איך לטפל בארנבים בבית ובחצר?

איך לטפל בארנבים בבית ובחצר?

כדי להתחיל, צריך קודם להבין את אופי הארנב והרקע שלו, הסביבה הטבעית שלו ואורך החיים.

בטבע ארנבים הם חיה ניצודה, מרבית חייהם הם צריכים לחמוק מחיות טורפות והם מסתמכים על החשדנות והמהירות שלהם בכדי לשרוד.

הם זקוקים לזמן וסביבה תומכת וסבלנית על מנת לפתח אמון ולהיות מסוגלים להנות ממגע אדם וליטופים.

ארנבים הם חיות מחמד ייחודיות ולכן הם צריכים תנאים מאוד מסוימים על מנת לחיות בנוחות.

ליצור תנאים וסביבה נכונה בתוך הבית

הדרך הכי טובה ונוחה היא כמובן לפנות להם חדר שלם ולהפוך אותו לבטוח לארנבים, האופציה השניה והמקובלת היא לשים אותם בגדר גורים או בכלוב לארנבים, על הכלוב להיות לפחות באורך מטר, ארנבים צריכים מרחב מחייה לרוץ בו ועדיף שיבלו כמה שיותר זמן מחוץ לכלוב איתנו תחת השגחה, ארנבים ללא השגחה, עלולים ללעוס ולכרסם כל מה שהם נתקלים בו כמו רהיטים, חוטי חשמל ומטענים, נעליים ועוד.

על מנת שיקבלו מספיק פעילות גופנית, הארנבים צריכים להיות מחוץ לכלוב לפחות במשך שעה שעתיים בכל יום.

הארנב הוא חיה חברתית, לכן עדיף שמקום המרבץ שלו יהיה בסביבת בני הבית ולא במקום מבודד.

איך להכין את הבית לארנבים?

החיה הקופצנית והמתוקה צריכה הרבה מקום לרוץ ולקפץ והיא סקרנית מטבע. כדי לוודא שלא יגרם נזק לחפצים והרהיטים בבית, נדרשת עבודת הכנה. אסור להשאיר חוטי חשמל חשופים והם צריכים להיכנס לתעלות פלסטיק או להזיז אותם למקומות שאליהם הארנבים לא יכולים להגיע.

כל דבר שנמצא על הרצפה ויהיה נגיש לארנב, הוא ינסה ללעוס, ארנבים חייבים לכרסם על מנת לשייף את השיניים שלהם, אחרת הם ימשיכו לגדול ויפריעו להם בתפקוד היומיומי.

לכן צריך להרחיק כל חפץ מהרצפה, לשים ציפוי פלסטיק לרגליים של רהיטים ולמנוע מהם גישה לאזורים אחרים של הבית שאינם מותאמים עבורם.

הבסיס לכל תזונת ארנב: חציר

המרכיב העיקרי בתזונת ארנבים בוגרים מעל גיל שנה הוא ללא ספק חציר, ארנב צריך גישה לחציר כל הזמן.

גורי ארנבים אוכלים אספסת שעשירה יותר בחלבון וסידן ומתאימה לקצב הגדילה שלהם, ככל שהם מתקרבים לגיל שנה, הם זקוקים לפחות אספסת ויותר חציר.

שלושת סוגי החציר הנפוצים הם חציר טימותי, חציר שיבולת שועל וחציר דשא.

הקפידו על מזון עשיר בירקות ופירות, סיבים תזונתיים ומים

שילוב של חציר ביחד עם תזונה מבוססת ירקות ופירות, מספק לארנב שלכם מגוון רחב של מקורות תזונתיים מלאים. חשוב לדאוג ולהחליף לו מים על בסיס יומי, כך המים שומרים על טריות ולא מספיקים לפתח בקטריות שפוגעות באיכות המים ובטעם שלהם.

בגלל שארנבים רבים נוטים לאכילה בררנית, פעמים רבות נעדיף לתת להם כופתיות מזון עשירות, ככה הם לא יוכלו להימנע מחלק מהרכיבים וליצור לעצמם חוסרים תזונתיים.

תשמרו מקום לשירותים לארנב

ארנבים נוטים לעשות את הצרכים שלהם באותו המקום ולכן כדי ללמד אותם לעשות את הצרכים בשירותים פתוחים שמיועדים לכך.

ככה יהיה לכם הרבה יותר קל לנקות את כלוב ולשמור על הבית עם ריח טוב.

