בולדוג אנגלי- כל מה שכדאי לדעת על הגזע

רקע

כידוע קיימים מספר סוגי בולדוג בעולם: בולדוג צרפתי, בולדוג אמריקאי מסוג ג׳ונסון או מסוג סקוט ובולדוג אנגלי בו נתמקד במאמר זה.

המשיכו לקרוא די לגלות עובדות חדשות שלא ידעתם על הבולדוג האנגלי.

גור בולדוג אנגלי
גור בולדוג אנגלי

מקור הגזע והיסטוריה

על פי חוקרי גזעים, הבולדוג האנגלי נוצר במאה ה-13 באנגליה בזמן מלכותו של המלך ג׳ון בשביל ענף לוחמת שוורים שבו שור מדוכא נלחם בקבוצת כלבים בזן שהצופים מהמרים על התוצאה.

הבולדוג קיבל את שמו, שכולל בתוכו את המילה bull (שור באנגלית) בגלל הקשר ההיסטורי שלו לאותו ענף ספורט.

אותם כלבים שהשתתפו באותו ספורט מזעזע, הם כלבי הבולדוג העתיק או במילים אחרות אבות אבותיו של הבולדוג האנגלי שאנו מכירים היום.

אותו כלב קדום היה חיה אכזרית בעלת מבנה לסת ענקי, אמיץ בצורה לא יאמנה והיה נדמה כאילו אינו מרגיש כאב כלל.

נקודת המפנה בהיסטוריה של הבולדוג האנגלי

נקודת מפנה בחייו של הבולדוג האנגלי הקדום הייתה בשנת 1835, כאשר אנגליה החרימה את כל ענפי ספורט הדמים שחיות לקחו בהם חלק. אותם ענפי ספורט ירדו למחתרת וענף השוורים הוחלף בקרבות כלבים שחלקם התפתחו עם השנים לתופעה המכוערת שאנו מכירים אותה עד היום.

ענף ״הספורט״ החדש שפותח דרש כלבים מהירים יותר מהכלבים שהתחרו מול השוורים. המהמרים יצרו את הגלדיאטורים בעלי ה-4 רגליים שלהם באמצעות הכלאות של מספר טריירים עם בולדוגים, ביניהם גם גרסה ראשונית של הבול טרייר והאמסטף האנגלי (לצערנו אותם כלבים פופולריים עד היום בקרבות כלבים).

החרמת קרבות השוורים והשפעתם על הבולדוג האנגלי

לאחר ההחרמה של הקרבות מול השוורים, גזע הבולדוג האנגלי עמד להיכחד. בתגובה לכך, אוהבי הבולדוגים באנגליה התחילו בתהליך ארוך שבמהלכו הם שינו את הגזע ב-180 מעלות – מגזע אכזרי שנלחם בקרבות לכזה שיוכל לחיות לצד בני אדם ולהיות כלב משפחה כל דבר ועניין.

הם שינו את הנראות החיצונית שלו כדי שיהיה יותר אטרקטיבי. כמו כן, הם שינו את האופי שלו כך שיהיה נחמד, מתוק, יוכל לשמש כחיית מחמד ויאהב ילדים.

עד שנת 1886, אוהבי הבולדוגים עשו עבודה כל כך טובה והגזע הוכר רשמית על ידי ההתאחדות האמריקאית לכלבנות.

החרימה את כל ענפי ספורט הדמים שחיות לקחו בהם חלק. אותם ענפי ספורט ירדו למחתרת וענף השוורים הוחלף בקרבות כלבים שחלקם התפתחו עם השנים לתופעה המכוערת שאנו מכירים אותה עד היום.

ענף ״הספורט״ החדש שפותח דרש כלבים מהירים יותר מהכלבים שהתחרו מול השוורים. המהמרים יצרו את הגלדיאטורים בעלי ה-4 רגליים שלהם באמצעות הכלאות של מספר טריירים עם בולדוגים, ביניהם גם גרסה ראשונית של הבול טרייר והאמסטף האנגלי (לצערנו אותם כלבים פופולריים עד היום בקרבות כלבים).

לאחר ההחרמה של הקרבות מול השוורים, גזע הבולדוג האנגלי עמד להיכחד. בתגובה לכך, אוהבי הבולדוגים באנגליה התחילו בתהליך ארוך שבמהלכו הם שינו את הגזע ב-180 מעלות – מגזע אכזרי שנלחם בקרבות לכזה שיוכל לחיות לצד בני אדם ולהיות כלב משפחה כל דבר ועניין.

הם שינו את הנראות החיצונית שלו כדי שיהיה יותר אטרקטיבי. כמו כן, הם שינו את האופי שלו כך שיהיה נחמד, מתוק, יוכל לשמש כחיית מחמד ויאהב ילדים.

