דיאטה לחתול – טיפים מנצחים בדרך למשקל תקין

בדיוק כמו בעליהם בני האדם, חתולים רבים סובלים מעודף משקל והשמנה כתוצאה ממחסור בפעילות גופנית וצריכה של אוכל שמכיל כמות קלוריות גבוהה ממה שהם צריכים.

 • עודף משקל משפיע לרעה על איכות החיים של החתול ושם אותו בסיכון מוגבר לבעיות רפואיות שונות שיפגעו ויפחיתו בכמות השנים שנוכל להנות ממנו כחיית מחמד ובן משפחה.
 • אם החתול שמן, הוא יצטרך הקפדה יתרה על התזונה והפחתה של כמות הקלוריות היומית כדי שגופו יתחיל להשתמש ולהפחית את מצבורי השומן שלו.
 • חתולים שמנים יכולים לסבול מבעיות הקשורות לתפקודי הכבד ואפילו לפתח סוכרת.
 • חתול היא חיה גרגרנית ומשועממת ולכן היא אוהבת להתפנק במזון טעים.
 • כיום רוב חתולי המחמד לא משתמשים ביכולות הציד שלהם והם מאוד נהנים לשבת על הספה ולנוח. הדרך הנפוצה ביותר לסייע לחתול לרדת במשקל היא על ידי החלפה של המזון לאוכל לייט/דיאט/סטרילייזד שמכיל אחוזי שומן נמוכים יותר.
 • שימוש במזון שמכיל כמות חלבון גבוהה בשילוב עם אחוז שומן נמוך, מפחית את צריכת הקלוריות של החתול מצד אחד ומצד שני מספק לו את אבות המזון שישמרו את מסת השריר שלו.
 • ככל שמסת השריר של החתול תהיה גדולה יותר, כך קצב חילוף החומרים שלו יהיה גבוה יותר והסיכוי שלו להשמין יפחת.

לפני שמתחילים לעשות לחתול דיאטה חשוב לקבוע האם הוא בכלל צריך דיאטה או לא.

 • ציון מצבי הגוף של חתולים ומידת ההשמנה שלהם נע בין 5-1.
 • הציון 5 מראה על השמנת יתר וציון 1 מראה על תת משקל.
 • הציון אליו כל חתול צריך לשאוף הוא 3.

הציונים נקבעים כך:

ציון 1:

בציון זה הצלעות, עמוד השדרה והאגן של החתול בולטים מאוד וניתן לראות אותם אפילו מרחוק. לחתול שיש לו ציון זה אין טיפת שומן בגוף והוא נראה מורעב וגרמי והוא כנראה סובל מתת משקל.

ציון 2:

בציון זה ניתן להרגיש בקלות את הצלעות של החתול, ואת עמוד השדרה והאגן שלו.

ממבט מלמעלה, ניתן לראות בבירור את מותן החתול. במבט מהצד, הבטן של החתול נראית צמודה לגב שלו ושקועה כלפי מעלה. החתול נראה רזה אך הוא לא סובל מתת משקל.

ציון 3:

בציון 3 ניתן לחוש בצלעות של החתול אך עמוד השדרה שלו לא מורגש במימוש או ליטוף.

לחתול מותניים בולטות מעט שמביטים מלמעלה, ובטן שטוחה (אך לא שקועה) מהצד. מצב זה הוא מצב אידיאלי לחתול בוגר או חתולה בוגרים.

ציון 4:

ציון זה מראה על חתול בעל בעיית משקל. הצלעות של החתול ועמוד השדרה שלו קשים לאיתור. הבטן של החתול בולטת ונפוחה. חתול מסוג זה נראה שמנמן או חסון.

ציון 5:

ציון זה מראה על חתול שמן מאוד. ניתן לזהות בקלות שהוא שמן, יש לו כיסוי עבה של שומן מעל החזה והבטן. הוא יהיה כבד עגלגל ובעודף משקל גבוה.

מה עושים אם החתול קיבל ציון 4 או 5?

הדבר הראשון שצריך לעשות אחרי ששמנו לב שהחתול שלנו עלה במשקל הוא לנסות ולהחליף לו את המזון לאוכל לייט/סטרילייזד.

אם המצב הגופני של החתול שלנו נחשב להשמנת יתר והוא קיבל ציון של ארבע או חמש במדד שהזכרנו למעלה, אז זה סימן שהוא שמן וכדאי לשקול ביקור אצל הוטרינר במידה והעלייה במשקל הייתה מהירה ובלי שינוי מהותי בתזונה או בכמות הפעילות הגופנית.

לווטרינר שלנו יש את כל הידע המקצועי לקבוע את משקל היעד הרצוי לחתול שלך בהתבסס על גודלו המדויק של החתול, תוך שימוש בסדרת מדידות כמו אורך הראש של החתול, רוחב הראש שלו, אורך עמוד השדרה שלו, רדיוס שורש כף היד ומדידת ההיקף הכולל של החתול.

במקרים חמורים הוטרינר ימליץ על מעבר לאוכל רפואי לחתולים מסוג אוביסיטי עד להודעה חדשה.

ללא קשר לאופן שבו אנחנו מחליטים מהי הדיאטה הכי מתאימה לחתול שלנו עלינו להתכונן להתחייבות לטווח ארוך בשמירה על דיאטה זו ואורח חיים נכון של החתול.

ירידה הדרגתית במשקל בריאה יותר לחתול שלך מאשר שינוי פתאומי.

אסור בתכלית האיסור להרעיב את החתול, הרעבה של החתול יכולה לגרום לו לליפידוזיס בכבד (כבד שומני).

שילוב של תזונה נכונה ופעילות גופנית

 • חשוב להגיע למאזן קלורי שלילי, כך החתול מוציא יותר אנרגיה מאשר הוא צורך.
 • אפשר ומומלץ לעבור למזון שמכיל פחות שומן וגם למצוא דרכים לעודד את החתול לעסוק ביותר פעילות גופנית.
 • אפשר לשדרג את מתקן הגירוד שלו או להשקיע בצעצועים שהוא אוהב ולרסס אותם בספריי קטניפ, חלק מהחתולים אוהבים לייזרים או משחק משותף עם בני הבית.
 • כל דרך שתהפוך את החתול ליותר אקטיבי תסייע לו להגיע למשקל תקין מהר יותר.
 • במידה והחתול מקבל הרבה חטיפים או שאריות של בני הבית, הם צריכים להיות הראשונים לצאת מהתפריט היומי שלו כדי שנוכל לשלוט בצורה טובה יותר בתזונה שלו ולוודא שהוא מקבל רק אוכל מתאים.

 

 

להזמנה חייגו :