איך לאלף גור כלבים לעשות צרכים

האמת שפשוט למדי ללמד את הגור שלכם לעשות צרכים מחוץ לבית. כל מה שנדרש הוא סבלנות, התמדה והבנה של התהליך מצד הבעלים ואתם כבר בחצי הדרך שם. במידה ואכן תתמידו בהליך הלימוד, הוא לא אמור לקחת יותר מכמה חודשים בודדים.

לפני שמתחילים צריך לזכור שאילוף גורים לעשיית צרכים מחוץ לבית יכול להתחיל רק מגיל שלושה חודשים. לפני כן הגור בדרך כלל אינו מחוסן ולכן הוא עלול להידבק במחלות מחוץ לבית. בנוסף לאמור, הגור גם אינו יכול להבין לפני גיל שלושה חודשים מה אנחנו דורשים ממנו ולכן המאמץ שלכם יהיה מיותר.

לאחר שהגור חוסן בכל החיסונים הנדרשים וניתן לצאת איתו לטיולים מחוץ לבית ללא חשש, אפשר להתחיל בהליך הלמידה.

כדי ללמד את הגור לעשות צרכים בחוץ, חשוב מאוד להקפיד על שגרה יומית הכוללת שעות טיול, שעות משחק, שעות האכלה עם מזון כלבים מעולה ושעות שינה.

זכרו את המשוואה הבאה- גור כלבים יכול להתאפק שעה אחת פלוס הגיל שלו. זאת אומרת שאם הכלב שלכם בן חודש הוא יכול להתאפק שעתיים, אם הוא בן שלושה חודשים הוא יכול להתאפק 4 שעות וכן הלאה וכן הלאה.

חשוב לזכור שגורים לא יכולים להתאפק זמן ממושך ולכן סביר להניח שיעשו צרכים בבית, במיוחד בתקופה הראשונה מאז האימוץ. לכן יש להוציא את הגור כמה שיותר פעמים ביום – כאשר הוא מתעורר, אחרי האוכל, אחרי שהוא שותה מים, בערב ובלילה והכל כדי לעודד אותו לעשות צרכים בחוץ.

הכינו את עצמכם לכך שבהתחלה, לא משנה כמה פעמים תוציאו אותו ביום, הוא ימשיך לעשות את הצרכים גם בבית. לכן חשוב לתחום את הגור (בעיקר בשעות הלילה) באזור בבית שיהיה רק שלו באמצעות כלוב אילוף או גדר גורים (סופר חשוב לבצע הרגלה נכונה לכל אחד מאלה) וכך הוא ידע שזה המקום שבוא הוא אמור לעשות את הצרכים שלו בתוך הבית.

אופציה נוספת היא להרגיל את הגור לעשות צרכים על פד בבית. מפזרים פדים (כמו משטחי החתלה של תינוקות) ייעודים שקונים בחנויות לציוד של חיות, בכמה אזורים בבית ומראים לגור כי עליו לעשות את הצרכים שם. תוך כמה זמן הגור יתרגל לבד לעשות את הצרכים שלו על הפד.

האופציה הזאת פחות מומלצת כי לאחר שהגור התרגל לעשות את הצרכים על הפד, יהיה קשה יותר להרגיל אותו לעשות צרכים רק בחוץ ולא לעשות אותם על הפד.

אז כמו שאמרנו, הוציאו את הגור כמה שיותר פעמים ביום ואם מתאפשר גם בלילה. כאשר אתם בחוץ והכלב אכן ביצע את הצרכים שלו, חובה לתת לו מחמאה וחטיף. עידוד עשיית הצרכים מצדכם על ידי מתן מחמאה וחטיף יגרמו לכלב לקשר שעשיית צרכים בחוץ, משמעותה בשבילו חוויה חיובית ומשתלמת ולכן הוא ירצה לעשות זאת כמה שיותר.

מנגד, אין לצעוק על הכלב במידה והוא עשה את הצרכים שלו בבית, לתת לו מכה על האף או לדחוף את האף שלו לתוך הצרכים כמו שחלק מהאנשים נוטים לעשות. הדבר לא יעודד את כלבכם להפסיק לעשות את הצרכים בבית אלא רק יזיק לו. הוא עלול לפתח פחד מכם או לחשוב כי עשיית צרכים היא פעולה שלילית ואסורה.

כמו כן במידה וכלבכם עשה צרכים בלילה ואתם מצאתם את זה בבוקר, פשוט תנקו את ההפתעה שהוא השאיר לכם. נזיפה בכלב בבוקר על צרכים שעשה בלילה תהיה חסרת משמעות בשבילו כי הוא לא יקשר את הכעס שלכם לעשיית הצרכים. לכלבים יש זיכרון קצר יחסית והם אינם יכולים לקשר תגובות עם פעולות, חיוביות או שליליות, אלא רק אם הן נעשו מיד לאחר הפעולה ולכן יש משמעות לטיימינג של הנזיפה.

ככל שהזמן עובר והכלב ממשיך לעשות צרכים בחוץ ופחות בבית, התחילו להוריד בתדירות מתן החטיפים ובתדירות היציאות החוצה. בסופו של דבר הכלב ימשיך לעשות צרכים בחוץ ויתחיל להתאפק יותר בבית עד לכדי כך שהוא יפסיק לעשות צרכים בבית לגמרי.

אנו יודעים כי מדובר בתקופה שנראית ארוכה עד אין סופית וכי האור בקצה המנהרה רחוק מאוד, אבל אנחנו מבטיחים שזה יגיע בסופו של דבר, והכלב לא יעשה בכלל צרכים בבית. רק חשוב שתקפידו לעבוד על פי הכללים וזה יקרה הרבה יותר מהר ממה שאתם חושבים.

להזמנה חייגו :