בול טרייר – כל מה שכדאי לדעת על הגזע

רקע

הבול טרייר, הננסי או בגודל הרגיל, הינו גזע אחד מרשימת הגזעים המסוכנים בישראל שביניהם ניתן למצוא גם את הרוטווילר, הפיטבול, הסטאפורדשייר טרייר האמריקאי (אמסטף), הדוגו ארגנטינו ועוד.

הבול טרייר הוא אחד הגזעים השובבים והחביבים. לעיתים הוא יכול להיות עקשן, אך תמיד הוא יהיה מסור. המראה הייחודי של הגולגולת שלו בשילוב עם עיניי הכפתור הקטנות שלו, יגרמו לכל אדם שיעבור לידו לעצור ולהתעניין.

המשיכו לקרוא כדי לגלות עובדות שיוכיחו שהבול טרייר בעל נפש הרבה יותר עדינה ממה שנדמה לרוב האנשים.

מקור הגזע והיסטוריה

בזמנים עברו קרבות הכלבים הקדומים, שבהם בולדוגים התחרו נגד שוורים מורעבים ומדוכאים והצופים היו מהמרים על התוצאות, היו פופולריים מאוד באנגליה בתחילת המאה ה-13. כל זה היה עד שהגיעה תקופת הנאורות בשנות ה-30 של המאה ה-19 ואז אותם ענפי ספורט הדמים שחיות השתתפו בהם הוצאו מהחוק.

זה לא עצר את החובבים של אותם קרבות מלנהל את קרבות האימה האלה, זה פשוט שלח אותם למחתרת כדי להתחמק מהחוק. וכך במקום להשתמש בשוורים בקרבות האלה, עברו ל״ספורט״ קל יותר שבו רק כלבים היו משוסעים אחד בשני, ממש כמו בקרבות הכלבים שאנו מכירים היום.

הכלאת הבולדוגים בטריירים

הבולדוגים הוכחו להיות איטיים מידי בכדי לבדר את אותם חובבי קרבות נוראיים. זה מה שגרם למנהלי הקרות להתחיל בתהליך של הכלאת הבולדוגים בטריירים כדי לייצר ״לוחמים״ בעלי הכוח של הבולדוג והרוח החיה והערנית של הטריירים.

בין הגזעים שהוצרו בדרך הזאת אפשר למצוא את הבול טרייר שנתרכז בו הפעם.

לא עבר זמן רב והחוק באנגליה הגיע גם לאותם קרבות כלבים המחתרת וגם ה״ספורט״ הזה הוצא מהחוק.

הבול טריירים – בן לוויה שם האדם

למרבה השמחה, הבול טריירים שהיו לפתע ״מחוסרי עבודה״, הפכו למבוקשים מאוד בקרב גברים צעירים באמצע המאה ה-19. מרביעי כלבים התחילו בעבודה כדי לבסס את המראה של הגזע ולרכך את המזג שלו כדי שיוכל לשמש בכן לוויה לבני האדם.

בראשית שנות ה-60 של המאה ה-19 בחור אנגלי בשם ג׳יימס הינקס לקח את גזע הלחימה הוותיק, שילוב של בולדוג וטרייר שנקרא בעבר בול וטרייר (bull-and-terrier) והגדיר את הסטנדרטים שלו לכדי כך שהפך להיות הבול טרייר של ימינו.

הבול טריירים של הינקס היו לבנים לגמרי. בתחילת  המאה ה-20 הרביעו אותם עם כלב האמסטף וכתוצאה מכך התחילו להופיע בול טריירים בצבעים נוספים.

הבול טריירים הגיעו לארצות הברית בשנת 1885 והוכרו כגזע רשמי על ידי ההתאחדות האמריקאית לכלבנות.

גזע פופולרי בארה"ב

מאז שהבול טרייר הגיע לארצות הברית ועד היום, הגזע היה מאוד פופולרי. כמו גזעים אחרים, גם הבול טרייר היה אהוב מאוד על ידי אמריקאים מפורסמים רבים ואף היה הקמע של רשת חנויות הכלבו המפורסמת ביותר בארצות הברית ״טרגט״.

בישראל הגזע אהוב מאוד על ידי אוהבי הכלבים. אם כי יש המון אנשים שמפחדים ממנו בגלל ריבוי האירועים האלימים שהגזע השתתף בהם.

בנוסף לאמור, הגזע אהוב מאוד בקרב מנהלי קרבות הכלבים בארץ ובעולם, מה שהוסיף לא מעט למוניטין המפוקפק שלו ותרם לתחושת הפחד שחלק מהאנשים מרגישים כלפי הגזע.

בישראל הגזע נכלל ברשימת הכלבים המסוכנים וחלים עליו כל מיני הגבלות כתוצאה מכך כמו איסור הרבעה, סירוס/עיקור בחוק, חובה בשימוש ברסן ועוד.

http://www.youtube.com/watch?v=onquT6s3X-s

נתונים ומאפיינים

דבר אחד בטוח והוא שאין אפשרות להתבלבל בין הבול טרייר לבין גזע אחר. לבול טרייר יש מראה מיוחד כאשר בפרופיל – ראש הכלב נראה אובלי (ביצתי) לחלוטין מהגולגולת שלו ועד קצה האף.

