יורקשייר טרייר- כל מה שכדאי לדעת על הגזע

רקע

היורקשייר טרייר, הידוע גם בכינוי "יורקי" הוא גזע כלבים בגודל קטן. הוא אחד מגזעי הכלבים הפופולאריים והאידיאליים ביותר ללוויה, שעשוע  ותערוכות כלבים.

היורקשייר טרייר הוא כלב אינטיליגנטי, מתוק ונוח לגידול בדירה. הוא בין הגזעים האהובים ביותר בישראל ובאירופה, וזאת בגלל האופי האוהב והמתמסר שלהם, רוח שטות ושמחת חיים אינסופית.

מקורו של היורקשייר טרייר-

היורקשייר טרייר קרוי על שם האזור יורקשייר שבבריטניה, שם הגזע פותח לראשונה מעירוב בין כמה סוגי כלבי טרייר. באמצע המאה ה19, בשיאה של המהפכה התעשייתית באנגליה, הגיעו לאנגליה פועלים רבים מסקוטלנד על מנת לחפש עבודה ככורים במכרות פחם.

הם הביאו איתם סוגים שונים של כלבים, ביניהם הקליידסדייל טרייר, הפייסלי טרייר, הסקיי טרייר הווטר סייד טרייר וכלבי המלטז. עם השנים הם יצרו עירבובים בין הגזעים עד שהתקבל הצאצא הראשון של היורשקשייר טרייר, שהיה בעל שיער חלק וגולש ומבט שובה לב.

הסקוטים היו נעזרים בכלבים בעבודתם. הם היו שולחים את הכלבים למערות צרות במכרות הפחם על מנת שיתפסו מכרסמים וחולדות שהיו מזיקים להם בעבודתם. כורי הפחם נדהמו והופתעו מהאומץ והגבורה שאיפיינו של היורקשיירים שלהם, שהיו חסרי פחד כשהגיעה העת להתעמת עם מזיקים שהיו לעיתים גדולים מהם בראש.

מהר מאוד התפשטה השמועה על הכלבים האמיצים והיפים למראה, ואנשים רבים החליטו לרכוש כלבים מגזע זה על מנת שישמשו אותם כבני לוויה לביתם ומשפחתם, ופחות למטרות עבודה במכרות. כך גם החלו היורקשיירים לתפוס תאוצה בקרב מגדלי הכלבים לתערוכות, עד שקיבלו מעמד משלהם בתערוכות הכלבים.

עם השנים עבדו רבות על מנת לשבח את הגזע הידוע לנו כיום, בעל הפרווה הארוכה והחלקה כמשי ומאפיינים רבים במראהו של היורקשייר השתנו והותאמו לחיי בית, יותר מאשר לעבודות ציד וגישוש.

למרות השינויים הרבים שעבר הגזע, הצליח היורקשייר טרייר לשמור על האופי האמיץ והמיוחד אותו קיבל מאבותיו הקדומים.

יורקשייר טרייר
יורקשייר טרייר

מאפייני הגזע

כלבי היורקשייר טרייר הינם כלבים מגזע קטן. גובהם לא עולה על 20 ס"מ ומשקלם נע בין קילו וחצי ל 3 ק"ג. (אך יכול גם להיות גבוה מזה, בייחוד אם היורקשייר שלכם הוא חובב חטיפים מושבע).

פרוותו של היורקשייר טרייר היא חלקה כמשי, ובעלת שכבה אחת ואחידה. פרוותם נחשבת כ"שיער" לעיתים רבות, ולא כפרווה רגילה. אחד מהיתרונות הבולטים בפרוותם של היורקשיירים הוא שהיא אינה משירה כלל. לכן, אנשים בעלי אלרגיות לפרוות כלבים או אנשים המקדישים חשיבות יתר לניקיון הבית יעדיפו לאמץ יורקשייר טרייר מהסיבות הללו.

אופי ואילוף

היורקשיירים הם כלבים נבונים, מלאים בטחון עצמי ובעלי נוכחות מורגשות. למרות מימדיהם הקטנים, לרוב יהיה קשה להתעלם מהם כאשר הם איתכם באותו החדר. הם אוהבי תשומת לב וינסו לקבל אותה בכל מחיר.

כלבי היורקשייר טרייר אינם קלים לאילוף. הם בעלי אופי עקשן נורא ותמיד ינסו "לעמוד על שלהם" ולמתוח גבולות. מומחים ממליצים על אילוף גורי יורקשייר טרייר באמצעות כלוב אילוף או גדר גורים על מנת לקבוע להם גבולות מגיל צעיר ולמנוע מהם להרוס את הבית.

ליורקשייר שלפוחית שתן קטנה להפליא, מה שהופך את האילוף שלהם לעשות צרכים מחוץ לבית לאתגר של ממש. גם יורקשיירים בוגרים שמאומנים לצרכים בחוץ, לעיתים לא מצליחים למנוע מעצמם לעשות פיפי ברחבי הבית מכיוון שאינם מצליחים להתאפק אם לא מוציאים אותם כמה שעות בודדות.

פתרון מעולה למצבים שכאלה הוא שימוש בפדים לאימון גורים. הפדים הם משטחים סופגים אותם ניתן להניח במקום מיועד בבית או בתוך רשת האילוף. הם קלים לניקוי ומהווים פתרון מושלם לחינוך לצרכים מהיר, יעיל, ואורך טווח.

מומלץ לחנך את גורי היורקשייר טרייר שלכם לעשות את צרכיהם על הפדים לאימון על מנת שלא ילכלכו את הבית. פתרון זה יעיל במיוחד גם על מנת לאלף את כלבכם לעשות צרכים במקום מיועד וגם על מנת למנוע תאונות ברחבי הבית.

