דוברמן פינצ'ר – המדריך המלא לגזע

רקע

הדוברמן פינצ'ר או בשמו המקוצר כיום, דוברמן, הוא כלב עבודה ושמירה ממוצא גרמני.

הדוברמן הוא הגזע היחיד שנקרא על שם הבן אדם שפיתח אותו.

אי אפשר להתווכח עם העובדה שהדוברמן הוא כלב מרשים מאוד והוא ממוקם במקום החמישי ברשימת הגזעיים החכמים ביותר.

כלב דוברמן
כלב דוברמן

מקור הגזע והיסטוריה

ישנן חילוקי דעות באשר לאבות גזע הדוברמן, אך מוסכם ששני אבותיו הראשונים הם הרוטווילר שהוא בעל יצר שמירה, והרועה גרמני מהטיפוס העתיק, בעל האינטליגנציה גבוהה.

מאוחר יותר התווספו אליו הפינצ'ר הגרמני בעל התגובות החדות והמהירות, המנצ'סטר טרייר בעל השיער הקצר והרך והגרייהאונד המהיר. כל אלה תרמו לאופי האידיאלי של הדוברמן.

הגזע אשר פותח בסביבות שנת 1890 בגרמניה על ידי קרל פרידריך לואיס דוברמן, ומכאן נגזר שמו. קרל היה גובה כספי מס ורצה בן לוויה שישמור עליו מפני שודדים וגנבים.

הוא רצה כלב שיזכיר את הפינצ'ר הננסי אך יהיה גדול ממנו.

היה לו חשוב שהכלב שאותו הוא יוצר יהיה בעל אופי של כלב ליווי אידיאלי, חד-תגובה, ובעל יצר אגרסיבי כלפי זרים, מה שאכן מאפיין את הדוברמנים.

משנות השבעים של המאה ה-20 ועד היום נערכו שינויים רבים בגזע, שמטרתם הייתה הרבעת הכלבים הידידותיים יותר.

כתוצאה מתהליכי ההרבעה האלו חל שינוי באופיו של הדוברמן: הוא אינו תוקפני כשהיה, והיום הוא יכול להיות כלב משפחה לא רע בכלל. ובכל זאת, חשדנותו כלפי זרים נשמרה, והוא מתאים לשמש גם ככלב עבודה.

הגזע הוכר לראשונה על ידי מועדון הכלבנות האמריקאי בשנת 1908 ואילוהמועדון האמריקאי לכלבי דוברמן הוקם בשנת 1921 וכשנה מאוחר יותר אימצה ההתאחדות האמריקאית לכלבנות את תקן הגזע כפי שנכתב בהתאחדות לכלבנות הגרמנית.

הדוברמנים הראשונים הגיעו לישראל בשנות ה-40 של המאה ה-20, ומועדון הדוברמן הישראלי נוסד בשנת 1972.

הגזע היה פופולארי מאוד בישראל בשנות ה-70 ומאז ידע עליות וירידות. בישראל של ימינו חוזר הדוברמן לגדולתו לאט לאט וכמות הכלבים שמשתתפים היום בתערוכות ופעילויות ספורטיביות בעליה כל הזמן.

עובדה זו משמחת מאוד את אוהבי הגזע הישראליים שכן הגזע סבל מירידה משמעותיות בפופולריות שלו.

סך הכל הדוברמנים הישראליים באיכות טובה ביחס לאירופה, וישנם מגדלים בארץ עם כלבים איכותיים מאוד שמתחרים בהצלחה גם בזירה האירופאית.

 

נתונים ומאפיינים

הדוברמן נחשב לכלב בגודל בינוני-גדול. גובהו של הזכר נע בין 68 ס"מ ל-72 ס"מ במשקל של 40-45 ק"ג.הנקבה קצת נמוכה יותר מהזכר והגובה שלה נע בין 63ס"מ ל-68 ס"מ. במשקל של 32-35.

לדוברמן, על פי התקן האירופאי, מבנה גוף מרובע, כלומר הגובה של הכלב זהה לאורך שלו, צווארו של הדוברמן ארוך, הוא בעל ראש צר ופרווה קצרה בצבעים שחור, חום וכחול (מזכיר צבע כסוף).

בשל היותה של הפרווה קצרה, לא צריך להגזים בהברשה של כלבכם ומספיק להברישו פעם בשבוע.