העיניים של הבול טרייר קטנות מאוד, בצורת שקד וקרובות יותר לאוזניים מאשר לאף. האוזניים של כלב זה מחודדות וקרובות לחלק העליון של הגולגולת, כאשר הכלב ערני אוזניו זקופות לחלוטין.

הצוואר של כלב הבול טרייר עבה מאוד, החזה שלהם עמוק והכתפיים מפותחות. הרגליים של הבול טרייר מוצקות וקצרות, הגב קצר וחזק למראה, המותניים שריריות והצלעות מפותחות היטב. בכללי מדובר בכלב שרירי מאוד וחזק מאוד.

לסת חזקה

הלסת של הגזע חזקה מאוד וידועה בתכונת ה״נעילה״. כאשר הכלב תוקף/נושך הלסת שלו לעיתים רבות ננעלת על הקורבן והשיניים של הכלב ננעצות וכמעט בלתי אפשר לפתוח את הפה של הכלב. זאת הסיבה מדוע נשיכה של כלב זה יכולה להיות קטלנית במידה והוא נושך במקום כמו הצוואר.

משקלו מגיע בממוצע ל-28 ק"ג וגובהו נע בין 51 ל-61 ס"מ.

הפרווה של הבול טרייר קצרה ומבריקה ולרוב צבעה יהיה לבן חלק או לבן עם כתמים בחלקים שונים בגופו. ישנם בול טריירים מנומרים (טריקולר), וצבעיהם הנדירים הם חום, שחור ואדמדם.

תוחלת החיים של הבול טרייר היא 12 עד 13 שנים.

מבחינת האופי של הגזע, כלבי הבול טרייר מסוגלים לבצע מספר רב של משימות כולל משימות של שמירה והגנה וגם פעולות המצריכות זריזות וצייתנות.

כל התכונות שציינו כמובן חייבות להגיע אך ורק בטיפוח נכון והאכלה במזון כלבים בריאה מלאה ומאוזנת.

אילוף

כמו שאנחנו אוהבים להזכיר – המפתח לכלב מאולף בצורה טובה הוא חשיפה נכונה של כלבכם כבר משלב הגורות לאנשים שונים, סיטואציות שונות, כלבים זרים ומקומות רבים. כמה שיותר חשיפה בגיל צעיר תוביל לכלב שבגיל הבגרות יהיה מאוזן הרבה יותר.

אילוף כלב "מסוכן" בצורה נכונה תביא לכך שהכלב כלל לא יהיה מסוכן ויוכל לתפקד ככלב משפחה לכל דבר ועניין. העניין הוא שלכלבי הבול טרייר, יש כוח רב מאוד וכאשר הכלב גדל בצורה לא מאוזנת ומגיע למצב שהוא לא מאולף ולבעלים שלו אין שליטה עליו, עלול להוביל למצבים מאוד מסוכנים הן לבני המשפחה והן לכלבים אחרים שהוא יפגוש. כמו שכבר צוין, לבול טרייר יש לסת חזקה מאוד שעלולה לעשות נזק רציני למי שהיא תפגוש.

חשיבות האילוף הנכון עם כלבי בול טרייר

כלבים אלו יכולים להפוך לאגרסיביים ומרושעים בדיוק כמו כל כלב אחר, אבל עם האילוף הנכון מרביתם הם כלבים טובים ובני לוויה נהדרים לכל המשפחה.

כלבי הבול טרייר הדומיננטיים צריכים אילוף עקבי, אוהב, חיובי ורגוע במיוחד כאשר הם גורים. כלבים אלו חייבים לדעת שאתם בשליטה כל הזמן אחרת הם יפתחו הרגלים רעים מאוד.

כלבי הבול טרייר הם כלבים חכמים מאוד והם מאוד יבינו למי הם צריכים להקשיב וממי הם יכולים להתעלם. בהתחלה חשוב שבעל הכלב יבסס את מעמדו בפני הכלב ואולי אח״כ יצטרפו אנשים נוספים.

דבר נוסף שראוי לציין זה שאסור לשחק עם הכלב במשחקי משיכה. משחקי משיכה יכולים להגביר את יצר התוקפנות של הכלב וכמובן שאנחנו לא רוצים את זה.

רצוי שאם אתם לוקחים בול טרייר, תתייעצו עם מאלף מקצועי לפני כדי לשמוע חוות דעת מאיש מקצוע וכדי למנוע מצבים לא נעימים בעתיד.

בול טרייר בבית

למרות שהוא נחשב ככלב מסוכן בישראל, הכלב יכול להיות גם בסביבת ילדים וגם לגדול עם כלבים נוספים בבית, הכל תלוי באילוף שנתתם לכלבכם.

כלבי הבול טרייר הם גם כלבי משפחה אידיאליים עם אישיות מלאת הומור ואהבה, אבל זאת בתנאי שהם מאולפים כראוי ושהם עברו תהליך סוציאליזציה נכון.