היורקשייר טרייר פעיל מאוד במסגרת ביתו. הוא אינו זקוק לפעילות רבה מחוץ לבית ויסתפק בטיולים קצרים. עם זאת, מומלץ לחשוף אותו בזמן הטיול לכלבים אחרים ואנשים חדשים על מנת ליצור תהליך של סוציאליזציה וקבלת השונה. היורקשייר נוטה להיות שמרן וקנאי לבעליו, ומשחקים עם חברים חדשים ימנע התנהגות לא רצויה מסוג זה.

אין זה מומלץ לגדל יורקשייר טרייר יחד עם ילדים קטנים ופעוטות בבית. זאת בגלל גודלם הקטן ושבריריות שלהם. ילדים קטנים עלולים בטעות לגרום נזק לגופם העדין של הירקשייר טרייר, אפילו אם בשוגג. אם החלטתם לאמץ יורקשייר טרייר לבית עם ילדים קטנים, יש לחנך אותם לנהוג כלפי בעדינות ובזהירות רבה.

http://www.youtube.com/watch?v=35xtvL0NfH4

תזונה נכונה

היורקשייר טריירים דורשים מזון כלבים מיוחד, בכל גיל. הם אניני טעם, בררנים, ורגישים למזונות שונים. חשוב להתאים ליורקשייר שלכם מזון בהתאם לשלב חייו, גודלו, והעדפותיו בכל עת.

המזונות שמתאימים ליורקשיירים הם מזונות לכלבים מגזע קטן. עד גיל שנה המזון חייב להיות מסווג כמזון לגורים מגזע קטן, ומעל גיל שנה- לכלבים בוגרים מגזע קטן. יש לשים לב שהמזון מכיל גרגירים קטנים על מנת שיוכל ללעוס את הגרגרים בהנאה ולא יתקשה באכילתם.

ליורקשייר טריירים קיבה רגישה. רובם הגדול רגישים למזונות המכילים עוף או דגנים. אין לדעת בדיוק למה כלבכם יהיה רגיש, והאסטרטגיה היחידה אותה וטרינרים ממליצים על מנת לגלות זאת היא ניסוי וטעייה. לכן מגיל צעיר יש לנסות מזונות שונים על מנת להבטיח שהיורקשייר שלכם אוהב את המזון שבחרתם לו, אך גם לוודא שאינו גורם לפריחות או בעיות מעיים כמו שלשולים והקאות.

יופי וטיפוח

הפרווה היחידה במינה של היורקשייר טרייר דורשת טיפוח תמידי. כיוון שאינה משירה הרבה ולא מתחלפת עם מעבר העונות, יש להשקיע בתספורות לעיתים תקופות, על מנת ששיערם לא יסתבך ויגרום להם לאי נוחות.

בעלי יורקשיירים רבים משקיעים מאמצים אדירים על תספורות מקוריות ומיוחדות לכלביהם המעניקות לפרוותם מראה זוהר ונקי.

פרוותם של הירקשיירים גדלה בקצב מהיר, ולעיתים רבות הפרווה באזור פניהם נהיית ארוכה מאוד עד כדי כך שהיא מסתירה להם את העיניים. זאת הסיבה שבגללה רבים בוחרים לאסוף את השיער באזור הראש ל"קוקו" קטן ועומד במרכז הראש בעזרת גומיות צבעוניות. מעבר למראה האופנתי והחמוד שזה מעניק ליורקשייר, איסוף השיער בגומיות מונע מהשיער להיכנס לעינייהם ולהפריע להם לראות.

היורקשייר טרייר רגיש בצור קיצונית לשינוי טמפרטורה, ובייחוד לקור ולחות. הם נוטים לרעוד ולחפש מחסה חמים ברגע שמזג האוויר מתחיל להתקרר. חשוב לשמור על גופם העדין של הכלבים האלה בייחוד בחורף ולהצטייד בסוודרים ובגדים המתאימים למידותיהם. שמירה על חום גוף והלבשתם בהתאם תמנע מהם לחלות ולהצטנן בעונות הקרות של השנה.

אחד הדברים החיוניים ביותר על מנת לעזרו לשמור על בריאותו של כלבכם היא מיטה איכותית. היורקשיירים מתקשים לישון על רצפה קרה ללא מיטה כיוון שהם מתקשים להתחמם במהלך הלילה. מיטה חמימה שמתאימה לגודלו תפתור את הבעיה, וגם תגן על מפרקיו ורגליו העדינים מהרצפה הקשה.

השיער החלק ונעים של היורקשייר זקוק לטיפוח תמידי ויום יומי על מנת שיראה זוהר ומלא חיים. חשוב להבריש את פרוותו של כלבכם לעיתים קרובות באמצעות מברשת המיועדת לשיער מסוג זה על מנת למנוע קשרים וסבכים בפרוותם.

פנאי ומשחקים

היורקשיירים הם בעלי אופי שובב ונמרץ. הוא אוהבים לשחק עם בני הבית ותמיד ישמחו לקבל צעצוע חדש במנה או עצם טעימים.

חביבים במיוחד על היורקשיירים הם צעצועים מצפצפים ומרעישים. הם נהנים לשחק איתם שעות על גבי שעות, לקחת אותם איתם ממקום למקום, ואף ללכת לישון איתם בלילה.

מומלץ לספק לכלבכם צעצועים איכותיים ועצמות שונות ומגוונות על מנת שלא ישתמם בקלות, אך גם מכיוון שמשחק ממושך על צעצועים ולעיסת עצמות שומרים על בריאות השיניים ועל הגיינה אוראלית מעולה.

להזמנה חייגו :