כדאי למקום את השירותים הפתוחים קרוב לכלי האוכל והשתייה של הארנב, תמלאו את תחתית השירותים במצע שבבי עץ איכותי כמו ספיקט אקו, שבבי העץ סופחים נוזלים וריחות והם מסייעים לנו לשמור על הבית נטול ריחות לא נעימים.

חשוב שלא להשתמש בחול מתגבש לחתולים בגלל שהוא לא מותאם ולא בטוח עבור ארנבים.

ארנבים אוהבים לעשות את הצרכים שלהם תוך כדי שהם מנשנשים חציר, קצת מגעיל אבל זאת האמת 😊, לכן אפשר גם לפזר חציר מעל מצע שבבי העץ.

למי שלא הצליח להרגיל את הארנבים שלו לשירותים, מומלץ לפזר בכל רחבי הכלוב שכבה דקה של שבבי עץ.

תשמרו על הארנב עסוק

כמעט כמו כל חיה בשבי, ארנבים יכולים לסבול משעמום, שעמום יכול לגרום להם לסטרס ופגיעה בבריאות. הם צריכים לקבל מגוון גירויים וכמובן גם שפע של פעילות גופנית מחוץ לכלוב.

אפשר לתת להם צעצועים שמיועדים לארנבים או לעניין אותם בכל מיני דברים שהם יכולים ללעוס להנאתם כמו אבן מינרלים או חתיכות עץ שונות.

איך לשמור על הארנב נקי?

הארנב הוא חיה דיי נקייה מטבעה, והם מנקים את עצמם על בסיס קבוע, למרות זאת, אתם עדיין נדרשים לנקות אותם מפעם לפעם.

בגלל חילופי עונות, הארנבים מחליפים ומשילים את הפרווה שלהם פעמיים בשנה, חשוב להבריש אותם בתקופות הללו ולסייע להם להוריד עודפי פרווה שעלולים להצטבר.

אחרת, הארנב עלול לבלוע חלק מהפרווה ולפתח בעיות עיכול כתוצאה מכך.

חשוב לשמור על ציפורני הארנב באורך תקין ולקצוץ אותן, כאשר הן ארוכות מדיי, הן יכולות לפצוע את הארנב.

תקפידו לבקר אצל וטרינר פעם בשנה לפחות

בגלל שהארנב הוא חיה נצודה, האינסטינקט שלהם הוא להסתיר סימני חולשה או חולי, בטבע סימנים כאלה הופכים אותך למטרה ולטרף קל.

חשוב לשים לב שהארנבים אוכלים, שותים ועושים צרכים בצורה סדירה, כל שינוי בהתנהגויות הללו מצריך תשומת לב יתרה למקרה והם לא מרגישים טוב.

על מנת שנוכל לקבל הערכה יסודית לגביי בריאות הארנב, חשוב לקחת אותם לוטרינר אחת לשנה, ככה הם יוכלו לעבור בדיקות שיתריעו לנו מבעוד מועד אם יש בעיה רפואית כלשהי.

תשקלו אם לסרס/לעקר את הארנב שלכם, סירוס יכול להפחית התנהגות אגרסיבית, לשפר את משמעת עשיית הצרכים בשירותים ושיפור מצב הבריאות הכללי של הארנב.

מה ארנבים אוכלים?

חשוב לשים לב לגיל הארנב, ארנב שסיים לגדול והגיע לבגרות סביב גיל 12 חודשים יזדקק למגוון תזונתי של חציר, מים, ושילוב של ירקות פירות ועשבים שיכול להגיע מתערובות עשירות, מזון כופתיות שמונע אכילה בררנית או כמובן ירקות טריים. במידה ואתם רוצים לתת להם צ'ופר כמו מקלות דבש או חטיפים, אפשר לעשות זאת במידה ולא להסתמך עליהם כמקור תזונה עיקרי. ישנם כופתיות שמספקות לארנב את מה שהוא צריך מלבד חציר וישנם כופתיות שנועדו להיות השלמה תזונתית והם מכילו תערובת עשירה של חציר, אספסת ועשבים מזינים.

מה גורי ארנבים אוכלים?

גורי ארנבים זקוקים לאספקה קבוע של אספסת, האספסת בצבע ירוק לעומת החציר שהוא לרוב צהוב, היא עשירה יותר בחלבון וסידן ולכן מיועדת לעזור לארנבון לגדול ולהתפתח.

עד 21 יום – הארנב נמצא עם אימו והוא ניזון מהחלב שלה שאותו הוא יונק ואין צורך לתת שום דבר נוסף, בדיוק כמו תינוק.