ישנו צבע נדיר ביותר של הדוברמן והוא הצבע הלבן והוא מכונה "הדוברמן הלבקן". הדוברמן הלבקן הופיע לראשונה בשנת 1976.הדוברמן הזה נוטה לבעיות התנהגות ובריאות שונות אשר יפורטו בהמשך.

מבחינת הדוברמן האמריקאי, התקן מעט שונה וישנם כלבי דוברמן בצבעים בהירים, ובגוון כחול, צורתם שונה במקצת וחלקם אף גדולים ממקביליהם האירופים.

הדוברמן נחשב לכלב בעל אופי יציב ואמין.הדוברמן הוא כלב מאוד נאמן לבעליו, נחוש, אמיץ, רגוע, רגיש וחד הבחנה. התייחסותו לזרים חשדנית, אך לרוב דוברמן לא יתקוף אם אינו מרגיש איום מצדו של הזר.

הדוברמן זקוק לשטח מחיה גדול, שכן הוא כלב אנרגטי מאוד ועליו לפרוק אנרגיה. יחד עם זאת, אין שום מניעה מלהחזיק אותו בדירה במידה ותפרקו לו את האנרגיה לפחות פעם ביום במהלך טיול ארוך וטוב.

באירופה בתקן הגזע מושם דגש מיוחד על מרכיבי אופיו ככלב לוויה וככלב עבודה,בנוסף על התאמתו לגדול כחלק ממשפחה. לעומת זאת, מבחינת הדוברמן האמריקאי, תקן הגזע מעט שונה.

הדוברמן נמנה עם מספר גזעים אשר נהוג היה לקצץ את אוזניהם ואת זנבותיהם מאז היווצרותם. מאז האיסור בשנת 1987 על ניתוחים קוסמטיים מיותרים בבעלי חיים, המראה של הדוברמן שונה וזנבו נשאר ארוך ואוזניו לא עומדות יותר.

תוחלת החיים של הדוברמן נעה בין 10 ל-13 שנים.

אילוף

מעצם היותו כלב עבודה, הדוברמן קל לאילוף איך אינו מתאים לכל אחד ולאו דווקא יהיה כלב קל למי שאין לו עבר וניסיון עם כלבים.

רצוי להתחיל את האילוף כבר מהשלב שבו כלבכם גור ולהמשיך להתמיד לאורך כל הדרך. באמצעות האילוף אתם תחזקו את הקשר שלכם עם כלבכם ותיצרו מערכת יחסים בריאה.

חשוב שהמאלף העיקרי של הדוברמן יהיה אדם יציב אשר לא יכופף את הכללים כדי שהמשמעת של הדוברמן שלכם לא תתרופף.

הדוברמן הוא כלב שנהנה לעבוד, ללמוד ותמיד רוצה לרצות את בעליו. כמו כן, הדוברמן נחשב לכלב חכם מאוד והוא ימשיך ללמוד כל עוד אתם תמשיכו ללמד אותו.

כדי לקבל כלב מאוזן ושמח, יש לפרוק לו את האנרגיה לפחות פעם אחת ביום למשך שעה לפחות וכך על בסיס יום יומי.

ביחס להתנהגות מול כלבים אחרים, הדוברמן חברותי גם עם כלבים וחיות מחמד אחרות, במיוחד אם אלה גדלו יחדיו מתקופת הגורות.

הדוברמן עשוי להיות תוקפני כלפי כלבים ובעלי חיים אחרים במידה וחש שאלה מהווים סכנה לבני משפחתו.

לכן חשוב מאוד לחשוף את כלבכם כבר מתקופת הגורות למגוון רחב של כלבים, מגוון רחב של אנשים ומגוון רחב של סיטואציות כדי להביא את כלבכם לכלב מאוזן הרבה יותר בבגרותו.

דוברמן מאולף יקל משמעותית על החיים של כל בני הבית ולכן חשוב להשקיע את הזמן והמאמץ באילוף. התוצאה בסוף תהיה שווה את זה.

 

הדוברמן ככלב עבודה

במקומות שונים בעולם נפוץ השימוש בדוברמן ככלב עבודה, במיוחד בשמירה על מבנים ועבור כוחות הביטחון.

באירופה נהוג לערוך מבחני אופי ומבחני עבודה לכלבי דוברמן, בשביל לבדוק ולבחון את יכולתם לביצוע משימות.

