אמסטף – כל מה שכדאי לדעת על הגזע

רקע

הסטאפורדשייר טרייר אמריקאי המכונה גם פיטבול אמריקאי או בקיצור אמסטף, הינו גזע אחד מרשימת הגזעים המסוכנים בישראל שביניהם ניתן למצוא גם את הרוטווילר, הבול טרייר, הדוגו ארגנטינו ועוד.

המשיכו לקרוא כדי לגלות עובדות שיוכיחו שהאמסטף הוא כלב הרבה יותר נחמד מהמוניטין שיצא לו.

כלב אמסטף
גור אמסטף

מקור הגזע והיסטוריה

לפני שנים רבות, מספר גזעי כלבים נוצרו במטרה להתחרות בענפי ספורט ״דם״, קרבות אכזריים בין בעלי חיים שונים. אותם כלבים היו אמורים להילחם אחד בשני או שהיו משוסעים כלהקה בדוב או שור מורעבים ומדוכאים והצופים היו מהמרים על התוצאות.

ענפי הספורט המזעזעים האלה מזמן הוצאו מהחוק, אך הם השאירו לנו ירושה משמחת – כמה מהגזעים האהובים ביותר בעולם וביניהם הבולדוגים, הבול טריירים והסטאפורדשייר טרייר המוכר יותר השם אמסטף.

האמסטף, כמו הגזעים הנוספים שנוצר במטרה להשתתף באותם קרבות דמים נוצרו לראשונה באנגליה בין המאה ה-18 למאה ה-19.

הקשר הבריטי – אמריקאי

כאשר מדברים על המקור של גזעי הבול טרייר, אין חולק שהמעורבים בהכלאות הראשונות של הגזע היו הבולדוגים (הבולדוג האנגלי לדוגמה). הבעיה מתחילה כאשר חוקרי גזעים מנסים לצמצם את רשימת הטריירים הקדמונים שלקחו חלק ביצירת האמסטף, אם כי סביר להניח שאלו היו הטרייר האנגלי הלבן והטרייר האנגלי השחור-חום.

באמצע המאה ה-19 הגיע הסטאפורדשייר טרייר לאמריקה. המרביעים האמריקאים פיתחו גזע שהיה גדול יותר מהגרסה האנגלית של הגזע.

מקור השם

תחילה השם של הגזע האמריקאי היה פיטדוג או פיטבול טרייר, אבל המרביעים האמריקאים רצו לפתח את הגזע לגזע מאסיבי, שרירי וכבד יותר ותוך כדי השנים שמו של הגזע שונה לאמריקן סטאפורדשייר טרייר או בקיצור אמסטף.

בסופו של דבר, בשנת 1936, ההתאחדות האמריקאית לכלבנות הכירה בשני הגזעים – הסטאפורדשייר בול טרייר (הגזע האנגלי) ובסטאפורדשייר טרייר האמריקאי.

האמסטף של היום הרבה יותר חביב ונחמד מאבותיו הלוחמים הקדמונים ומזמן הפך להיות אהוב על ידי האמריקאים.

האמסטף הופיע רבות בכל מיני סדרות אמריקאיות והיה הסמל של כל מיני חברות.

האמסטף, אם כי סביר להניח שאלו היו הטרייר האנגלי הלבן והטרייר האנגלי השחור-חום.

תחילת הסיפור של האמסטף באמריקה

באמצע המאה ה-19 הגיע סטאפורדשייר טרייר לאמריקה. המרביעים האמריקאים פיתחו גזע שהיה גדול יותר מהגרסה האנגלית של הגזע.

תחילה השם של הגזע האמריקאי היה פיטדוג או פיטבול טרייר, אבל המרביעים האמריקאים רצו לפתח את הגזע לגזע מאסיבי, שרירי וכבד יותר ותוך כדי השנים שמו של הגזע שונה לאמריקן סטאפורדשייר טרייר או בקיצור אמסטף.

בסופו של דבר, בשנת 1936, ההתאחדות האמריקאית לכלבנות הכירה בשני הגזעים – הסטאפורדשייר בול טרייר (הגזע האנגלי) ובסטאפורדשייר טרייר האמריקאי.

האמסטף של היום הרבה יותר חביב ונחמד מאבותיו הלוחמים הקדמונים ומזמן הפך להיות אהוב על ידי האמריקאים.

האמסטף הופיע רבות בכל מיני סדרות אמריקאיות והיה הסמל של כל מיני חברות.

כלב המלחמה המעוטר ביותר באמריקה ממלחמת העולם הראשונה, היה אמסטף בשם סטובי אשר הגיע לדרגת סמ״ר.

בישראל הגזע אהוב מאוד על ידי אוהבי הכלבים. אם כי יש המון אנשים שמפחדים ממנו בגלל ריבוי האירועים האלימים שהגזע השתתף בהם.

בנוסף לאמור, הגזע אהוב מאוד בקרב מנהלי קרבות הכלבים בארץ ובעולם, מה שהוסיף לא מעט למוניטין המפוקפק שלו ותרם לתחושת הפחד שחלק מהאנשים מרגישים כלפי הגזע.