30-21 יום – הגור מתחיל לחקור את הסביבה שלו והוא מפתח רצון וסקרנות לנסות ולטעום מזונות שונים שנמצאים באזור המחיה שלו. יש לוודא שנגישים התערובות או הכופתיות של אימו וגם אספסת, תוך כדי הוא עדיין יונק.

51-30 יום – הגור כבר אוכל מזון יבש, תערובות עשירות, כופתיות ואספסת וממשיך גם לינוק.

51 יום עד גיל חצי שנה – הארנב נגמל מיניקה ועובר לתזונה יבשה, חשוב לספק לו אספסת ומזון יבש ללא הגבלה. ככל שיאכלו יותר, כך הם יגדלו להיות גדולים יותר. לא מומלץ לשלב ירקות, עלים או פירות טריים לפני שהארנב מגיע לגיל של כ4 חודשים.

חשוב לחשוף את הארנבון בהדרגה לעלים ירוקים, פירות וירקות טריים, בדיוק כמו תינוק, כל פעם לתת לו סוג חדש אחד ולראות כיצד הוא מגיב, לתת זמן לגוף ולקיבה ללמוד כיצד לפרק את המזונות החדשים הללו. אם אתם רואים שהארנבון סובל מיציאות רכות ומימיות כמו שלשול, צריך לבודד את המזון שגרם לכך ולהפסיק להאכיל בו.

בין חצי שנה לגיל שנה – אנו מפחיתים בהדרגה בכמות האספסת ומעלים את כמות החציר. עד שהארנב בגיל שנה לא אוכל יותר אספסת ויש לו חציר זמין בכל רגע נתון. כמובן שתמיד נשים לו מים טריים ומזון יבש לפי הכמות המומלץ.

מה אסור לארנבים לאכול?

בכללי, אם אתם לא בטוחים ב100% שהמזון מתאים לארנבים, אל תתנו להם אותו, הם רגישים מאוד וגם אם תספקו להם עלים ירוקים שאתם לא מכירים או פירות וירקות מסוימים, אתם עלולים לגרום להם לנזק, ארנבים לא אמורים לאכול כל דבר, אפילו הוא מן הצומח.

רשימה חלקית של דברים שאינם מתאימים לארנבים היא תפוחי אדמה, תירס, כל דבר העשוי מקמח כלשהו כמו לחם יבש וכמובן דברים המכילים סוכר או קפאין, כל מזון מעובד או חטיפים של בני אדם.

הורים רבים קונים לילדים שלהם ארנב בגלל שיחסית קל לגדל אותם אבל חשוב מאוד להקפיד שהילדים לא מאכילים את הארנב במזון שלא שלו כי הם עלולים לגרום לו לבעיות רפואיות ובריאותיות חמורות.

איך ארנבים ישנים?

ארנבים הן חיה ניצודה, לכן הם צריכים להיות כמעט בכל עת על המשמר, הם יכולים להירדם בתנוחת ישיבה עם העיניים פתוחות לרווחה, במצב כוננות כזה, הם מוכנים מיידית לזינוק ובריחה מפני טורף אפשרי, במצב כזה השינה שלהם קלה ומחזורי השינה שלהם קצרים יותר.

כאשר הארנב מרגיש בטחון מוחלט בסביבה שלו, הוא יכול גם להישכב ולעצום עיניים, לשם כך, הוא יצטרך להתאקלם ולהרגיש נוח, לכן חשוב שלא להרים את הארנבים שהם ישנים כי הם עלולים להיבהל ולסבול מסטרס וחוסר ביטחון. בכללי, עדיף להימנע מלהרים את הארנב כי הוא נבהל מכך במרבית המקרים.

ארנבים יכולים לישון במשך 8-9 שעות ביום.

איך ארנבים מתרבים?

ארנבים בטבע לרוב לא שורדים באחוזים גבוהים, לכן בתנאים הנוחים של השבי, כאשר הם לא ניצודים, הם מתרבים מהר מאוד.

ארנבים יכולים להיכנס להריון כמעט בכל השנה, אורך ההיריון הוא כ4-5 שבועות. בכל היריון נולדים 5-12 ארנבונים בדרך כלל. הארנבונים הללו ינקו בתחילה מאימם עד גיל חודשיים ולאחר מכן יצאו לדרך עצמאית. הארנבונים יכולים כבר להתחיל להתרבות עוד לפני שסיימו לגדול ולהגיע לבגרות מלאה והם בשלים מינית בסביבות גיל 3 חודשים.

להזמנה חייגו :