כלבי הבול טרייר אוהבים ילדים והם אנרגטיים ויציבים מספיק כדי להיות ידידים נפלאים לילדים בכל הגילאים.

כלבי הבול טרייר נקשרים מאוד לבעלים שלהם ולכן לא יוכלו לחיות בבית שבני המשפחה בו אינם נמצאים בבית רוב שעות היום. כמו כן, זאת גם סיבה ללמה מומלץ לגדל את הכלב בתוך הבית ולא בגינה.

דבר הכרחי הוא הוצאת האנרגיה של הכלב שכן מדובר בגזע אנרגטי ביותר. אי הוצאת האנרגיה תגרום לכלב להיות מתוסכל וזה עלול להוביל להתפתחות של בעיות התנהגות והרס של חפצים.

דבר נוסף שחשוב לזכור בעת גידול הבול טרייר או כל כלב שנכנס לקטגוריית הכלבים המסוכנים בישראל, הוא האיסור להוליך אותו ללא רצועה והחובה בלבישת רסן (מחסום) על הפה של כלבכם.

מחלות

כל בול-טרייר צריך להיבדק בגיל צעיר לחירשות. החירשים שביניהם נוטים להיות יותר אגרסיביים מהרגיל.

כלבי הבול טרייר פגיעים במיוחד לעקיצות יתושים, קרציות וחרקים אחרים שגורמים לגירודים

ופריחות ולעתים מפתחים אלרגיות עור שונות.

טיפול בפרווה וחיסונים

יש להקפיד להבריש את הפרווה של כלבכם לפחות אחת לשבוע כדי לצמצם נשירה.

בכל מקרה, גם אם כלבם בריא, חשוב להקפיד על ביקורים שנתיים אצל וטרינר לצורך חיסונים וכדי למנוע כל בעיה רפואית עתידית שעלולה להתפתח.

סירוס

כמו כן, בגלל היותו אחד מהגזעים שנכללים ברשימת הכלבים המסוכנים בישראל, קיימת חובת סירוס/עיקור בגזע. אנא, סרסו/עיקרו את כלבכם או כלבתכם כדי שלא תקבלו דוחות מיותרים וכדי שחלילה לא ייווצרו גורים לא רצויים. חשוב לזכור כי בכל מקרה, הרבעה של הגזע ומכירתו אינה חוקית בישראל.

מכירה או אימוץ

לפני שאתם בוחרים בול טרייר שמוצע למכירה, היעזרו ברכז הגזע בישראל לאיתור גורים או המלטות קרובות. קנייה תחת רכז הגזע מבטיחה גור להורים בעלי תעודות יוחסין ואישורי בריאות המעידים על עמידה בתו התקן הבינלאומי של הגזע.

במידה ואתם רוכשים גור ממגדל פרטי אשר לא מספק תעודות, יכול מאוד להיות כי בית הגידול שלו לא חוקי ולכן הגורים שהוא מוכר יהיו בלי "אחריות" לבעיות כאלה או אחרות שעלולות לצוץ בעתיד ועליכם לקחת את זה בחשבון. כמו כן, חשוב לזכור, כמו שכבר צוין, שהרבעה ומכירה של הגזע בישראל אינה חוקית בעליל שכן היא נחשבת עבירה על חוק ה״כלבים המסוכנים״ שקובע כמה הגבלות בגידול של כלבי האמסטף, הפיטבול, הבול טרייר, הרוטווילר ועוד מספר גזעים שנכנסו לרשימה.

אם אין לכם צורך בתעודות, אנחנו ממליצים לכם לפנות לאימוץ. בעמותות השונות ניתן למצוא כלבי בול טרייר לא גזעיים ומעורבים בכל מיני גזעים אחרים למסירה. במידה ופניתם לאימוץ, חשוב שתדעו שהוא יהיה כרוך בתשלום מחיר סמלי לטובת סל אימוץ שהולך לטובת החיסונים והסירוס/עיקור של כלבכם ולכן הוא לא יהיה בחינם.

http://www.youtube.com/watch?v=L7EJM70TazI

סיכום

לסיכום, נציין כי אם אילוף נכון ומוקדם חשוב בכל כלב שתאמצו, במקרה של הבול טרייר, כמו גם אצל כלבים חזקים מאוד אחרים, האילוף הוא הכרחי. אילוף לא נכון עלול להוביל למצב שהכלב שלכם יהיה אגרסיבי ותוקפני כלפי אנשים או כלבים אחרים ועלול להוביל למקרים מאוד מסוכנים עד כדי הסתכנות בתקיפה שתביא למוות או לנזק רציני.

אנא, הימנעו ממצבים לא נעימים, אלפו את כלבכם! זכרו שבאילוף נכון, הבול טרייר יכול להיות כלב משפחה לכל דבר ועניין שכן מדובר בגזע נחמד בסופו של דבר שמאוד אוהב את המשפחה שלו ואת ילדי המשפחה.

בסופו של דבר מדובר בתינוק מגודל. הבול טרייר הוא אחד מהכלבים הכי שטותיים שיש. הוא יאהב מאוד את ילדי הבית ואת המשפחה שלו בכלל ויהיה נאמן להם לנצח.

להזמנה חייגו :