בישראל הגזע נכלל ברשימת הכלבים המסוכנים וחלים עליו כל מיני הגבלות כתוצאה מכך כמו איסור הרבעה, סירוס/עיקור בחוק, חובה בשימוש ברסן ועוד.

נתונים ומאפיינים

האמסטף הוא כלב מרשים, הוא דומה במראה לכלבי הבולדוג אבל הוא נמוך מהם ושרירי הרבה יותר מהם.

משקלם של זכרי האמסטף והנקבות זהה ונע בין 28 ק״ג ויכול להגיע עד ל-40 ק״ג. גובהה של נקבת האמסטף נע בין 43 ס״מ ל-46 ס״מ ואילו של הזכר נע בין 46 ס״מ ל-53 ס״מ.

מבנה גופו החסון, המוצק והשרירי של האמסטף משדר עוצמה, אך למרות המסיביות של שריריו הכלב גמיש וחינני וחשוב מאוד להקפיד עם האמסטף על תזונת כלבים נכונה, מאוזנת ובריאה.

גולגולת האמסטף

הגולגולת של הכלב רחבה מאוד ואוזניו הקטנות ממוקמות גבוה על ראשו. לסתו של האמסטף ידועה כאחת הלסתות החזקות ביותר שיש לכלבים. כשאמסטף ״ננעל״ בנשיכה, קשה מאוד עד בלתי אפשרי לפתוח לו את הלסתות ונזק שהוא יגרום יכול להיות קשה ורציני מאוד.

פרוות האמסטף

פרוות האמסטף היא פרווה קצרה וזיפית והיא יכולה להגיע במגוון של צבעים כמו לבן, שחור, אפור ואפילו בשילוב של שלושה צבעים (פרווה בצבע מנומר) או עם כתמים. חשוב להבריש את הפרווה של כלבכם לפחות אחת לשבוע.

תוחלת החיים של האמסטף היא 12 עד 16 שנים.

אילוף

כלב האמסטף הוא כלב דרוך, סקרן ובעל אומץ לב גדול. בישראל האמסטף הוגדר ככלב מסוכן בעקבות מספר מקרים של תקיפה ונשיכה והמדינה עושה מאמצים רבים למנוע את גידול הכלבים האלו.

כלב אינטליגנטי שאוהב את המשפחה

המוניטין הגרוע שיצא לכלב הינו בעיקר בגלל אילוף בלתי ראוי ועידוד התוקפנות שלהם, שכן מדובר בכלב אינטליגנטי מאוד שאינו שואף לדומיננטיות במשפחה, אוהב לשחק עם ילדים ונאמן לבעליו ולשאר בני המשפחה. כלב האמסטף יכול להסתדר גם עם חיות מחמד אחרות.

אילוף נכון

לכן כמו שאנחנו אוהבים להזכיר – המפתח לאילוף נכון הוא חשיפה נכונה של כלבכם כבר משלב הגורות לאנשים שונים, סיטואציות שונות, כלבים זרים ומקומות רבים. כמה שיותר חשיפה בגיל צעיר תוביל לכלב שבגיל הבגרות יהיה מאוזן הרבה יותר.

אילוף נכון בכלב שנחשב ״מסוכן״ תביא לכך שהכלב כלל לא יהיה מסוכן ויוכל לתפקד ככלב משפחה לכל דבר ועניין. העניין הוא שלכלבי האמסטף, כמו גם לכלבי הפיטבול והבול טרייר, יש כוח רב מאוד וכאשר הכלב גדל בצורה לא מאוזנת ומגיע למצב שהוא לא מאולף ולבעלים שלו אין שליטה עליו, עלול להוביל למצבים מאוד מסוכנים הן לבני המשפחה והן לכלבים אחרים שהוא יפגוש. כמו שכבר צוין, לאמסטף יש לסת חזקה מאוד שעלולה לעשות נזק רציני למי שהיא תפגוש.

לכלב האמסטף אופי נוח והוא בעל סבלנות גדולה מאוד. כלבים אלו יכולים לשמש ככלבי שמירה טובים, אבל כל זאת בתנאי שהם עברו אילוף נכון ומקצועי, שיכול לדכא את הנטייה שלהם לתוקפנות.

כלבים אלו יכולים להפוך לאגרסיביים ומרושעים בדיוק כמו כל כלב אחר, אבל עם האילוף הנכון מרביתם הם כלבים טובים ובני לוויה נהדרים לכל המשפחה.

רצוי שאם אתם לוקחים אמסטף, תתייעצו עם מאלף מקצועי לפני כדי למנוע מצבים לא נעימים בעתיד.

אמסטף בבית

כמו שכבר נכתב, באמצעות אילוף נכון האמסטף יכול להיות כלב משפחה נהדר למרות המוניטין הגרוע שנוצר לא בגלל אנשים רעים.

האמסטף מאוד אוהב את בעליו ותמיד ירצה לרצות אותם מה שיקל מאוד על האילוף של הכלב אם כי חשוב לציין שהגזע לא יתאים לכל אחד ובמיוחד לא בתור כלב ראשון.

