כלב הבוקסר- כלך מה שכדאי לדעת על הגזע

רקע

כלבי הבוקסר הם בין הגזעים המוכרים והאהובים ביותר בימינו. בזכות האופי השובב שלהם והמבנה המגושם באופן מקסים, אי אפשר שלא להתאהב בהם ממבט ראשון.

ההיסטוריה של הגזע

הבוקסרים הראשונים נוצרו לראשונה במינכן שבגרמניה לקראת סוף המאה ה19. הם הכלאה מוצלחת בין מספר גזעים מוכרים ביניהם הבול מסטיף, הבולדוג והבולנביסר (גזע עתיק שנכחד). מטרת ההכלאה בין כלבים אלה הייתה לקבל כלב אידיאלי שיכיל את התכונות הטובות ביותר משלושת הגזעים.

המכליאים רצו ליצור כלב אידיאלי לעבודה עם המשטרה, שיהיה חכם, קל לאילוף, חזק אך לא גדול מדי על מנת שיוכל לקפוץ לגובה רב ולהתחמק ממכשולים תוך כדי שהוא רודף אחרי הפושעים. בנוסף, הלסת שלו נוצרה בצורה מותאמת לתפיסת הפושעים על מנת שיוכלו לאחוז בהם בחוזקה על מנת שלא יברחו עד שהשוטרים יוכלו לעצור אותם.

בחלקים בגרמניה אף משתמשים בבוקסרים עד היום בפעילויות מבצעיות של המשטרה.בתחילת המאה ה20 עקב הפופולאריות שרכשו, התחילו לייבא את הבוקסרים לארצות הברית, שם הם הוכרו בידי מועדון הכלבנות האמריקאי כגזע רשמי בשנת 1915.

בזמן מלחמות העולם הראשונה והשנייה, שימשו הבוקסרים רבות בתור כלבי מלחמה ותקיפה, אך גם עזרו בנשיאת משאות כבדים ושמירה. לאחר מלחמת העולם השנייה, האהדה לבוקסרים צברה תאוצה לאחר שחיילים ששבו לביתם הביאו איתם את הבוקסרים וכך הכירו אותו למקומות חדשים בעולם.

ישנן תאוריות רבות על מקור השם "בוקסר" שניתן לגזע, אך התאוריה המקובלת ביותר היא ששם זה ניתן לאחד הכלבים הראשונים ככינוי בגלל הנטייה שלו לעמוד על שתי רגליו האחוריות  שהוא רוצה אוכל לכלבים ולעשות תנועות "אגרוף" (בוקסינג באנגלית) עם רגליו הקדמיות.

על המבנה והמראה

את הסטנדרטים האופייניים לגזע הבוקסר קבעו כבר בשנת 1902.

גובהו של כלב הבוקסר נע בין 63-57 ס"מ לזכר, ו53-60 ס"מ לנקבה. משקל נע בין 25-35 ק"ג, כאשר הנקבות שנמוכות יותר, גם שוקלות פחות. אמנם, נתונים אלה הם משתנים כיוון שהבוקסרים מתחלקים לשלושה תת סוגים והם- בוקסר אנגלי, גרמני ואמריקאי.

הבוקסר האנגלי נחשב ליותר אלגנטי ופחות מגושם, עם כפות רגליים קטנות יותר ומבנה רגליים ארוך.

הבוקסר הגרמני הוא גבוה יותר מהשאר ומבנה גופו עבה יותר, במיוחד באזור האגן והירכיים.

לבוקסר האמריקאי יש מבנה עור ופרווה צמוד יותר, מה שיוצר פחות קפלים בעור (חוץ מאזור הראש) משאר הסוגים.

ההבדלים בין תתי הסוגים הם זניחים, לכן כמעט ולא ניתן להבחין בהם בדרך כלל, והרבה מהבוקסרים שאנחנו רואים כיום הם מעורבים באופן מושלם בין שלושת הסוגים.

בעבר, היה מקובל לקצוץ את זנבם ואוזניהם של הבוקסרים, אך קיום קיים איסור גורף בהרבה מדינות כולל בישראל שאוסר על פעולה זו, שגורמת סבל וכאב מיותר לכלבים.

