ג'ק ראסל טרייר- כל מה שכדאי לדעת על הגזע

לכל מי שאי פעם צפה בסרטי "המסכה" הקומיים והאגדיים מפעם בוודאי התעורר החשק הבלתי נשלט לחפש כלב בדיוק כמו שמופיע בסרט לאימוץ. הכלב הקטן, הנמרץ והחכם באופן לא יאמן, נגע לכולנו בלב ללא ספק. זהו הג'ק ראסל טרייר.

הג'ק ראסל טרייר הוא גזע כלבים קטן, חברותי לאנשים ובעלי חיים אחרים, ומלא שמחת חיים. הוא כלב פעיל במיוחד שנהנה מפעילות גופנית רבה, הכוללת ריצות ארוכות, טיפוסים, קפיצות ובעיקר נהנה לחפור בורות עמוקים באדמה על מנת למצוא אוצרות מעניינים.

הוא בורך באינטליגנציה יוצאת דופן שהופכת אותו לכל כך מיוחד ואהוב על מגדלי כלבים. הוא בעל אופי ענק ונוכחות מורגשת, למרות ממדיו הקטנים.

ג'ק ראסל טרייר
ג'ק ראסל טרייר

קצת היסטוריה

גזע הג'ק ראסל טרייר פותח בדרום אנגליה באמצע המאה ה19 על ידי הכומר  ג'ון ראסל שהיה מפורסם באותה העת בזכות עבודתו כאיש כמורה אך גם בגלל כישורי הצייד שלו. כאדם שאהב את תחביבו ורצה להצטיין בו, החליט ג'ון ראסל ליצור כלב קטן ואסרטיבי שילווה אותו בצייד שועלים.

מהר מאוד הפך הגזע ,שקרוי על דמו, לאהוב במיוחד על אנשים שעסקו בצייד למטרות ספורט. זאת בגלל האופי החרוץ של הג'ק ראסלים, שלא מפחדים מעבודה קשה ולא נחים עד שמשיגים את מטרתם.

הגודל הקטן והקומפקטי של הג'ק ראסל טרייר היווה יתרון לאותם האנשים כיוון שהיה קל לקחת אותו איתם ממקום למקום וגם בגלל היכולת להזדחל למקומות קטנים וצרים ולהשיג את הצייד.

מאפייני הגזע

הג'ק ראסל טרייר הוא בעל מבנה גוף קטן ונמוך. הוא בעל חזה צר ורגליים קצרות וחזקות שמותאמות לריצה לאורך זמן. משקלם מגיע עד 8 ק"ג וגובהם עד 30 ס"מ. הפרווה שלהם היא ברובה לבנה, עם כתמים בצבע שחור, חום או כתום בצורות וגדלים אקראיים במקומות שונים בגופם.

פרוותם היו לרוב חלקה, אך יכולה להיות גם מחוספסת, או שילוב בין שני הסוגים. אורך הפרווה הוא קצר לרוב אך יש סוגים של ג'ק ראסל להם פרווה בינונית באורכה במיוחד באזור הפנים.

בכל המקרים פרוותו של הג'ק ראסל היא ישרה ולא מתולתלת, ובעלת שתי שכבות המקנות בידוד לעור ממזג אוויר קיצוני. בגלל מבנה הפרווה שלהם חשוב להבריש אותם עם מברשת מתאימה וקשיחה אחת לשבוע, שתסלק את השיער שנשר, תמנע נשירת שיער, ותעודד צמיחה של פרווה חזקה ועמידה. נשירת שיער אצל הג'ק ראסלים נחשבת לבינונית.

אילוף

הג'ק ראסל הוא גזע שנחשב קל לאילוף למטרות שונות, החל מעבודות גישוש ועד לטריקים ופעלולים שונים. הוא צייתן מטבעו ותמיד יהיה מוכן ללמוד משהו חדש.

האינטליגנציה הגבוהה שלהם מאפשרת להם ללמוד ולזכור פקודות רבות ושונות. מאלפים מקצועיים שמתמחים באילוף הג'ק ראסלים ממליצים על אילוף בשיטה נוקשה ועקבית, זאת בגלל שגורי ג'ק ראסל נהנים למתוח גבולות כאשר הם גורים, ולכן חשוב להתחיל לאלף אותם מרגע האימוץ.

לאילוף נכון חשוב להשתמש באביזרי אילוף איכותיים שעוזרים לפתח את התודעה של גורי הג'ק ראסל טרייר. מאלפים ממליצים על שימוש בגדר אילוף בחודשים הראשונים שתעזור בקביעת גבולות ברורים לגור החדש.

כשרוכשים גדר אילוף או כלוב אילוף לג'ק ראסל שלכם, חשוב לוודא שהיא תהיה גבוהה מספיק. ג'ק ראסלים מצליחים לקפוץ לגובה רב, ומהר מאוד יצליחו לקפוץ אל מעבר לגדר אם יריחו משהו שיעניין אותם כמו חטיף טעים במטבח.

כיוון שהכלבי הג'ק ראסל טרייר אוהבים לרוץ המון ולמרחקים ארוכים, חשוב לתת להם הזדמנות לעשות זאת ללא החשש שיברחו או יאבדו את דרכם. לכן אפשר להשתמש ברצועות אילוף ארוכות שיאפשרו לגור שלכם לרוץ כמה שירצה ועדיין ישמרו אותו קרוב אליכם.