בתחילת שנות השבעים של המאה ה-20 היה גזע הדוברמן בשיא הפופולריות שלו ככלב עבודה. עם זאת, עקב האגרסיביות הרבה שבו, לא נהנה הגזע ממוניטין טוב במיוחד והיה נחשב לכלב מסוכן, ושימש לרוב ככלב שמירה.

 

דוברמן בדירה

הדוברמן של היום הוא כלב משפחה אידיאלי, הוא ידידותי מאוד ונאמן. הוא קשור מאוד לבעליו ומעולה עם ילדים.

כאמור, לדוברמן יש אנרגיה רבה והוא חייב לבצע פעילות ספורטיבית לפחות פעם ביום, מבלי קשר לטיולים רגילים 3 פעמים ביום.

כדי שהדוברמן שלכם יהיה שמח וגם אתם, אתם חייבים לפרוק לו אנרגיה שאם לא, יהיה מתוסכל וינתב את האנרגיה שלו להרס הבית.

למרות העובדה שיש לו אנרגיה רבה, הוא לא מתאים לחיים בחצר. כמו שכבר צוין, הוא כלב שמאוד קשור לבעליו ולמשפחתו, מאוד אוהב את ילדי הבית ולכן ריחוק שלו מבני הבית יגרום לו נזק ועלול לפתח בעיות התנהגות לא רצויות.

בנוסף לאמור, הדוברמן של ימינו לא מותאם למחייה בתנאי חורף קיצוניים שבהם קר וגשום. לדוברמן שלכם יהיה הכי טוב אם תשמרו אותו קרוב לליבכם ולביתכםJ

מחלות

הדוברמן הוא גזע שבריא בדרך כלל.

אומנם ישנם סיכונים לבעיות גב עקב המבנה העגלגל של עמוד השדרה, הפרעות גנטיות בזרימת הדם והשמנה בגיל בוגר. כמו כן, הדוברמן רגיש להיפדיספלזיה (מחלת ירכיים) ובעיות לב, כך שמומלץ לבקר אצל הווטרינר לעתים קרובות או במידה וראיתם שהכלב מתקשה בתפקוד היום יומי כמו בעת ריצה, הליכה, קימה ממצב ישיבה או שכיבה לעמידה.

חשוב מאוד לא להזניח שום בעיה רפואית שמתעוררת.

יש לציין כי הדוברמן הלבקן נוטה לבעיות בריאות כגון בעיות עיניים ובעיות התנהגות. בעיות אלו גרמו למגדלי הגזע להפסיק להרביע את הדוברמנים הלבנים.

העובדה שהפסיקו להרביע את הדוברמן הלבקן גרמה לו להיות נדיר מאוד בעולם.

 

מכירה או אימוץ

לפני שאתם בוחרים לקנות דוברמן, היעזרו ברכז הגזע לאיתור גורים או המלטות קרובות.

קנייה תחת רכז הגזע מבטיחה גור להורים בעלי תעודות יוחסין ואישורי בריאות המעידים על עמידה בתו התקן הבינלאומי (FCI) של הגזע.

במידה ואתם רוכשים דוברמן פינצ'ר ממגדל פרטי אשר לא מספק תעודות, יכול מאוד להיות שבית הגידול שלו לא חוקי ולכן הגורים שהוא מציע למכירה יהיו בלי "אחריות" לבעיות כאלה או אחרות שעלולות לצוץ בעתיד ועליכם לקחת את זה בחשבון.

אם אין לכם צורך בתעודות, אנחנו ממליצים לכם לפנות לאימוץ.בעמותות השונות ניתן למצוא כלבי דוברמן לא גזעיים ומעורבים בכל מיני גזעים אחרים.

במידה ופניתם לאימוץ, חשוב שתדעו שהוא יהיה כרוך בתשלום של סל אימוץ שהולך לטובת החיסונים והסירוס/עיקור שלא כלבכם ולכן הוא לא יהיה בחינם.

 

סיכום

הדוברמן, כלב לוויה נאמן, אחד מהכלבים הכי חכמים בעולם, נהדר עם כל בני הבית ועם ילדים במיוחד, גזע שכל הזמן צמא ללמוד עוד ועוד.

אין אחד שיאמץ את הדוברמן ויתחרט על זה. הדוברמן בטוח יכנס ללב של כל מי שיחליט להכניס אותו לביתו.

להזמנה חייגו :