גידול אמסטף בדירה

בגידול אמסטף בדירה חשוב לזכור כי לכלב אנרגיה רבה שיש לתעל אותה לטובת דברים כמו משחק, ריצה או פורקן אנרגיה נפשית (אילוף) שאם לא כן הכלב עלול להוציא את האנרגיה שלו על החפצים בבית שלכם. למרות שהוא נחשב ככלב מסוכן בישראל, הכלב יכול להיות גם בסביבת ילדים וגם לגדול עם כלבים נוספים בבית, הכל תלוי באילוף שנתתם לכלבכם.

אמסטף – כלב שצריך להיות קרוב למשפחה

דבר נוסף שחשוב לזכור בעת גידול האמסטף או כל כלב שנכנס לקטגוריית הכלבים המסוכנים בישראל, הוא האיסור להוליך או ללא רצועה והחובה בלבישת רסן (מחסום) על הפה של כלבכם.

אנו ממליצים בחום שלא לגדל את כלבכם בגינה, הדבר עלול לעודד אגרסיביות אצל הכלב ורצוי מאוד להשאיר אותו קרוב למשפחה, ששם הוא מרגיש הכי בנוח.

מחלות

לרוב כלב האמסטף נחשב לכלב חסון ובריא בעל מערכת חיסונית חזקה, אבל גם גזע זה נוטה לסבול ממספר בעיות בריאותיות כגון: מפרק ירך פגום שעלול לגרום לו לדלקת פרקים, צליעה וכאב, קטרקט אשר יכול בסופו של דבר להוביל לעיוורון, פיתול קיבה האופייני לכלבים גדולים, בעיות בעור, חירשות והיפוך העפעף פנימה שיכול להצריך ניתוח.

חשוב להקפיד על ביקורים שנתיים אצל וטרינר כדי למנוע כל בעיה רפואית עתידית שעלולה להתפתח.

כמו כן, בגלל היותו אחד מהכלבים המסוכנים בישראל, קיימת חובת סירוס/עיקור בגזע. אנא, סרסו/עיקרו את כלבכם או כלבתכם כדי שלא תקבלו דוחות מיותרים וכדי שחלילה לא ייווצרו גורים לא רצויים. חשוב לזכור כי גם הרבעה של הגזע ומכירתו אינה חוקית בישראל.

מכירה או אימוץ

לפני שאתם בוחרים אמסטף שמוצע למכירה, היעזרו ברכז הגזע בישראל לאיתור גורים או המלטות קרובות. קנייה תחת רכז הגזע מבטיחה גור להורים בעלי תעודות יוחסין ואישורי בריאות המעידים על עמידה בתו התקן הבינלאומי של הגזע.

שימו לב לבית הגידול

במידה ואתם רוכשים גור ממגדל פרטי אשר לא מספק תעודות, יכול מאוד להיות כי בית הגידול שלו לא חוקי ולכן הגורים שהוא מוכר יהיו בלי "אחריות" לבעיות כאלה או אחרות שעלולות לצוץ בעתיד ועליכם לקחת את זה בחשבון.

כמו כן, חשוב לזכור שהרבעה ומכירה של הגזע בישראל אינה חוקית בעליל שכן היא נחשבת עבירה על חוק ה״כלבים המסוכנים״ שקובע כמה הגבלות בגידול של כלבי האמסטף, הפיטבול, הבול טרייר, הרוטווילר ועוד מספר גזעים שנכנסו לרשימה.

אימוץ אמסטף

אם אין לכם צורך בתעודות, אנחנו ממליצים לכם לפנות לאימוץ. בעמותות השונות ניתן למצוא כלבי אמסטף לא גזעיים ומעורבים בכל מיני גזעים אחרים. במידה ופניתם לאימוץ, חשוב שתדעו שהוא יהיה כרוך בתשלום מחיר סמלי לטובת סל אימוץ שהולך לטובת החיסונים והסירוס/עיקור של כלבכם ולכן הוא לא יהיה בחינם.

סיכום

לסיכום, נציין כי אם אילוף נכון ומוקדם חשוב בכל כלב שתאמצו, במקרה של האמסטף האילוף הוא הכרחי. אילוף לא נכון עלול להוביל למצב שהכלב שלכם יהיה אגרסיבי ותוקפני כלפי אנשים או כלבים אחרים ועלול להוביל למקרים מאוד מסוכנים עד כדי הסתכנות בתקיפה שתביא למוות או לנזק רציני.

אנא, הימנעו ממצבים לא נעימים, אלפו את כלבכם! זכרו שבאילוף נכון, האמסטף יכול להיות כלב משפחה לכל דבר ועניין שכן מדובר בגזע נחמד בסופו של דבר שמאוד אוהב את המשפחה שלו ואת ילדי המשפחה.

הוציאו לכלב שלכם אנרגיה, השקיעו באילוף שלו, הביאו לו אהבה, וזה המתכון המושלם לחיים עם כלב, ולא רק אמסטף.

להזמנה חייגו :