גידול וטיפוח

ג'ק ראסל טרייר מתאים לגידול בבתים פרטים ובדירות. אם יש בבעלותכם גינה, חשוב שהיא תהיה מגודרת היטב, מכיוון שלכלבים מסוג זה יש מבנה רגליים חזק מאוד שמאפשר להם לקפוץ למרחקים עצומים ולעבור את הגדר בקלות, או אפילו לחפור בור עמוק ולהשתחל דרכו אל הצד השני של הגדר. הם כלבים סקרנים מאוד, לכן כל גירוי מחוץ לבית יכול לגרום להם לרצות לברוח ולחקור.

הם מתאימים לגידול יחד עם ילדים בוגרים, אך פחות עם פעוטות, כיוון שהם נוטים להיות חסרי סבלנות אם לא מתייחסים אליהם כראוי. לכן אם בכוונתכם למצוא ג'ק ראסל למסירה ולהביאו לבית עם ילדים, חשוב להסביר להם על הדרכים הנכונות לגדת ולטפל בכלב.

כלבי הג'ק ראסל אינם אוהבים להישאר לבדם. הם אוהבים לבלות את זמנם בחיק משפחתם ונהנים ממשחקים עם כלבים אחרים בגינות כלבים. חשוב לדעת שאם רוצים לגדל כלב מסוג זה, חייב להיות בסביבתו כמה שיותר ולעבוד איתו הרבה, לפחות בשנים הראשונות לחיו. ברגע שיישארו לבד יותר מדי זמן, עלולים לפתח חרדת נטישה או לנבוח ללא הפסקה. לכן חשוב לתת לכלבכם את מלוא תשומת הלב שנדרשת לו.

ג'ק ראסל מסתדר מעולה עם בעלי חיים אחרים בתנאי שגדל איתם והכיר אותם מגיל קטן. לעיתים אמנם, עלולים להיות חסרי סבלנות או אגרסיביים לבעלי חיים לא מוכרים, במיוחד מאותו המין, או לחתולים ברחוב. לכן, חשוב לתת לגורי ג'ק ראסל להכיר כמה שיותר בעלי חיים חדשים מגיל קטן על מנת למנוע התנהגות לא רצויה או תוקפנות. יש לנהוג בזהירות עם כלבים חדשים, בייחוד בגינות כלבים.

מומלץ לספק לכלבי הג'ק ראסל זמן יום יומי של לפחות שעה שלמה לפחות לריצות ומשחקים. ללא פעילות גופנית הוא עלול לפתח שעמום או דיכאון ולהפוך למרדן או קצת אגרסיבי. כלבים מגזע זה שלא מקבלים מספיק פעילות גופנית ותשומת לב אף עלולים לנסות לברוח על מנת לחפש ריגושים חדשים.

אחד הפתרונות שמומחי אילוף ממליצים למצבים שכאלה, הוא לספק לכלבכם משחקים רבים מסוגים שונים שיעזרו לו להפיג את השעמום. צעצועים מומלצים לג'ק ראסלים הם צעצועים מפתחי אינטליגנציה (כמו פאזלים לכלבים למשל) וצעצועים בהם ניתן להחביא חטיפים שאיתם יוכל לשחק זמן רב.

כיוון שהם נוטים להשתעמם בקלות, מומלץ להקיף את הבית בצעצועים רבים ומגוונים ואף להחביא חלק מהם במקומות שונים בבית כך שיוכלו הכלבים למצוא אותם בעצמם.

בריאות

תוחלת החיים הממוצעות לכלבי הג'ק ראסל היא 15 שנה. במהלך חייו, עלול הג'ק ראסל טרייר לסבול מבעיות רפואיות גנטיות או נרכשות אשר סביר להניח שיופיעו בשנות חייו המאוחרות. חלק מהבעיות הגנטיות שניתן לראות אצל הג'ק ראסלים הן חירשות מולדות או בעיות עיניים.

מחלות נוספות העלולות להופיע עם הזמן קשורות לרגליו של הכלב, והן לרוב בעיות באגן או ברגליים האחוריות, כמו פריקת ירך למשל. על מנת למנוע זאת, חשוב לטפל באופן נכון בכלבכם ולהאכילו באוכל לכלבים איכותי ומאוזן על מנת שלא יחסר לו ויטמינים וחלבונים חיוניים לבריאות השלד והעצמות.

בנוסף, כאלה מחפשים ג'ק ראסל למכירה או לאימוץ יש לפנות למגדל מוסמך על מנת לוודא שאין לו בעיות רפואיות גנטיות.

כלבים מסוג ג'ק ראסל המעורבים עם כלבים אחרים כמו פיטבול או ביגל, לרוב יסבלו פחות מבעיות תורשתיות וסביר להניח שתוחלת החיים שלהם תהיה גם ארוכה מהממוצע.

לסיכום

כלבי הג'ק ראסלים הם כלבים מיוחדים במינם. עם אילוף נכון, החוכמה והאינטליגנציה הרגשית שלנם חוצת גבולות, עד כדי כך שלרגעים קשה לזכור שזהו כלב ולא בן אדם אמיתי.

אל תיתנו לגודלם הקטן לבלבל אתכם, זהו כלב עם אופי גדול ומורגש אפילו יותר מסוגי הכלבים הגדולים ביותר. הוא חכם, נמרץ, רגיש, לעולם לא ביישן ומלא שמחת חיים ואהבה לבעליו.

להזמנה חייגו :