כל מה שצריך לדעת על סירוס כלבים

סירוס כלבים – ניתוח נפוץ

ניתוח הסירוס הוא הניתוח הנפוץ ביותר שווטרינרים מבצעים על כלבים מידי יום

מטרתו העיקרית של סירוס כלב הינה מניעת הרבעה אך לצד מטרה זו מספר יתרונות נוספים כגון מניעת התנהגות טריטוריאלית ומריבות עם כלבים אחרים וכן תחלואה במחלות של מערכת המין כגון הגדלת פרוסטטה וסרטן האשכים.

מדובר בניתוח קל יחסית שאינו מתבצע יותר מידי זמן וכך גם ההתאוששות של הכלב לאחר הניתוח. יש כלבים שמתאוששים מהניתוח כבר באותו יום ויש כאלה שיצטרכו כמה ימים.

מהלך הניתוח

במהלך הניתוח, שמבוצע בהרדמה מלאה, מבוצע חתך קטן על שק האשכים או בסמוך לו ודרכו נקשרים ומוצאים האשכים.  לרוב התפרים שיבוצעו יהיו פנימיים שנמסים בגוף הכלב. התפרים הפנימיים ייתרו את הצורך בלבישת קולר אליזבתני (קונוס) והחזרה לווטרינר לצורך הוצאת התפרים.

הסוג השני של התפרים הם תפרים רגילים שלאחר כמה ימים יהיה צורך לחזור לווטרינר כדי שיוציא אותם. תפרים אלה לרוב מציקים לכלב ומגרדים ולכן הווטרינרים ינחו אתכם לשים על הכלב קולור מיוחד שימנע ממנו להגיע לאזור הניתוח בשם קולר אלזיבתני (קולר בצורת קונוס).

כמו כן, תקבלו מהווטרינר כדורים לשיכוך כאבים. אל תשכחו להביא אותם לכלב שלכם! זכרו כי הוא מחלים מניתוח.

השגחה לאחר הניתוח

חשוב מאוד להשגיח על הכלב בזמן שלאחר הניתוח. ההחלמה לרוב תהיה פשוטה מאוד וכמו שכבר נאמר ישנם כלבים שיחזרו לעצמם עוד בערב הניתוח ויש כאלה שיצטרכו עוד כמה ימי התאוששות.

אובדן תיאבון ועייפות הינם תופעות לוואי נפוצות אצל כלבים שעוברים ניתוח סירוס ואמורות לעבור אחרי כמה ימים בודדים. כמובן שחשוב להשגיח אחר הכלב ובמקרה של החמרה או חוסר שיפור יש לפנות לווטרינר המטפל.

יש לשים לב שהכלב לא משחק ומלקק את האזור המנותח כדי למנוע סיבוכים מיותרים כמו פתיחת התפרים, הופעת זיהומים שונים עקב הליקוק ועוד מקרים לא נעימים שעלולים לסבך את המצב.

דבר נוסף שחשוב לציין, יש למנוע מהכלב פעילות גופנית מוגברת בזמן ההחלמה ורצוי שלא לקחת אותו לגינות כלבים כדי למנוע מצבים של זיהומים לא רצויים. ושוב, כמו שכבר נאמר, במקרה של החמרה או אי החלמה ראויה, יש לפנות לווטרינר המטפל.

שימו לב כי שק האשכים לא יעלם מידית כי הוא לא מה שמוסר בניתוח. שק האשכים צפוי להצטמק עם הזמן ולהיספג. אצל כלבים שעוברים את הניתוח בגיל מבוגר שק האשכים עלול להישאר כקפל עור.

ישנם כלבים שמשמנים עקב הסירוס. הדבר נורמלי ונפוץ. שינו לב לתזונת הכלב שלכם והפעילות הגופנית. במידת הצורך התייעצו עם הווטרינר המטפל שלכם על דרכים להורדת המשקל.

באיזה גיל כדאי לסרס?

הגיל המומלץ לניתוח הסירוס הוא בדרך כלל 6 חודשים שזה הוא גיל הבגרות המינית. סירוס יכול להתבצע בכל גיל החל מגיל חודשיים, כל עוד שני האשכים ירדו לשק האשכים. במידה ולא – זה מצב הנקרא אשך תמיר ואז הסירוס עוד יותר מומלץ, עקב חשש להפיכת האשך הפנימי לגידולי עם הזמן.

כלבים אשר סורסו לפני גיל ההתבגרות (6 חודשים), יהיו בדרך כלל קצת יותר גדולים מכלבים שסורסו בגיל יותר מאוחר (טסטוסטרון אחראי גם על עצירת גדילת העצמות, כך שללא טסטוסטרון העצמות מפסיקות לגדול יותר מאוחר). אותם שינויים התנהגותיים ובריאותיים רלוונטיים בכל גיל, כך שאף פעם לא “מאוחר מדי” לבצע סירוס.

האם יש בסירוס סכנות?

מלבד הסיכונים שקיימים בניתוח, כמו שבכל ניתוח שמבוצע בהרדמה מלאה, אין הרבה סיכונים בסירוס והיתרונות עולים על החסרונות.

כלבים רבים שלא מסורסים נוטים לברוח מהבתים כדי לחפש נקבות מיוחמות ואף לשוטט לעיתים תכופות. ניתוח הסירוס יקטין את התופעות עד לכדי מניעה מוחלטת.

חשוב לזכור שכלב שבורח מהבית ופוגש בנקבה מיוחמת, סביר להניח כי יזדווג איתה ויגרום להריונה וכתוצאה מכך היא תמליט גורים. כלב משוטט מסתכן במפגש עם כלבים אחרים ומריבה איתם ופציעות, מסתכן בדריסה, מסתכן בכך שיגיע פקח מהעירייה והכלב ימצא את עצמו בהסגר העירוני.

מאמצים כלב? כנראה שתצטרכו לסרס

חשוב לזכור, במידה ואתם מאמצים כלב מעמותה מסוימת או כלביה, אתם מתחייבים גם לסרס את הכלב במידה ולא סורס לפני כן. חשוב מאוד לעמוד בהתחייבות שאם לא כן אתם מסתכנים בהפרת חוזה שנחתם מול הגורם שממנו הכלב אומץ.

כמו כן, לכלבים מסורסים קיימת הנחה משמעותית בתשלום אגרת החזקת כלב. אגרת החזקת כלב לא מסורס הינה בגובה של מאות שקלים כאשר אגרת אחזקת כלב מסורס הינה בגובה עשרות שקלים בודדות.

אנחנו ממליצים על סירוס כלבכם למען הבריאות שלו ולמען הביטחון שלו.

תזכרו – יש מספיק כלבים וגורים בכלביות ובעמותות השונות. כאשר אתם מסרסים את כלבכם אתם מונעים מגורים מיותרים להיוולד לעולם.

להזמנה חייגו :