כלב תחש (דקל) – כל מה שכדאי לדעת על הגזע

רקע

את כלבי התחש אין אחד שלא מכיר. קל מאוד לזהות אותם ממרחקים- גופם ארוך בהרבה משל כלב רגיל ונראה לעיתים כמו נקניקיה מהלכת, רגליהם קצרצרות וחזקות, ואוזניהם גדולות ושמוטות.

כל אלה ועוד, מעיניקים לכלבי התחש את המראה האופייני להם שעושה אותם לכל כך מפורסמים ומתוקים.

כלבי התחש ידועים בשמות רבים. בישראל, לרוב תשמעו את השם תחש, אך במקומות שונים בעולם קוראים להם גם דאצ'האונד, כלב דקל או תקל, ולעיתים פשוט מכנים אותו- כלב נקניקיה.

תחש
תחש גור

על הגזע

גזע כלבי התחש קיים כבר מאות שנים. התאוריה המקובלת היא שהגזע הופיע לראשונה במאה ה15 בגרמניה, אך למרות זאת, חוקרי הגזע מצאו עדויות לכך שהגזע היה קיים עוד בזמני קדם. כלבי התחש הופיעו לא פעם בציורי קיר עתיקים ממצרים ומקסיקו, שתיעדו את אבותיהם הראשונים של כלבי התחש שאנחנו מכירים כיום.

הדעה הרווחת לגבי מקורם של כלבי התחש מובילה לגרמניה של תחילת המאה ה15. באותה העת, החלו הגרמנים ברבייה סלקטיבית של גזעי כלבי צייד שונים וביניהם כלב הציד ההונברי והביברהאונד.

המרביעים הגרמנים רצו ליצור כלב צייד מוצלח, בעל מימדים קטנים וקומפקטיים, על מנת שיוכלו להשתמש בו לצייד של מכרסמים קטנים, גיריות וארנבים. כך גם קיבל התחש את שמו הגרמני לראשונה, הדאצ'האונד, שבתרגום ישיר מגרמנית משמעותו "כלב הגירית".

עם השנים הפכו כלבי התחש לאהובים במיוחד באירופה, ואנשים רבים החלו לאמץ אותם כבני בית. בשנת 1859 אפילו התקיימה תחרות הכלבים הראשונה שהוקדשה אך ורק לכלבי התחש. אורחת הכבוד בתחרות היתה המלכה ויקטוריה, שהיתה מעריצה מושבעת של הגזע, ופעלה רבות לטיפוחו ופרסומו ברחבי העולם.

במהלך השנים ובין מלחמות העולם, הפופולריות של הגזע הלכה ודעכה עקב הקשרים הלא יציבים של גרמניה עם שכנותיה. אך למרות זאת, הצליחו כלבי התחש להעלות את מעמדם בחזרה לצמרת והפכו לאחד הגזעים המוכרים והאהובים ביותר בעולם כיום, ובאירופה במיוחד.

מראה ומאפייני הגזע

לכלבי התחש מבנה גוף קטן ונמוך. גובהם נע בין 20 ל27 ס"מ לכל היותר. משקלם של התחשים אמור להישמר בטווח שבין 9 ל12 ק"ג, אך עקב נטייה להשמנת יתר עלול להיות גבוה יותר בהרבה.

מבנה גופם של כלבי התחש הוא שרירי וקומפקטי. רגליים חזקות מאוד למרות אורכם הקצר. הם ינצלו כל הזדמנות להראות לכולם כמה רגליהם חזקות, במיוחד כאשר זה כולל חפירת בורות באדמה, פעילות בה מצטיינים כלבי התחש ללא כל ספק.

ישנם שלושה סוגים של פרווה אצל כלבי התחש- פרווה קצרה, ארוכה או מקורזלת. הצבעים של הפרווה רבים ומגוונים נורא. הצבע הנפוץ ביותר הוא חום, על כל גווניו. צבעים נוספים שניתן לראות הם שחור, אפור, ושילובים מיוחדים ושונים של כל הצבעים הללו בצורות שונות. הצבע היחידי שאינו קיים בגזע זה הוא לבן.

אילוף והתנהגות

גורי תחש הם בעלי אופי אמיץ וחסר גבולות. הם עקשנים מאוד ולכן לעיתים רבות יהיו קשים לאילוף, במיוחד לאנשים חסרי ניסיון באילוף כלבים. עם עבודה קשה, חטיפים, ואוכל לכלבים מיוחד והתמדה ניתן להשיג תוצאות מעולות בנוגע לאילופם, אך עם זאת יכול להיות שגם אחרי שנים רבות של צייטנות, עלולים לחזור לסורם. לעיתים נראה שלכלבי התחש עולם משלהם ורצונות משלהם, ואת ההגיון מאחוריהם אף אחד לעולם לא יוכל להבין.

עובדה מעניינת על כלבי התחש היא שהם אינם מודעים לגודלם כלל! למרות שגודלם לרוב לא עולה עד 10 ק"ג, הם בטוחים שהם ענקים לפחות פי 3! יש להם אופי חזק ונוכחות רבה יותר אפילו מגזעי הכלבים הגדולים ביותר.

חשוב לזכור, שכלבי התחש הם כלבי ציד במקור. לא רק שהיו משומשים לגישוש ולכידת הצייד, הם היו גם הורגים אותו ומחזירים חזרה לבעליהם.

