דני ענק- כל מה שכדאי לדעת על הגזע

רקע

הדני הענק, כשמו כן הוא, הוא גזע הכלבים הענק ביותר שקיים בעולם. עם הסטוריה רבת שנים ומוניטין אהוב בקרב מגדלי הכלבים בעולם, הדני הענק הוא אחד מהגזעים הפופולאריים ואהובים ביותר.

אל תתנו לגודלו העצום לבלבל אתכם, כי מתחת לחזות הענקית שלהם מסתתר כלבלב עם לב ענק ואופי עדין באופן מפתיע.

אחד מכלבי הדני הענק המפורסמים ביותר היה סקובי דו מהסדרה והסרטים האהובים. סקובי דו היה כלב מתוק, חמוד וענק שחשש מכל דבר, מה שלרוב מאפיין את כלבי הדני הענק, שלא סתם קיבלו את הכינוי "ענקים עדינים".

דני ענק
דני ענק

מקורו של הדני הענק

למרות ששמו של הדני הענק רומז שמקור הגזע הוא מדנמרק, האמת היא שמקורו הוא בעצם מגרמניה. כלבי הדני הענק הראשונים נוצרו משילובים בין כלבים מסוג מסטיף אנגלי ווולפהאונד אירי.

המגדלים הראשונים של כלבי הדני הענק רצו ליצור כלבים אולטימטיביים לצייד של חזירי בר. הם התכוונו ליצור גזע ענק במימדיו, חזק, גבוה ואמיץ, שיוכל לאתר חזירי בר ולנטרל אותם.

עם השנים, שימוש בנשק חם לצייד חזירים נעשה נפוץ יותר ויותר, וציידי חזירי הבר הפסיקו להשתמש בכלבי דני ענק לצייד, אך עדיין נהגו לצרף אותם למסעות הצייד שלהם כבני לוויה.

עם הזמן והתרבות הגזע, החלו אנשים רבים להתאהב בכלבי הדני הענק כאשר גילו את האופי הנעים והעדין שלהם ואת הפוטנציאל האדיר שלהם ככלבי שמירה ולוויה.

על הגזע

לא פלא שהדני הענק מוגדר כ"כלב הגדול בעולם". משקלם של כלבי הדני נע בין 52 ל80 קג! גובהם ארוך מהרגיל גם כן ונע בין 70-80 ס"מ.

את שיא הגינס לכלב הגבוה ביותר בעולם מחזיק כלב מגזע דני הענק העונה לשם זאוס, שאורכו היה 111.8 ס"מ מכף רגל ועד הכתף.

אוזניהן הן באופן טבעי שמוטות ומשולשות.

למרות שבעבר הרחוק היה נהוג לקצוץ את אזניהן על מנת שיעמדו, כיום תהליך זה הוא מנוגד לחוק ואף הוכיחו שהוא מזיק לשמיעתם ולבריאותם של כלבים אלה.

לכלבי הדני הענק יש שבעה סוגים של צבעי פרווה המשיוכים לגזע-

1) זהוב- צבע חום בהיר מאוד, לרוב עם "מסיכה שחורה" המכסה את הפנים, ולעיתים את האוזניים.

2) מנומר- "ברינדל" באנגלית. עם מראה מנומר לאורך הפרווה בשילובי גוונים חומים ואפורים שונים.

3) שחור- לעיתים עם כתמים לבנים באזור החזה או כפות הרגליים.

4) דלמטי- "הארלקין" באנגלית. מראה לבן עם כתמים שחורים הפזורים אקראית על רחבי גופו של הדני.

5) צבעי שיש- "מרל" באנגלית. מראה אפור עם שילובים של כתמים ומריחות של צבע לבן, חום ושחור.

6) גלימה- או "מנטל", מוגדר כלבן בעל כיסוי גלימתי של צבע שחור.

7) כחול- בצע גוון אפור אחיד ובהיר, ויכול להופיע עם כתם לבן על החזה או על קצות האצבעות.

גידול וטיפוח

למרות גודלו ומשקלו העצום, כלבי הדני הענק הם בעלי אופי רגוע ושלוי מספיק לגידול בבית. למרות זאת, פחות מומלץ לגדלם בדירה קטנה כיוון שהם עלולים להפיל דברים כאשר מתרגשים על יתר המידה מהמילה "טיול" או "חטיף" ומחליטים לקפוץ ממקום למקום.

כלבי הדני הענק רגישים לקור, ויעדיפו לא להישאר בגינה אלא להתכרבל יחד עם בעליהם מתחת לשמיכה. הם אף יעדיפו לוותר על טיול אם בחוץ יש גשם חזק (אלא אם כן הם מצויידים בסוודר או מעיל גשם).

כלבי דני ענק הם רגועים בטבעם, אך עדיין זקוקים לפעילות גופנית יום יומית. ההמלצה המקובלת היא היא טיול ארוך של לפחות חצי שעה עד שעה בנוסף לטיולים הקצרים הרגילים, בו חשוב לתת להם לפרוק אנרגיה ולשחק.

לגורים מגזע זה חשוב לתת זמן משחק ארוך יותר ולהקדיש זמן לאילוף תוך כדי הטיול. חשוב לדעת, שלגורים מגזע זה אסור לעסוק בפעילות גופנית מוגזמת הכוללת ריצות ארוכות או קפיצות לגובה מוגזם. זאת כיוון שעד לגיל של 18 חודשים, העצמות שלהם עדיין בתהליכי גדילה, מה שהופך אותן לשבירות ועדינות נורא. לכן חשוב לשים לב שכלבכם לא מגזים בעת הפעילות הגופנים ויש לאפשר לו זמן מנוחה לעיתים.

