איזה כלב הכי מומלץ וטוב לילדים?

נתקלנו בשאלה הזו הרבה פעמים, אנשים שהיה להם כלב בעבר או כאלו שחלמו על היום שיוכלו לאמץ כלב הביתה לפעמים מחכים קצת בגלל שיש להם ילדים קטנים. תמיד קיים החשש שנביא כלב שלא יסתדר עם הילדים או לא יהיה סבלני איתם (כי רובם אוהבים למשוך להם באזורים רגישים כמו הזנב והאוזניים). מרבית הכלבים באופן טבעי רואים בילדים ה"גורים של הלהקה" והם יגנו וישמרו עליהם וינהגו בהם בסבלנות אבל כן חשוב שהכלב יהיה בעל האופי החינוך והמזג הנכונים. למרות שאנחנו עומדים לציין כאן גזעים של כלבים גזעיים, זה לא אומר שכלב מאומץ לא יהיה מדהים למשפחה שלכם.

במידה ומאמצים כלב, חשוב להתייעץ קודם האם הוא מתאים להיות בבית עם ילדים קטנים, האם הוא עבר התעללות? האם הוא חס וחלילה שימש בעבר לקרבות כלבים? יש מצבים בהם כלבים מאומצים פשוט לא יסתדרו בסיטואציה עם ילדים קטנים ולכן עדיף לברר היטב על הכלב שמועמד לאימוץ. כדאי לספר לאלו שאתם מאמצים מהם שיש לכם ילדים צעירים, רוב העמותות יהיו מספיק אחריות ויגידו לכם אם הכלב מתאים לכם או לא.

כמה שלבים מקדימים לפני האימוץ

תבדקו אם המשפחה באמת מוכנה לכלב

לגידול וטיפול בכלב יש השלכות כלכליות שצריך לראות שהן במסגרת התקציב שלכם. הכלב יצטרך שתוציאו אותו 3 פעמים ביום ותשקיעו בו זמן ביחד עם חוב ואהבה, קחו בחשבון שחלק נכבד מהטיפול יפול עליכם ההורים ואל תניחו שרק הילדים שלכם יטפלו בכלב.

תסבירו לילדים שלכם מה מצופה מהם ומה תחומי האחריות שלהם בנוגע לכלב

חשוב! תוודאו שאף אחד מבני הבית לא אלרגי לכלבים, קחו את הילדים לחברים או משפחה עם כלבים ותראו שהם לא מקבלים תגובה אלרגית, ככה נחסוך הרבה עוגמת נפש לכם לילדים וכמובן גם לכלבים.

תתאימו את הכלב לבית ולסגנון החיים שלכם

חשוב לבחור כלב שיתאים ברמת הפעילות והאנרגיה שלו לגודל הבית שלכם וכמובן גם לכמות הזמן שיש לכם להוציא אותו לטיולים. למי שיש בית עם חצר גדולה ושפע של זמן לטייל עם הכלב יש את האפשרות להביא כלב אנרגטי שאוהב וצריך לרוץ ולהשתולל על בסיס יומי – כלבים מגזע רועה, כלבי עבודה, טריירים והאונדים צריכים יותר פעילות גופנית מגזעים אחרים.

אם אין לכם פנאי או יכולת לטייל עם הכלב מעל שעתיים ביום, עדיף להביא כלב ברמת פעילות רגילה שידרוש מכם פחות. ככל שהבית שלכם גדול יותר, כך הוא יתאים לכלב גדול יותר אבל הכלל הזה דיי גמיש כל עוד תוכלו לחיות בנוחות ביחד עם הכלב. אל תשכחו שהכלב משיל פרווה והוא צריך שיברישו אותו עם מסרק פעם בשבוע ברוב המקרים ולפעמים גם יותר.

תבחרו כלב מעל גיל שנה

כלבים בוגרים שהיו בעבר במשפחה עם ילדים יהיו הבחירה הטובה ביותר. הכלבים האלו כבר רגילים להיות בסביבת ילדים וכמובן הם כבר מאולפים לעשיית צרכים בחוץ מה שיחסוך ממכם הרבה מאמץ וזמן שלא תמיד יש בתור הורים לילדים קטנים. עדיף לא לאמץ כלב מאוד זקן בגלל תוחלת החיים הקצרה שנשארה לו, הילדים ואתם תקשרו אליו ותאלצו להיפרד ממנו אחרי פרק זמן קצר מדי והקטנטנים שלכם עלולים להיות בטראומה.

תחשבו טוב טוב לפני שאתם לוקחים גור

גידול של גור וילדים קטנים ביחד יכול ליצור הרבה בעיות כי שניהם דורשים כמויות גדולות של זמן, מאמץ וסבלנות. אם אתם סגורים על לקחת גור, תוודאו שהוא עבר חשיפה בגיל צעיר לילדים (ועדיף גם לכלבים אחרים, אנשים וחיות מחמד אחרות). הזמן הקריטי ביותר לחשיפה הוא בין 4 שבועות ל- 14 שבועות שם חלק גדול מהאופי של הכלב מתעצב.

תבחרו כלב עם אופי שמתאים או דומה לאופי של הילדים שלכם

כלבים רגועים שלא צריכים תשומת לב בכל רגע נתון יתאימו לילדים ביישנים. לילדים אנרגטיים ופעילים יתאימו כלבים שאוהבים להתרוצץ ונהנים שרודפים אחריהם. תביאו את הילדים אתכם לפגוש את הכלב ותראו איך הם מסתדרים.

מה גודל הכלב האידיאלי?

כלבים מגזע זעיר ששוקלים מתחת ל8 קילו לרוב לא יתאימו לבית עם ילדים קטנים, הם פשוט שבריריים מדי וילדים צעירים יכולים לעשות להם נזק בלי כוונה. כלבים גדולים ששוקלים 20 ק"ג יתרגשו פחות מילדים שמשחקים איתם והסיכוי שיגרם להם נזק בריאותי הוא קטן יותר, עדיף לקחת כלב ששוקל לפחות 12 ק"ג.

כמה גזעים שפשוט מדהימים עם ילדים

לברדור רטריבר או גולדן רטריבר

הגזעים טובי הלב הללו הם ללא ספק בין המומלצים ביותר לילדים, הם חכמים בצורה קיצונית, רגועים וידידותיים. קחו בחשבון שהם צריכים לפחות שעה ביום בחוץ.

בולדוג

הם לא גדולים מדי והם סבלניים ואוהבים. הם מאוד ידידותיים ובנויים בצורה דחוסה ומוצקה ככה שהם יעמדו במשחקים עם הזאטוטים. הם בעלי רמת אנרגיה נמוכה ולכן לא צריכים טיולים ארוכים בחוץ. יש להם נטייה להזיל ריר ולנחור למקרה ולא ידעתם.

פודלים מעולים לילדים

כלבי פודל הם סבלניים ורגועים במיוחד עם ילדים קטנים, הם נחשבים לגזע היפואלרגני (למרות שאין דבר כזה אבל הסיכוי שיגרמו לתגובה אלרגית קטן יותר מכלבים אחרים) פודלים יכולים להיות הוצאה קצת גבוהה כי הם צריכים תספורות מיוחדות על בסיס קבוע.

להזמנה חייגו :