לכן, אם בבעלותכם חיות אחרות בבית כמו מכרסמים, ארנבים או חמוסים, אין זה מומלץ להכניס לביתיכם כלב תחש, מחשש שינסה לתקוף אותם. למרות שלעולם לא יתקוף אף אדם אחר בזדון, לעיתים האינסטינקטים הטבעיים שלו עלולים להופיע ולגרום להם לצוד חיות קטנות אחרות.

כלבי התחש מעולים לגידול בדירה קטנה, אך כמובן שלא יתנגדו לחצר משלהם. הם מסתדרים מצוין עם ילדים מכל הגילאים כיוון שהם סובלניים, מאופקים, ונהנים לשחק איתם בכל עת.

פרט חשוב שצריך לדעת על כלבי התחש, היא הנטייה הלא מוסברת שלהם להיקשר באופן בלתי נפרד לאדם אחד בלבד. הם נוטים לבחור מישהו אחד מבני הבית ואיתו הם מבססים קשר חזק יותר מהשאר. הם צפויים לעקוב אחריו לכל מקום שילך, לא לעזוב אותו לרגע ולשמור עליו מכל משמר.

לעיתים, הם עלולים להיות קנאיים נורא לאותו האדם שנקשרו אליו יותר מכל, ולא לאפשר לאנשים אחרים או חיות אחרות להתקרב אליו כל עוד הוא נמצא לידם. על מנת למנוע התנהגות לא רצויה שכזו, חשוב לזכור שכשאתם מאמצים גור תחש, יש להשקיע רבות באילוף נכון ומקצועי.

דבר נוסף ומפתיע ביותר לגבי כלבי התחש, הוא הנביחה הקולנית והמפתיעה שלהם. למרות שבמבט ראשון ניתן לחשוב שכלב כה קטן לא ינבח חזק, הנביחה שלו בהחלט יכולה להטעות. כלבי התחש הם בעלי בית חזה גדול וריאות ומפותחות, זה שגורם לנביחה שלו להיות חזקה ועמוקה. בתור חובבי נביחות, חשוב להקפיד לאלף את כלבי התחש מגיל צעיר על מנת למנוע מהם לנבוח הרבה בעתיד.

טיפול וטיפוח

כלבי התחש הם קלים באופן מפתיע לטיפוח. פרוותם לא משירה הרבה, ועם סירוק נכון לעיתים קרובות, סביר להניח שלא יחוו נשירת שיער רצינית. מומלץ להתאים להם מסרק המתאים לסוג פרוותם בהתאם לסוגה ולאורכה.

כיוון שגורי התחש הם סקרנים מאוד וידועים לשמצה בהיותם חפרנים מעולים, הם עתידים להתלכלך המון בשנותיהם המוקדמות כגורים סקרניים ושובבים. הצטיידו בשמפואים מתאימים לכלבים ותתכוננו לאמבטיות רבות.

הקפדה על בריאות השיניים חשובה מאוד בכלבים מסוג זה. עקב נטייה לפתח אבנית בשיניים, מומלץ להקפיד לצחצח את שיניהם כבר מגיל קטן. ניתן לעשות זאת באמצעות מברשות מיוחדות ושלל סוגים של משחות שיניים המותאמות לכלבים.

בריאות

באופן כללי, כלבי מגזע התחש הם כלבים בריאים ועמידים. אך עם זאת, קיימות מספר תופעות בריאותיות האופייניות לגזע.

הבעיה הבריאותית הנפוצה ביותר והחשובה ביותר אצל כלבי התחש היא בעיות בעמוד השדרה ונטיה לפריצות דיסק. על מנת לשמור על בריאותו של כלבכם האהוב, וטרינרים רבים ממליצים על מספר פעולות שיעזרו לכם להימנע מבעיות אלה:

* חשוב למנוע מכלבכם לקפוץ למקומות גבוהים. יש למנוע ממנו לקפוץ לספה או ממנה למשל, ויש לעזור לו להגיע למקומות אליהם הוא רוצה להגיע בבטחה. רבים ממגדלי כלבי התחש אף מתקינים "רמפות" מיוחדות או רוכשים מדרגות על מנת שכלביהם לא יצטרכו לקפוץ ולהעמיס על עמוד השדרה שלהם.

* חשוב לשמור על משקל תקין של כלבכם. עודף משקל כרוני או תנודות חדות של עליה וירידה במשקל מזיקות לכלבכם ומעמיסות על עמוד השדרה שלו. על מנת להימנע ממשקל יתר, יש להאכיל את גור התחש שלכם במזון איכותי המתאים לגזעים קטנים ובהתאם לכמות המומלצה לפי אותו סוג המזון. במידה וכלבכם אכן חווה עלייה במשקל, יש לשקול להעבירו למזון דיאטטי מאותה החברה, העוזר לשמירה על משקל תקין.

*לכלבים מבוגרים יותר, מומלץ לשקול את השימוש בתוספי תזונה המכילים סידן וגלוקזמין. תוספים אלה עוזרים לשמור על בריאות עמוד השדרה והמפרקים, ועשויים להפחית את הסיכוי להתפתחות של פריצה דיסק או דלקת מפרקים.

 

לסיכום

כלבי התחש הם כלבים יחודיים במינם. הם נאמנים, אציליים, טובי לב, ויעשו הכל על מנת להגן על בני משפחתם. הם חכמים ביותר, סקרנים, מלאי רוח חיים ושמחה, ולעולם לא יפספסו הזדמנות להפגין אהבה.

אם בחרתם לקנות או לאמץ גור תחש, גזעי או מעורב, עשיתם בחירה נפלאה. עם אילוף נכון וסבלנות רבה, צפו לחוויה מדהימה עם כלב יוצא מן הכלל.

להזמנה חייגו :