גורי דני ענק אוכלים הרבה. חשוב להתאים להם אוכל כלבים איכותי על מנת להבטיח שיענה על כל הצרכים שלהם ויעזור לגדילה טובה והתפתחות נכונה של השלד והשרירים. לא מספיק להאכיל במזון רגיל לגורים, ומומלץ לרכוש מזון לגורים מגזע גדול, המכיל כמות רבה יותר של סידן וגלוקזמין שחיונים להתפתחות העצמות והמפרקים. ישנם גם תוספי מזון המומלצים לגזעים גדולים מסוג זה המכילים תוספי סידן וגלוקזמין, אותם ניתן לתת ככדורים או כתוסף למזון. ניתן להשיג תוספים אלה בכל חנות חיות או מרפאות וטרינריות.

לעיתים נראה כי כלבי דני ענק משירים המון פרווה ברחבי הבית. זה נכון כמובן, אך לא בגלל סוג פרוותם אלא בגלל גודלם הענק ושטח פרוותם. שימוש במברשת מתאימה והברשה של הדני לעיתים תקופות יעזור למנוע

נשירה וישמור עליהם נקיים. בהתחשב בעובדה שלא קל בכלל לקלח כלב בגודל כזה באמבטיה רגילה, הברשה לעיתים קרובות תצמצם את הצורך במקלחת באופן משמעותי.

אילוף מוצלח

כלבי הדני הענק הם קלים ונוחים לאילוף. אילוף של כלבים אלה מתאים גם לאנשים ללא ניסיון באילוף כלבים. הם צייטנים, ממושמעים וצמאים ללמוד מבעליהם. חווית האילוף היא מספקת ביותר אם נעשת בצורה נכונה.

אילוף באמצעות כלוב אילוף יכול להועיל מאוד לקביעת גבולות ברורים לכלבם ועוזר למנוע "תאונות" ברחבי הבית. לגורי דני ענק חשוב להתאים כלוב המתאים למימדיהם העצומים. כאשר אתה מחפשים כלוב אילוף למכירה, יש לקחת בחשבון שכלבים אלה גודלים בצורה מהירה מאוד, והכלוב עלול להיות קטן להם במהרה. לכן מראש יש לרכוש את הגודל המתאים ביותר, ורצוי הגדול ביותר, על מנת להימנע מהוצאות מיותרות.

כלבי דני מסתדרים מעולה עם ילדים ובעלי חיים אחרים, במיוחד אם הם מכירים אותם מגיל צעיר. הם חברותיים מאוד וסקרנים להכיר חברים חדשים בכל עת. למרות זאת, יש להיזהר כשמציגים אותם לבעלי חיים קטנים מדי או פעוטות. למרות שלעולם לא יפגעו בהם בכוונה תחילה, הם עלולים להפגין נלהבות ושמחה מוגזמת כשמכירים חבר חדש, מה שעלול לגרום להם להפיל או לדרוך עליהם בלי כוונה. לכן, חשוב להיות לידם ולהשגיח בהמהלך המפגש, ובמהרה הם יבינו שיש להפגין זהירות ותשומת לב.

http://www.youtube.com/watch?v=5Xh2KfgHPkY

בעיות בריאותיות

אחת מהבעיות הנפוצות ביותר אצל גזעי הדני הענק, יחד עם עוד כלבים בעלי חזה רחב היא היפוך קיבה. תופעה זו נגרמת עקב הצטברות של גזים בקיבה עקב אכילה מהירה או פעילות גופנית נמרצת מיד לאחר ארוחה כבדה. תופעה זו עלולה להיות קטלנית לחיו של הכלב. על מנת למנוע זאת, אין לתת לכלבכם להתרוצץ או לשחק לאחר הארוחה. יש לשמור שהוא ינוח לפחות כמה שעות אחרי שסיים לאכול.

פתרון נוסף הוא קערות מזון לאכילה איטית. קערות אלה נועדו על מנת למנוע בליעה מהירה של האוכל ללא לעיסה. הקערות מיוצרות בצורה מיוחדת הכולאת את גרגירי המזון בחריצים מיוחדים, שמקשים על הכלב להשיגם במהרה. מבנה זה של הקערה עוזר להפחית את המהירות בה הכלב אוכל את המזון ובכך מונעת בעיות כמו היפוך קיבה ובחילות.

כמו שהוזכר קודם במאמר, עצמותיהן של כלבי הדני הענק הן שבריריות מאוד בשנים הראשונות של חייהם. חשוב למתן פעילות גופנית ולהאכילם במזון המכיל סידן בכמות מתאימה על מנת למנוע בעיות שלד עתידיות כמו פריקת ירך, או שבירת עצמות.

כמו כלבים רבים מגזעים גדולים, תוכלת החיים של כלבי הדני הענק אינה ארוכה במיוחד. הם מגיעים לגיל של בין 8-10 שנים.

למרות שזה מצער מאוד שתוחלת החיים שכלבי דני ענק היא קצרה כל כך, חווית הגידול של כלבים אלה היא מדהימה ומספקת. הם יחידים במינם, מדהימים, אציליים, אוהבים את החיים ואת משפחתם, ובלתי נשכחים.

להזמנה חייגו :