חטיפים לכלבים – אילוף באמצעות פרסים

כשמדובר על חטיפים לכלבים אילוף הכלב יכול להיות קל יותר. רוב הסיכויים שהכלב יבצע משימה לצורך קבלת פרס או שיהיה יותר אמביציוזי וחדור מטרה. הכלבים הם בעלי חיים חכמים וכמו בני האדם הם לא יפעלו ללא תגמול כשלא בא להם. אפשר לכפות על הכלב לבצע משימות אך אף אחד לא מעוניין לעשות זאת. המאמר יפרט כיצד חטיפים לכלבים משמשים לצורך אילוף.

 

חטיפים לכלבים אילוף באמצעות פרסים ועידוד

אפשר לומר שיחסים בין בני אדם לכלבים הם יחסי win win. בעלי הכלבים דואגים לכלבים למזון איכותי, ללינה, מוציאים אותם לטיולים, מעניקים להם אהבה והכלבים הנאמנים מחזירים אהבה ושומרים על הבית במקרים מסוימים.

כאשר מאמצים כלב ורוצים להרגיל אותו לעשות את צרכיו בחוץ או לאלף אותו לבצע משימות, לגיטימי להשתמש בחטיפים כפרסים בדרך משחקית על מנת להשיג את המטרה. לכלב יש מוטיבציה להקשיב לבעליו כי בסוף יקבל חטיף, כך האילוף הופך למהנה לשני הצדדים.

 

כיצד לאלף כלב באמצעות חטיפי מזון?

כלבים יודעים מתי רוצים ללמד אותם לבצע משימות ומתי לא. על מנת שלא יתרגלו לחטיף כפרס בכל פעם, צריך לתת את החטיף עם סיום הפעולה שביקשנו מהכלב לבצע. למשל, אם נלמד את הכלב לשבת, רק לאחר שיישב ניתן לו את החטיף בתוספת ליטוף או מילת עידוד.

כאשר הכלב לא רואה את החטיף בזמן הפעולה הוא יידע שיקבל אותו בסוף המשימה. אם החטיף מגיע כשוחד לפני ביצוע המשימה, תהליך האילוף לא יהיה יעיל כי הכלב יבצע פעולה רק שהחטיף לנגד עיניו ויהיה קשה לגמול אותו מזה.

 

באיזה שלב באילוף ניתן לצמצם את החטיפים?

את תדירות מתן החטיפים מורידים בהדרגה בשלב בו הכלב מבצע את הפעולות בשמחה ויודע בדיוק מה עליו לעשות. כך ניתן לתגמל את הכלב מדי פעם ולא באופן רצוף ובמקום חטיף ניתן להסתפק במילות עידוד עד לגמילה סופית מחטיפי הפרס.

מומלץ לתרגל עם הכלב את המשימות שלמד לבצע גם מחוץ לבית ובקונוטציות שונות לפני שמחליטים לגמול את הכלב מחטיפים. ייתכן והתהליך ייקח זמן רב ולכן יש להיות סובלני ולהמשיך באותה השיטה תוך התמדה עד לאילוף הסופי.

 

אילוף גם בסביבה עם גירויים חיצוניים

כאשר מאלפים כלב בבית הוא אינו חשוף לגירויים חיצוניים ויכול להתרכז במשימות. ביחד עם זאת, הלמידה האמיתית שלו צריכה להתבצע גם בסביבה שיש בה הסחות. למשל, כאשר אתם מטיילים בפארק ישנן הסחות של ריח, רעש, בני אדם וכלבים אחרים.

בהנחה שאתם מבקשים מהכלב לשבת בסביבה עם הסחה האם הוא יבצע את הפעולה לאחר שלמד לבצע אותה? לא בטוח. זו הסיבה שצריך להמשיך ולתרגל איתו באמצעות חטיפים גם בחוץ ולעשות זאת בסבלנות.

 

בחירת חטיפים בריאים לצורך אילוף הכלב

מאחר ואילוף הכלב יכול לקחת זמן רב החטיפים היום יומיים עלולים לגרום לכלב לעלות במשקל. לפיכך מומלץ להפחית את התזונה הרגילה של הכלב בכמות ולעשות שימוש בחטיפים בריאים כמו ביסקוויט לייט או ביסקוויט ללא דגנים של בוש.

 

צ'ופר יבש

כאשר מדובר על התנהגות ופעולות שנלמדו היטב, אפשר לתרגל את המשימות ולצ'פר את הכלב עם המזון היבש שלו. כלומר לעשות שימוש בחלק מהמזון הקבוע ולהוריד את הכמות מהתזונה היומית. כמו כן, ניתן להשתמש בחתיכות מן החטיף ולא בכל פעם לתת לכלב חטיף שלם.

 

חטיפי כבד ועוף

כיום ניתן למצוא חטיפים בריאים ומזינים כמו: חטיפי כבד עוף, חטיפי בוטנים עם תותים ואוכמניות, רצועות גזר עם עוף, חטיפים המשמשים כטיפול דנטלי לשיניים, חטיפים לטיפוח הפרווה, לחיזוק המפרקים ועוד. מומלץ לבחור בחטיפים שמתאימים לצרכים של הכלב.

 

ההבדלים בין אילוף כלבים לחינוך כלבים

אילוף עוסק במשימות בסיסיות כמו: שב, ארצה, רגלי, למקום ואלי. מתוך אלו ניתן לאלף את הכלב גם למשימות מורכבות יותר. לעומת זאת, חינוך הוא לימוד של החוקים בבית וביחס לבני המשפחה. למשל, חינוך לעשיית צרכים בחוץ, חינוך לא לעלות על המיטה או הספה וכד'.

גם במקרים בהם מחנכים את הכלב ניתן להשתמש בחטיפים ולתגמל אותו. למשל, כאשר הכלב עושה את צרכיו בבית למרות שיוצאים איתו 3 פעמים ביום לא צריך לקבל על כך עונש. בכל פעם שיעשה צרכים גם בחוץ ניתן לצ'פר אותו וכך ילמד שזה משתלם לו.

הגישה החיובית גם כלפי החינוך של הכלב מאפשרת לנו לתקן מצב מסוים ולשלוט בהתנהגות לא רצויה של הכלב. גם על מנת לחנך צריך הרבה סבלנות ותרגול בבית ובחוץ. ככל שמתמידים במתן חטיפים לאחר ביצוע ההתנהגות הרצויה, כך המצב משתפר.

את החטיפים ניתן לתת כאשר רוצים ללמד את הכלב לא לקפוץ על אנשים, לא לאכול מהרחוב, להפסיק את נביחותיו התדירות, למנוע ממנו לנשוך או להתנהג בצורה אגרסיבית וכן הלאה.

אם אתם רוצים לחנך או לאלף את כלבכם ומתלבטים אילו חטיפים מתאימים להם, צרו קשר עם החנות לקבלת ייעוץ והמלצות.

להזמנה חייגו :