעיוורים, איתור חומרי נפץ ואיתור סמים. ללברדור אף רגיש ויצר הבאה גדול שיחד עם הרצון לרצות את בעליו הופך אותו לכלב העבודה המושלם. כמו כן, ללברדור ייצר משחק חזק ואנרגיות רבות בנוסף לייצר התמדה משמעותי. את היצרים הללו מתעלים לטובת האילוף וכך יוצרים את כלב העבודה שהוא.

מה שרבים מהאנשים לא יודעים הוא שבעצם רוב כלבי הלברדור משמשים למטרות גילוי הסמים וחומרי הנפץ ורק אחוז קטן מהם משמש ככלבי נחייה על אף המוניטין שנוצר.

לברדור בדירה

כלבי לברדור בתוך דירה יכולים להיות נמרצים מאוד ותזזיתיים. משחקי כדור והשתוללות עם הלברדור בתוך הדירה יכולים להפוך אותו לנמרץ אפילו יותר. לכן חשוב מאוד ללמד את הלברדור כי בתוך הבית מותר רק משחק בעצמות (בעדיפות לעצמות דחוסות בלבד) ומחוץ לבית ניתן לשחק איתו במשחקי כדור או משחקי משיכה. בצורה זו יבין הכלב כי בבית עליו להיות רגוע יותר ובחוץ זה זמן המשחק העיקרי.

כמו כן, יצר המשחק הגדול של הלברדור יכול להוביל להרס רב בדירה היות ויחפש לעצמו תעסוקה. לכן חשוב לאלף את הלברדור כבר בהיותו גור בעניין כדי למנוע בעיות עתידיות.

כדי להוציא אנרגיה ללברדור שלכם מומלץ להעסיק אותו בדרך של פעילויות שיכולות לתרום גם לקשר שבינכם לבין כלבם כמו אג'יליטי, איתור חפצים, ריצות בשדות פתוחים, שחייה, וסשני אילוף.

מחלות

לרוב, כלבי הלברדור הם כלבים בריאים אולם לחלקם יש בעיות אגן שונות ובהיותם כלבים גדולים יחסית יכולים לפתח פצעים במרפקים שאופייניים לכלבים גדולים.

לחלק מכלבי הלברדור, נטייה להשמנה ולכן יש להתאים את התזונה המיטיבה ביותר עם הכלב בהתאם לגילו בין אם הבחירה היא מזון תעשייתי איכותי או תזונה טבעית בהתאם להמלצת הווטרינר ואישורו.

לעניין החטיפים, הם יכולים להיות כלי עזר מעולה בעת האילוף (אולם יכול להיות שהלברדור שלכם בכלל יעדיף צעצוע) אך כמובן שיש לשים לב ולא להפריז בכמות שמא כלבכם יהיה נתון לסכנה של משקל עודף.

מכירה או אימוץ

כמובן שאם ברצונכם כלב לברדור גזעי עם תעודות, האופציה היחידה היא לקנות אותו מבית גידול רשמי של הגזע. כמובן שקיימים בתי גידול לא חוקיים שמציעים לברדורים למכירה אך כאמור הם אינם חוקיים ואין אנו תומכים בהם.

אם אין לכם צורך בתעודות, החלופה היא אימוץ. בעמותות השונות בארץ ובהסגרים קיימים כלבי לברדור מעורבים רבים לאימוץ מידי. בעמותות השונות תוכלו לבחור בין אימוץ גור ולחוות את כל תהליך החיים של כלבכם לבין אימוץ כלב זקן ולתת לו מקום נוח ושקט ולהעניק לו אהבה וחום בשנותיו האחרונות.

לא משנה באיזה גיל תבחרו שכלבכם יהיה, מה שבטוח הוא שבעת האימוץ תצילו חיים ובנוסף תזכו בחבר לכל החיים.

סיכום

אציין כי הלברדור הוא כלב משפחה מצוין אך עם זאת גם כלב עבודה יוצא מן הכלל. כלב נאמן, אוהב, אנרגטי, אוהב ללמוד ויחסית קל לאילוף.

הדבר החשוב ביותר הוא שיש לקחת בחשבון הוא את מכלול הנסיבות לפני האימוץ ולהחליט החלטה משותפת של כל המשפחה האם תוכלו להתחייב לגידול כלב שכן ברגע שהלברדור שלכם יכנס לחייכם, לא תוכלו (וסביר להניח שגם לא תרצו) להוציא אותו מחייכם!

להזמנה חייגו :