עד שנת 1886, אוהבי הבולדוגים עשו עבודה כל כך טובה והגזע הוכר רשמית על ידי ההתאחדות האמריקאית לכלבנות.

הסמל הלאומי של אנגליה

הבולדוג האנגלי, זה מכבר הפך להיות הסמל הלאומי של אנגליה. במהלך מלחמת העולם השנייה עשו לא מעט השוואות בין האופי של הבולדוג לבין האופי של ראש ממשלת אנגליה בזמנו – ווינסטון צ׳רצ׳יל.

יש כבוד לבולדוג גם בארה"ב

באמריקה, הבולדוג האנגלי הוא הקמע של מספר רב של קבוצות ספורט כולל את זאת של אוניברסיטת ייל היוקרתית. למעשה הבולדוג שעונה לשם ״דן הנאה״ שזכה להיות הקמע של אוניברסיטת ייל, הוא הקמע הראשון שיוצג על ידי חיה, בכל ענפי הספורט.

הבולדוג גם זכה לקחת חלק בייצוג חיילות שונים בצבא האמריקאי וגם בייצוגן של חברות אמריקאיות שונות.

הופעה מפורסמת נוספת של הבולדוג היא בסדרה הפופולרית ״טום וג׳רי״ כשהופיע בה לראשונה דמות של כלב בולדוג בשנת 1942.

נתונים ומאפיינים

משקלו של בולדוג אנגלי זכר נע בממוצע בין 23 ק״ג ל-25 ק״ג ואילו אצל הנקבה המשקל המשקל נע בין 18 ק״ג ל-23 ק״ג.

גובה שני המינים נע בין 31 ס״מ ל-40 ס״מ.

הבולדוג האנגלי נמוך, רחב וקומפקטי. פניו של הבולדוג האנגלי הם מיוחדים כמו מבנה הגוף שלהם. הפנים הן פחוסות בדומה לגזעים אחרים כגון הבוקסר כאשר החלק התחתון של הלוע ארוך יותר מהחלק העליון ומהאף, והשפתיים של הלסת העליונה תלויות מעל הלסת התחתונה והן רופפות מעט.

העיניים של הבולדוג האנגלי הן מעוגלות וכהות. האוזניים קטנות יחסית לראש, רזות וקרובות אליו והמצח והפרצוף מלאים בקמטים.

הצוואר, הכתפיים והרגליים הקדמיות של הבולדוג האמריקאי עבים מאוד והם שמעניקים לו את המראה החסון. החלק האחורי של הכלב הוא מעט גבוה יותר מהכתפיים והזנב.ה

פרוות הבולדוג

הפרווה של הבולדוג האנגלי היא עדינה ומאוד קצרה וכדי לשמר אותה מומלץ להאכיל באוכל כלבים מאוזן ובריא. צבעה של פרוות הבולדוג האנגלי שונה מצבעה של פרוות הבולדוג הצרפתי לדוגמה כאשר הבולדוג הצרפתי יכול להיות שחור כולו, לא תמצאו בולדוג אנגלי בצבע זה. לרוב הבולדוג האנגלי יהיה בצבע לבן כאשר חלק מגופו יהיה מכוסה בפרווה בצבע חום – חום בהיר כאשר השטח שמכוסה בצבע חום משתנה מכלב לכלב. לבולדוג האנגלי יכולים להיות כתמים שחורים באזור העיניים או הפה, אבל לא מעבר.

תוחלת החיים של הבולדוג היא 8 עד 10 שנים.

אילוף

לבולדוג האנגלי יש אופי מיוחד. אנשים יכולים לחשוב בטעות שהתגובה האיטית שלהם לפקודות נובעת מעצלנות, אבל מי שמכיר את הכלבים האלו יודע שהכלבים פשוט שוקלים את הפקודה לפני שהם מבצעים אותה. כלב הבולדוג האנגלי אוהב אתגרים שכליים והוא ייגש לפעילויות חדשות באופן מלא מחשבה.

הבולדוג האנגלי נחשב לכלב עקשן מאוד ועל כן יכול להיות שהאילוף שלו ילווה בלא מעט קשיים. אם זאת הוא נחשב גם לכלב עדין עם ילדים אך לא תהיה לו בעיה להגן על בני הבית במידה ומישהו לא רצוי ינסה להיכנס.

בגלל שהבולדוג האנגלי אוהב לרצות הוא ילמד מהר מאוד מה הבעלים שלו דורש ממנו. האינטליגנציה הגבוהה שלהם הופכת אותם מצוינים לאילוף עקבי וחיובי. כלבים אלו צריכים לעבור סוציאליזציה נכונה מכיוון שהגזע יכול להיות קצת תוקפני – בעיקר כלפי זכרים.