כיום, ניתן לעיתים להבחין בבוקסר עם זנב קצר אך לא חתוך, וזאת לאחר שבבריטניה פותח גזע משני של בוקסרים שנולדים עם זנב קצר באופן טבעי.

לבוקסרים פרווה חלקה, קצרה ומבריקה. צבעים אופייניים לבוקסרים יכולים להיות חום כהה עד בהיר או מעורב, מנומר, או לבן. ישנם גם כלבי בוקסר עם כתמים לבנים בחלקים שונים בבטן או ברגליים. מבחינה גנטית, כלב הבוקסר אינו יכול להיות בצבע שחור אחיד.

בוקסר לבן הוא בוקסר שכתמיו הלבנים מכסים יותר משליש מגופו או שהוא לבן לחלוטין. יש לדעת שבוקסרים מצבע כזה נוטים להיות בסיכון רב יותר למחלות תורשתיות כמו חירשות ומחלות עור.

תוחלת החיים של הבוקסרים הם בין 10-12 שנים.

אם בכוונתכם לפנות לקנייה של בוקסר מבית גידול, יש לוודא שזהו בית גידול מורשה על מנת להימנע מכלב עם בעיות תורשתיות נפוצות בגזע זה. חלק מהבעיות הבריאותיות עלולות להיות חירשות (נפוץ בבוקסרים לבנים), בעיות מפרקים ועמוד שדרה, בעיות לב, אלרגיות ותסמונת דאון.

http://www.youtube.com/watch?v=LWN8nWsEWDk

אופי והתנהגות

ישנם אנשים המכנים את הבוקסרים "גורים נצחיים", וזאת בגלל שתקופת ההתבגרות שלהם היא ארוכה מהרגיל, מה שאומר שהם בעלי אופי שובב ונמרץ כמו של גורים אפילו בגיל מבוגר יותר.

גורי בוקסר הם בעלי אופי אוהב, ממושמע, אמיץ, וחברותי. הם אינטליגנטיים נורא, מה שהופך אותם לסקרנים מטבעם.

הבוקסרים נקשרים מאוד למשפחות שלהם, והם מגוננים עליהם בכל עת. בגלל תכונה זו, יכולים לעיתים להיות תוקפניים ולחשוף שיניים לאנשים או כלבים זרים אם מרגישים איום כלפי משפחתם.

הבוקסר הוא כלב אידיאלי לגידול בבתים עם ילדים. עם זאת, לא מומלץ למשפחות עם פעוטות או ילדים קטנים מאוד, כיוון שהבוקסרים הם אנרגטיים ומגושמים לרוב, ולמרות שידועים בסובלנות רבה לילדים, עלולים לעיתים לא להיות מודעים לגודלם ולהפיל את הילדים או לגרום לחבלה בטעות.

כלב הבוקסר מסתדר עם כלבים וחתולים אחרים במיוחד אם גדל איתם או הכיר אותם מגיל קטן. הכרויות עם חיות אחרות בגיל מבוגר יותר צריכות להתקיים בעדינות ובסבלנות כיוון האופי המגונן של הבוקסרים.

ברגע שהם רואים שחברם החדש לא מעוניין לפגוע בהם או במשפחתם, הם יקבלו אותו כחבר טוב ולא ישכחו אותו לעולם.

טיפול וגידול נכון

בוקסרים אינם מתאימים לגידול בחצר או מחוץ לבית. פרוותם היא קצרה ודקה ולכן אין להם שכבות בידוד, מה שהופך אותם לרגישים לשינויי מזג אוויר.

בימי חורף גשומים למשל, סביר להניח שהבוקסר שלכם יוותר על טיול לגינת הכלבים ויעדיף להתכרבל איתכם מתחת לשמיכה, כמה שיותר קרוב למפזר חום.

הם כלבים אנרגטיים ונמרצים, במיוחד הגורים והצעירים, לכן אם בכוונתכם לאמץ בוקסר מבית גידול, חשוב לבנות לוח זמנים נכון ולהקדיש לו זמן מדי יום, שיאפשר לו לפרוק אנרגיה בטיולים ארוכים ומשחקים בחוץ.