בולדוג אנגלי בדירה

הבולדוג האנגלי הוא כלב רציני מאוד, מסור, רגוע ונאמן. כלבים אלו דורשים המון תשומת לב ולכן הם לא יתאימו לבעלים שעובדים הרבה בשעות היום ויצטרכו להשאיר את הכלב לבד ברוב שעות היממה.

כלב הבולדוג האנגלי הורבע כדי לשמש ככלב לוויה לבני האדם ועל כן יהיה לו קשר חזק מאוד עם המשפחה שלו אם כי חייבים להראות לו את מעמדו בבית וללמד אותו מי המנהיג בבית שכן מדובר בכלב דומיננטי מאוד.

התנהגות עם ילדים וקשישים

מרבית כלבי הבולדוג האנגלי מתנהגים נפלא עם ילדים וקשישים אולם גזע זה אינו מתאים לילדים שרוצים כלב אנרגטי שירוץ עמם כל היום, שכן בגלל מבנה גופם הרחב ורגליהם הקצרות הם נוטים להתעייף מהר.

כלבי הבולדוג האנגלי מאוד אוהבים נסיעות ולכן מומלץ לקחת אותם איתכם לכל טיול בטבע.

הגנה על הבית

גזע הבולדוג האנגלי מגן מטבעו על הבית והרכוש. הכלב יודיע לכם מתי זר מגיע לבית וההופעה שלהם מספיקה כדי להזהיר את הפולשים. אם יש צורך בכך הבולדוג האנגלי ישתמש בכוחו כדי להגן על הבית.

 

מחלות

הרבה מכלבי הבולדוג סובלים מבעיות נשימה עקב קנה נשימה צר יחסית. בעיות ירכיים ועור גם כן נפוצות.

בעיות ראייה, כוויות וכוויות קור גם כן נפוצות בגזע זה כיוון שעורם של הכלבים רגיש לאקלים קיצוני ואף לחדרים חמים ומכוניות.

גורים, לעתים נפוצות, מולדים על ידי ניתוח קיסרי עקב ראשם הרחב.

בגלל רגליהם הקצרות הם נוטים להתעייף מהר.

אם אתם שוקלים לאמץ כלב מגזע בולדוג אנגלי עליכם לדעת שהגזע נוטה לבעיות עיכול וכתוצאה מכך לבעיות גזים. כמו כן הם נוחרים ונוטים לרייר.

מכירה או אימוץ

לפני שאתם בוחרים בולדוג אנגלי שמוצע למכירה, היעזרו ברכז הגזע בישראל לאיתור גורים או המלטות קרובות. קנייה תחת רכז הגזע מבטיחה גור להורים בעלי תעודות יוחסין ואישורי בריאות המעידים על עמידה בתו התקן הבינלאומי של הגזע. בתי גידול מסוימים גם יכולים לעזור לכם בייבוא כלב ספציפי מחו״ל במידה ומצאת שם המלטה קרובה.

במידה ואתם רוכשים גור ממגדל פרטי אשר לא מספק תעודות, יכול מאוד להיות כי בית הגידול שלו לא חוקי ולכן הגורים שהוא מוכר יהיו בלי "אחריות" לבעיות כאלה או אחרות שעלולות לצוץ בעתיד ועליכם לקחת את זה בחשבון.

הכי טוב – אימוץ!

אם אין לכם צורך בתעודות, אנחנו ממליצים לכם לפנות לאימוץ. בעמותות השונות ניתן למצוא כלבי בולדוג אנגלי לא גזעיים ומעורבים בכל מיני גזעים אחרים. במידה ופניתם לאימוץ, חשוב שתדעו שהוא יהיה כרוך בתשלום מחיר סמלי לטובת סל אימוץ שהולך לטובת החיסונים והסירוס/עיקור של כלבכם ולכן הוא לא יהיה בחינם.

גם באתרים שונים ברחבי האינטרנט, כמו באתר יד 2 או קבוצות שונות בפייסבוק, תוכלו למצוא כלבי בולדוג אנגלי מעורבים למסירה או לאימוץ.

סיכום

הבולדוג האנגלי עבר שינויים רציניים לאורך ההיסטוריה – מכלב קרבות לכלב בית ומשפחה אידיאלי.

האופי הנוח שלו מתאים היום גם למבוגרים וגם לבית עם ילדים. כלב שלא דורש יותר מידי פעילות ספורטיבית אך כן דורש בעל בית שידע לבסס את מעמדו כאלפה של הבית וידע לתת לכלב את האילוף המתאים.

עם בעלים שידע למה הוא נכנס בעת אימוץ הבולדוג האנגלי והבנת האופי של הגזע, תוכלו לבנות מערכת יחסים שתהיה

להזמנה חייגו :