בוקסרים שלא מקבלים מספיק פעילות גופנית עלולים להשתעמם בקלות ולחפש הרפתקאות חדשות תוך כדי שהם הורסים את הבית. לכן חשוב מאוד לספק לבוקסר את כל הפעילות הנחוצה לו ליום יום.

כאשר מאלפים את הבוקסר, חשוב להשתמש בשיטות חיוביות ונעימות בצורה עקבית תוך שימוש בצ'ופרים ומילים טובות. זאת כיוון שחינוך בדרך נוקשה עלולה לפתח אצל הבוקסרים נטייה למרוד בבעליהם, לכן התוצאות של האילוף לא יהיו יעלות.

בעת הטיולים, חשוב לתת להם הזדמנות להכיר כלבים אחריות ולרכוש חברים. תהליך זה עוזר להם להבחין בין חברים לאויבים, ועוזר בפיתוח האופי והרגש. הבוקסרים מסתדרים מעולה עם כלבים מכל הסוגים והגילאים.

 

בריאות וטיפוח

הבוקסרים קלים לטיפול וטיפוח. פרוותם הקצרה והמבריקה משירה פחות מכלבים אחרים. סירוק עם מסרק מתאים בתדירות של פעם בשבוע תעזור למנוע נשירה.

מומלץ לא לקלח בוקסרים בתדירות גבוהה, כיוון שמקלחות רבות עלולות לפגוע בעורם הרגיש. מומלץ לקלח אותם אחת לחודש עם שמפו איכותי והיפואלרגני שמותאם לפרווה רגישה.

התזונה של הבוקסרים צריכה להיות מתאימה לכלבים מגזע גדול, על מנת שיקבלו את כל הערכים התזונתיים שהם זקוקים להם. מזון איכותי ישמור על פרווה מבריקה, ימנע נשירה, וישמור על מבנה גוף בריא ומשקל תקין.

הבוקסרים נוטים לסבול מאלרגיות למזונות שונים או צמחים. חשוב לשים לב לבעיות בריאותיות כמו שינויים או גירויים בעור ובפרווה, הפרשות מהאוזניים או ריחות לא נעימים מהגוף או מהצואה וגירודים במקומות שונים בגוף. כל אלה עלולים להעיד על כך שהכלב שלכם סובל מאלרגיה. ניתן להתייעץ עם וטרינר על הגורמים לרגישויות ומומלץ להאכיל את הבוקסר במזון לכלבים היפואלרגני שמתאים לגזע.

גורי הבוקסר נחשבים לגזעים עם חזה רחב, מה שהופך אותם לרגישים לבעיות בריאותיות כמו היפוך קיבה למשל. היפוך קיבה הוא מצב בו הכלב אוכל ושותה כמות גדולה של מים ואוכל ופעיל מיד אחר כך, מה שגורם לקיבה להתמלא בגז ולהתהפך על ציריה. מצב זה עלול להיות קטלני לכלב. לכן על מנת להימנע מכך, חשוב להאכיל את הבוקסר בשעות קבועות למנוע ממנו לקפוץ או לרוץ אחרי הארוחות.

לסיכום, כלבי בוקסר הם כלבים מקסימים עם אופי מיוחד במינו. גידול וטיפוח נכון ומותאם לגזע ייתן לכם כלב בריא ועמיד וישמור על תוחלת חיים גבוהה ואיכות חיים מעולה. השקעה באילוף נכון חשובה לייצוב האופי של הבוקסרים, לכן יש לתת חשיבות עליונה לנושא ולהיות קשובים לכלבכם  על מנת שתוכלו לעבוד יחד ולהגיע לתוצאות  מוצלחות.

http://www.youtube.com/watch?v=ZUR0RpSIGzg

סיכום

קלים לטיפול וטיפוח, אינטליגנציה גבוהה, מראה מרשים וגוף אטלטי. כל אלה לא הספיקו כדי לשכנע אתכם לאמץ כלב בוקסר למשפחה?

אומנם הבוקסר לא מתאים לכל אחד, שהרי מדובר בכלב אנרגטי ביותר שמצריך הוצאת אנרגיה, אבל הוא כלב צעיר ברוחו ויהפוך להיות חלק מכל משפחה שתכניס אותו לחייה.

אנו בטוחים הוא היה בן לוויה שלא תצטערו עליו לרגע.

 

להזמנה חייגו :